Loxone vs Somfy ?

Zdravím, do novostavby rodinného domu máme naplánovaný Loxone - svícení, topení, ovládání žaluzií, zabezpečení (senzory kouře, záplavová čidla, atd.). Jak stavba pokračuje, tak se vše prodražuje a jelikož budeme muset škrat v rozpočtu, Loxone je první na ráně, takže buď budeme Loxone rušit úplně, nebo osekáme na minimum. Momentálně vychází celé elektro vč. Loxone komponent a práce kolem 1mil. :/ Jelikož ale máme naplánovaná speciální svítidla pro denní, večerní a noční svícení, znamenalo by to mít v obýváku asi 9 tlačítek na různá světla, tak bychom je potřebovali ovládat inteligentně. Po celém domě, vč. sklepa jsou dle projektu Loxone tlačítka a zásuvky Schneider Merten, což jsou sice nejkvalitnější, ale i nejdražší zásuvky. Projektant tvrdil, že např. do sklepa se nevyplatí nahrazovat Loxone tlačítka např. obyčejným vypínačem od ABB, protože to vyžaduje nějaký kabel navíc (nevím, jsem anti-technik), a úspora by byla max. tak 1/3 z ceny. U žaluzií prý podobně, pokud nebudou napojeny na Loxone, bude to vyžadovat více kabelů atd., takže dle něho je jediná možná úspora eliminovat počet svítidel a žaluzií, ale zdá se mi to trochu jako blbost. Dokázal by s tím někdo poradit, případně zda máte zkušenost např. se Somfy jako levnější variantou? Díky moc :)
Odpovědět
Nás to tedy ještě teprve čeká, ale dát za elektro milion, to je slušná práce :-D Vše záleží na tom, jak moc chcete automatizovat. Hlavně bych se zamyslel nad tím, zda to bude mít kýžený efekt za tu danou cenu. Dělat nějakou automatizaci jen pro parádu, jak často vidím, my příjde v takové cenové relaci dost ujeté. Automatizace, které jsou podle mě fajn jdou vyřešit poměrně jednoduše a každy lepší elektrikář by si s tím měl umět poradit. Za mě dává smysl automatické noční osvětlení, aby člověk nepátral a hlavně v noci ho neoslňovalo hlavní světlo. To jde udělat na čidla pohybu za pár korun. Automatizace žaluzií - dle termostatu a vnitřního/venkovního osvětu - aby když rozsvítíte v místnosti, žaluzie se zatáhly, pokud je venku šero/tma... Následně automatizace rekuperace dle CO2. A automatika spotřeby domu v rámci FVE. Řešit počty kabelů, je podle mě poddružné. Největší pálkou bude ten mozek od Loxone a jiných společností. Vše ostatní pode mě, musí uživatele přestat po pár měsících bavit. Ale klidně mě vyvěďte z omylu.
Odpovědět
Profilova fotka
Zdá sa, že ste ideálny zákazník pre loxone. Z technického hľadiska viete o tom houby, takže účtovať Vám prvotný milión a dalšie 2 dodatočne bude krásny kšeft. Teraz k realite - naťahajte len kabeláž, zvyšok môžete riešiť postupne. Prívod v cyky-j a dáta v klasickom utp/stp kábli. Netreba používať ani originálny loxone kábel, je predražený. Celé to komunikuje cez obyčnajný can bus (ak nepoužívate bezdrátovú verziu), čomu stačí krútená dvojlinka. Akurát kvalitná tienená krútená dvojlinka stojí viac, ako tienený CAT5e kábel. Loxone sa môže dodatočne dorobiť. U kábel k svetlu záleží, ako to chcete mať vyriešené. V prípade Loxone určite bude napájanie + dáta z rozvádzaču k vypínaču a to isté z rozvádzaču k svetlu (aj keď svetlu teoreticky stačí aj len napájanie, pretože pôjde asi z nejakého extension-u). Žaluzie sú stále len na cyky-j 5x1.5 či sú na loxone alebo nie ak je tam klasický motor a nie ten s bezdrátovým ovládaním (tomu stačí cyky-j 3x1.5). Zelenožltý je zem, modrý je nulák a zvyšné dva káble sú fázy pre pohyb hore a dole. Jeden ostáva nezapojený. Kam všade to zo žalúzia vytiahnete a kde všade chcete tlačítka potom udáva, kam pôjde aký kábel. Tlačítka sú potom obyčajné 1/0 mechanizmy väčšinou dve do 1 rámčeku s mechanickou blokáciou, aby ste nepustili fázu naraz pre smer hore aj dole (tým sa programuje poloha). Somfy moc nepoznám, ale alternatíva je ešte HomeAssistant. To sa dá spravíť za jednotky tisíc Kč. Akurát treba k tomu trochu technického skillu - treba rozumieť elektrike aj programovaniu.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od josefx:

