Ahoj, jednoznačně zděný, už jen z důvodu toho, že tzv. dřevostavby se dříve nazývaly OKÁL :-D, co se týče rychlosti stavby je dřevostavba asi rychlejší, nevím, mě dům postavili za 3,5 měsíce:-). Peníze, myslím, že tady asi nerozhodujou, spíše je to o požadavcích, jak veliký, patrový(bungalov), atd.
Za 15 let se pak ukáže, kdo jsi zvolil dobře :-). Několik dřevostaveb jsem viděl, než jsem se rozhodl a říkám nikdy v životě, fakt mě to nepřesvědčilo. Můj dům 4+KK 105m2 obytná plocha vyšel na 2,1 mil. viz můj fotoblog. Co je podstatná informace u dřevostaveb skoro nic měnit nemůžeš ( dispozice, okna, atd) a když jo, je to drahý. Než jsme podepsali smlouvu dům jsem asi 20x změnil , nestálo mne to ani korunu a bylo to super :-)
Ono bude nejlepší si o tom něco přečíst....
My ,když se rozhodovali z čeho stavět, tak jsem rok byla naložená na netu, přečetla několik knih na toto téma,než jsme si ujasnili priority ve stavbě.Oboje má své plusy a minusy, to si musí každý zvážit sám,kam se přikloní...co pro jednoho bude při stavbě priorita, pro jiného nebude.
@petkra my než podepsali smlouvu, tak jsme teda taky ještě pár úprav dělali,dokonce již na vyrobených částech a taky nás to nestálo ani ťuk.
@petkra Je vidět, že o dřevostvabách vůbec nic nevíš... Srovnáváš nesrovnatelné - Okály a současné dřevostavby je jako srovnávat trabanta s mercedesem... V dubnu začínám stavět, v září se budu stěhovat. Můj dům mě vyjde na ty samé peníze jako tobě a to s užitnou plochou 137 M2 (bungalov), stavíme difuzně otevřenou dřevostavbu, a bude to téměř dvojdomek. Dispozice domu jsem měnil nesčíslněkrát a nic to taky nestálo. Jak píše gigi2- nejdřív si o tom něco přečti. Je každého volba, na kterou stranu se přikloní, někomu vyhovuje to a někomu něco jinýho, ale kritizovat něco, o čem nic nevím...
@bzulenka To ti asi nikdo neporadí. Co mají zděný dům, budou chválit ten svůj, kdo má dřevostavbu, tak zase nedá dopustit na ni. My jsme také o dřevostavbě uvažovali, byli jsme se i na některých podívat a nakonec jsme se rozhodli jinak. Rychlost výstavby - může být klidně stejná (my začali v dubnu, v listopadu jsme se stěhovali) a cenově se to také příliš neliší.
Pokud by byly dřevostavby výrazně levnější než zděné domy, myslím, že by se prosazovaly daleko víc.
Pokud se rozhodnete pro dřevostavbu, tak pečlivě vybírejte firmu, mám za to, že špatně odvedená práce je na dřevostavbě dost velký problém.
@gregory Pokud by jsi přečetl ostatní příspěvky petkra, tak by jsi zjistil, že reagovat na něj nemá žádný smysl (pokud se to petkra dotklo, je mi líto, ale jo můj názor). Každému vyhovuje něco jiného.... :-) a vydávat svůj názor za jediný spravný - to už tafy bylo, a moc se to neosvědčilo... :-p
@fotrtom nejsem vztahovačnej, i když - jen počkej zajíci :-D,
@gregory to je pravda mercedes z papíru a trabant z papíru, úplně něco jiného. Nicméně je to vaše volba, a jak říká tvá kolegyně je to můj názor a já ho vyjádřil, tak proč máte potřebu se do mě návážet - Štve vás to, že máte papírový domeček či co. Klidně jsi na to odpovězte, od toho založila toto fórum. Tak ji přesvědčte a né mě.
@gregory jak tak koukám difuzně otevřená stavba - vlastně se pokoušíš z toho udělat cihlový barák. Toto je u zděných domů naprosto normální konstrukční vlastnost, ale budiž :-)
Difúzně otevřená konstrukce pláště budovy je charakteristická tím, že umožňuje prostup suchého vzduchu a vodní páry mechanismem difúze. V jistém smyslu se dá taková konstrukce připodobnit k pokožce: v rozumné, přitom ale potřebné míře umožňuje průběh přirozených přírodních procesů. Je vhodné připomenout, že všechny budovy stavěné tradičními technologiemi (např. cihly) mají obvodové pláště difúzně otevřené (pokud ovšem nejsou dodatečně zateplené neprodyšnými tepelnými izolacemi či pokud nejsou povrchy exteriéru tvořené neprodyšnými tenkovrstvými omítkami). Totéž platí i pro domy stavěné z pórobetonů, plynosilikátů a pro všechny tradiční srubové stavby.
Používání neprodyšných zateplovacích systémů obvykle přináší uživatelům řadu problémů. V prostorách se stěnami neumožňujícími vzájemnou difúzi vodní páry a suchého vzduchu bývá nestabilní vlhkostní režim, výjimkou není výskyt plísní na površích interiérů stěn, vlhká ostění oken apod.
Uvedené souvislosti naznačují, že požadavek energetické úspornosti s otázkou konstruování zdravých a technicky spolehlivých budov velice úzce souvisí. Řešení jednoho problému nelze oddělit od druhého.
@petkra cituji: tak to je supr, já byl RDR aty mě teda pěkně nasr.., co nějaká změna , to peníze ....konec citátu - tož to mluví za vše - jedna zkušenost = hotovo!
opět cituji: Štve vás to, že máte papírový domeček či co...konec citátu - tož zatím nemám, a neštve...
PS: nemá fakticky cenu tady spolu bojovat - bzulenka, chtěla poradit a asi na naše půtky není zvědavá...
@petkra Fakt absolutně nevíš o čem mluvíš. Každá technologie má něco do sebe, já nehaním ani jednu, každý ať si zvolí, to co vyhovuje jemu. To ty se tady navážíš do ostatních, co si zvolili dřevo, já ne... Já jsem se svojí volbou spokojenej, vybral jsem si ji sám... A jak píše fotrtom nemá asi cenu na tebe reagovat, ale prostě mi to nedalo...