Výška podlahy vůči komunikaci

Dobrý den všem. Měl bych možná trochu zvláštní dotaz. Dokončuji projekt na bungalov a pozemek je svažitý podélně i příčně. Abych nemusel mít vysoké opěrné zdi a pod, mám návrh usadit vjezd do garáže + vchod do domu cca 70 cm pod úroveň komunikace, ve vzdálenosti cca 8 metrů. Samozřejmě kousek protispád, kanálek před vjezdem a pod. Takže technické řešení je asi OK. Zatím jsem bydlel v několika domech, každý byl vždy cca 50 cm nad úrovní komunikace. Zde bych poprvé byl pod úrovní - a trochu se s tím zatím nemohu sžít, takový malý mentální problém. Někde jsem četl, že pocitově je lepší být výš než komunikace. Kdo to takto máte, je to OK, nevadí vám to nijak?
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od p_sava:

Dobrý den všem. Měl bych možná trochu zvláštní do…
@p_sava Máme bungalov také 8 metrů od komunikace, vchod do domu je cca 10 cm nad úrovní chodníku u silnice. Zatím je to OK, ale jinak docela lituji, že jsem se nechal přemluvit ke snížení o jeden šár ztraceného bednění oproti projektu. Člověk nikdy neví, jestli nepřijdou nějaké přívalové deště nebo nedej bože povodně...
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od p_sava:

Dobrý den všem. Měl bych možná trochu zvláštní do…
@p_sava Když jsme stavěli, byl terén cca 60 cm pod úrovní komunikace, která je od domu 6,5 m. Nemohl bych asi klidně spát, takže nulu máme 20 cm nad úrovní komunikace. Bohužel to znamenalo navýšení (navážku) okolního terénu, ale stálo to za to.
Odpovědět
Profilova fotka
A čo tak podsklepiť bungalov? To miesto sa vždy zíde. Tretinku už máte "vykopanú" :-)
Odpovědět
O tom jsem uvažoval asi tak 1 sekundu a zavrhl. Pokud bych nechal v rovině s komunikací, u zadního rohu domu jsem cca 1.8 m nad terénem a skoro 2m nad terénem sousedního pozemku. Takže doporučení je snížit o 70 cm, kolem plot z gabionů 2 m. Vzadu nechci žádné schody do zahrady, takže tam to pozvolna snížíme tak o ten metr, z mé strany dosypat kolem toho metru a celé mírně svážit k plotu. Když jsem kupoval pozemek, rozhodně jsem netušil, že je to takový svah - na 50 metrech to dělá cca 3 metry. Jak už jsem psal, technicky to asi lze zvládnout, spíš jde o ten pocit, že jsme níž.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od p_sava:

O tom jsem uvažoval asi tak 1 sekundu a zavrhl. …
@p_sava tak to už muselo jít vidět že je to svah. Tam záleží jak to vypadá nad vámi osobně bych níž určitě nešel stačí pořádný přivalak a voda projde celým domem a žádný malý proti spád nepomůže. Ani kanálek.
Odpovědět
Tak snad ta voda se tam nedostane. Vjezd je cca 4 metry od horního okraje pozemku, tam bude opěrná stěna, takže voda tam na pozemku nebude. Před pozemkem ve vzdálenosti cca 8-10 metrů je ta komunikace, má sklon cca 0,5m na 10 metrech, takže případná voda po komunikaci poteče dolů. A jedině, že by jí bylo tolik, že by se přelila přes chodník na vjezd - ten bude mít výšku cca 5 cm a dále pak jsou 2 cm u vjezdu, takže by musela překonat 7 cm výšky, když může přitom normálně po té silnici téct dál z kopce dolů. Ale pro jistotu tam bude i 25 cm široký kanálek, možná i dva, jeden hned zkraje silnice a jeden před vraty, ten spíš pro tající sníh z toho nájezdu. Jaksi si nedovedu představit téct vodu po silnici, která je dost z kopečka, aby dosáhla výše těch minimálně 7 cm a přetekla vůbec na ten vjezd. Délka té silnice v kopci je tak cca 100 metrů, pozemky okolo jsou níže. Jde o vjezd do garáže, vstup do domu je zase o něco výš. Ale tak o tom člověk přemýšlí, dumá co a jak, přece jenom to rozhodnutí je pak už nevratné.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od p_sava:

Tak snad ta voda se tam nedostane. Vjezd je cca 4…
@p_sava Já vím jak dokáže voda téct lidem co mají dům 5, 6 metrů od cesty a je tady téměř rovina..... Barák postaru v úrovni chodníku a voda jim tekla durch domem a to ve vjezdu je malý rantl těch 5cm+- a ještě svažitá cesta do kanálu a stejně to přeletělo na chodníku po kotníky vody a skrz dveře a vrata napříč až na dvůr.... Jestli máte svah tak bych udělal sklep a hotovo.... Ve sklepě okna patřičně nad terén aby to tam nesteklo. A nějaké koryta stačí jak spadne v tom přívalu větev a spláchne to kde co z té cesty a máte to doma raz dva
Odpovědět
Ale tam sklep nejde, bavíme se o vjezdu do garáže, který je 60 cm pod komunikací. Pod to sklep přece nejde dát. Ten by šel na druhé straně domu, kde budu dost nad terénem, ale tam nic neřeším. Celé je to o tom, že mám vjezd a vchod do domu mít cca 60 cm pod úroveň komunikace - a to si nějak nemohu představit.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?