Zdá sa, že ste ideálny zákazník pre loxone. Z tec…
Sám mám doma realizováno část domácnosti cez Loxone: žaluzie, požarni senzory, teplotní čidla a venkovni osvětlení. Ostatní v klasice světla.... Důvody proč zbytek klasika: manželka si nepřála používat tlačítka Loxone žádnou formu morzeovky.... mě by to nevadilo ale chápu to. Možnost změny barvy světla je zcela pro nás zbytečná.... Měníme jen v obýváku i to jenom občas a vím, že by jsme to nijak jinde nevyužili.... hudba řešeno cez apple mnohem levnější varianta... Somfy má bratr na žaluzie funguje bez problémů .....
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od synnedcz:

Zdravím, do novostavby rodinného domu máme naplá…
@synnedcz Na Vašom mieste by som bol s automatizáciou trošku opatrný. V prvom rade si o tom niečo naštudujte, hlavne čo sa týka technickej stránky veci a programovania. Pretože nie je nič horšie, ako že Vám umrie loxone server alebo zblbne program a s elektroinštaláciou za mega si ani nerozsvietite svetlo. Musíte byť schopní, pokiaľ nepôjde o poruchu hardvérovej časti, všetko zvládnuť opraviť a preprogramovať sami, inak budete doživotne závislý na loxone servisákoch. A doobeda na štedrý deň ku Vám žiadny servisák určite nepobeží.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od synnedcz:

Zdravím, do novostavby rodinného domu máme naplá…
@synnedcz My jsme o tom uvažovali, ale základní nacenění bylo opravdu na milion a neviděli jsme v tom přidanou hodnotu ani po návštěvě showroomu. Taková návštěva by vás měla oslnit, ne? U nás se stal opak :D K tomu mi pár přátel z oblasti IT vyprávělo veselé historky, jak někomu nešel dva týdny barák, než nahnali technika. A dost spekulovali nad bezpečností toho systému. Inteligentní zásuvky mi připadají úplný nesmysl, jako na co? Dovedu si představit tak leda časovat světýlka na vánočním stromečku :D Nemají mít všechny spotřebiče v rámci EU povinné aut. vypnutí po nějaké časové prodlevě? Líbilo se nám odchodové tlačítko, to u vchodu máme na zhasnutí celého domu, to jde i bez Loxone. Taky máme asi šest různých světelných okruhů v obýváku, čtyři páčky na žaluzie a jedno tlačítko na zhasnutí obýváku najednou. Ten Loxone vypínač nám přišel děsnej na používání a člověka trochu limituje. Vyřešili jsme to vypínačem na míru, je to kovový obdélník s několika tlačítky a páčkami, vypadá to dobře a nemusíme mít vedle sebe deset vypínačů v řadě. Žaluzie jsou otázka, hodně lidí má Somfy. Za nás je to taky zbytečné, prostě při odchodu se zatáhne celý barák. V místnostech si člověk zatahuje už podle své chuti, jak má náladu na světlo, teplo...Vážně by mi vadilo, kdybych zrovna chtěla mít roztaženo a žaluzky mi samy sjížděly dolů...
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od josefx:

Zdá sa, že ste ideálny zákazník pre loxone. Z tec…
@josefx Když smě to řešili my, tak určitě nešlo mít jen natahané kabely a zbytek řešit později. Teda, pokud ste si třeba chtěli svítit. Na to si člověk musel koupit ten jejich "počítač", software, rozchození, instalaci, a nějaký moduly právě na světla. Plus ta kabeláž a věřte, že byste moc neušetřil, když byste na to napojil ty žaluzie až dodatečně...
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od synnedcz:

Zdravím, do novostavby rodinného domu máme naplá…
@bayt Přípravu jde řešit u Teca, kdy jejich koncové členy pro žaluzie a světla fungují autonomně i bez PLC. Jel jsem takhle asi půl roku, než jsem se dostal k programování. @synnedcz Jestli neprogramujete a nebo aspoň nemáte "přítele na telefonu", který vám pomůže, tak si to rozmyslete. Softwerové práce jsou drahé a aby vám to doladili k dokonalosti, tak to chce čas (takže peníze). U nás tepelko jede podle svého, u rekuperace řídím zónování odtahu a regulace otáček, noční vychlazování, žaluzie naklápím/vytahuju podle slunce a letního/zimního režimu, světla mají časovače a občas hrabnou do žaluzií. Letos je v plánu je dopouštění retenčky a garážové věci a pak brána a závlaha. Noční světla jsem řešil extra okruhem mimo řídící systém, barevné sceny ne, jen počet okruhů a světla mají tři stupně intenzity bez automatu. https://www.60.cz/paulmann-wand--zapu... https://www.60.cz/paulmann-veluna-var... Hlídání záplavy mám v technické, v kuchyni za myčkou a u pračky.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od kofejn:

@bayt Přípravu jde řešit u Teca, kdy jejich konco…
@kofejn Jo, na to jsem zapomnela. Jednotka rekuperace ma cidla a ridi se podle nich sama, tepelko taky samo....
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?