Architekt
Víte alespoň přibližně, co chcete stavět či upravovat? Zbývá vám už jen najít někoho, kdo vaše představy zrealizuje? To většinou člověk sám neumí, většinou je potřeba oslovit odborníka, architekta, který vaše sny hodí na papír. Architekt také vypracuje veškerou potřebnou projektovou dokumentaci. Je třeba vypracovat studii k realizačnímu projektu a zde se bez odborníka prostě neobejdete. Doporučení vám může dát někdo z vašich známých nebo příbuzných. Dále můžete začít prohledávat internetové stránky. I zde je dobré číst reference od klientů. Jestli chcete vědět, na co se máte při výběru architekta zaměřit a před čím se mít na pozoru, pokračujte ve čtení tohoto článku. Připravili jsme pro vás hned několik užitečných rad, čím se máte při výběru architekta řídit.
Architekt vs. projektant
Ne všichni přesně vědí, jak se liší práce projektanta a architekta, jaký je mezi tím rozdíl. Zde si můžete udělat představu o jejich pracovní náplni:
- Projektant – člověk, který řeší pouze technickou část projektu. Poradí vám např., jaké máte použít stavební materiály. Má přehled o cenách stavebního materiálu, a je proto schopný vám vypracovat rozpočet.
- Architekt – člověk, který vymýšlí, jak skutečně budete bydlet. Musí umět navrhnout architektonické a funkční řešení daného domu či bytu. Upozorňuje na problémy, které by mohly vzniknout při realizaci klientových představ, navrhuje také alternativní řešení. Do plánů musí zahrnout také klientovy požadavky.Jednou z mnoha výhod architekta je také skutečnost, že nebudete muset obíhat všechna povolení a získávat všechna razítka. Udělá to za vás, přichází s tím běžně do styku, ví, kam musí dojít. Tím vám ušetří čas. Pokud jste ale netrpěliví, je tu jedna nevýhoda: připravte se na to, že pokud budete spolupracovat s architektem, potřebujete časovou rezervu. Obvykle vyřízení veškerých záležitostí a příprava projektu trvá kolem půl roku.
Na co si dát pozor při výběru architekta?
- Ochota naslouchat a domluvit se - stojí za to si všimnout, jakou má architekt schopnost empatie, zda vám bude naslouchat, zda s vámi bude mluvit, zda bude chtít znát vaše představy či popsat vaše sny. Proto s nejlepšími kandidáty je dobré se osobně sejít. Dejte si pozor, abyste si nevybrali člověka, který vám vnutí svoji představu a svoje názory. Některý také preferuje pouze určitý stavební styl, který doporučuje všem. Ten se ale nemusí shodovat s vašimi představami. Architekt s dobrými komunikačními vlastnostmi je nejlepší, vyslechne si vaše nápady a přijde s řešením.
- Musí to být zkušený odborník - při výběru architekta je potřeba se ho zeptat, jaké jsou jeho dosavadní zkušenosti. Měli byste chtít vidět jeho autorizační osvědčení. Čím více zkušeností daný člověk má, ať už s realizacemi rodinných domů či stavbou bytů, tím lepší má předpoklady k tomu, aby vymyslel právě takové řešení, jaké si přejete.
- Orientace v módních trendech - módní trendy v architektuře se mění přibližně po pěti až deseti letech. To by měl vědět i váš architekt, protože to, co je moderní nyní, za pět let může být jinak. Proto by váš architekt měl kombinovat moderní prvky s těmi stálými, které se používají pořád. Stavby, které se budují jen podle požadavků módy, jsou velmi rychle staré. To určitě nechcete, vaše stavba by měla být pořád zajímavá.
- Flexibilita - když budete procházet referenční portfolio daného kandidáta, neměli byste mít pocit, že vidíte pořád to samé. Člověk, který volí pořád stejný materiál, používá stejná řešení či vše staví podle téhož mustru, rozhodně neoplývá kreativitou. Znamená to, že si zafixoval nějaký oblíbený styl a nic s ním nehne ani o píď. I vám bude chtít vnutit svou představu s vysvětlením, že tak se to přece vždycky dělá.
Na co byste neměli zapomenout?
- Řekněte architektovi vše, co máte na srdci, sdělte mu své požadavky i věci, se kterými nesouhlasíte.
- Pokud má architekt projekt připravit dobře, potřebuje dost času.
- Nelitujte času, který jste s architektem trávili, když jste probírali své požadavky.
- Nechte si poradit, architekt má víc zkušeností než vy.
- Nepracujte za architekta. Popište architektovi své představy, ale nedělejte práci za něj.
- Pomozte si názorně. Noste architektovi obrázky nebo fotografie, které odpovídají vašim představám. Architekti obvykle používají odbornou terminologii, nemuseli byste jim rozumět.
- Zjistěte si, zda je architekt pojištěný proti škodám, které vzniknou při chybném projektu.
- V průběhu prací neměňte architektovi zadání.
Cena práce architekta
Nerozhodujte se pouze podle ceny. Rozhodně nezaplatíte málo, cena projektu není malá, hlavně když do ní architekt dodává své nápady. Zároveň ale neplatí, že čím vyšší je cena, tím vyšší je kvalita projektu. Kvalita projektových prací je daná uznávaným standardem, ten musí být dodržen. Velmi nízká cena se může odrazit na hodnotě vašeho projektu.
Cena projektových prací architekta se pohybuje obvykle v rozsahu 4 až 10 procent nákladu na realizaci stavby. Ty je potřeba odhadnout dopředu. Berte však v potaz také typ a rozsah projektu, stav pozemku, technické podmínky a také režijní náklady architekta. Profesionální architekt by také neměl mít problém se s vámi domlouvit na splátkovém kalendáři, kde si přesně stanovíte přesné zálohy, které budete platit při uzavření každé fáze projektu. Ty byste měli platit v předem stanovených termínech. Určitě také trvejte na tom, aby vše, na čem se dohodnete, bylo napsáno ve smlouvě, abyste měli už od začátku přehled, kolik komu budete muset zaplatit.
Hledání vhodného architekta vyžaduje trpělivost a odhodlání. Ale nebojte, stojí to za to. Důležité je, abyste byli spokojení vy i on.