Ahoj, můžete prosím napsat své poznatky? Jaký je rozdíl mezi životností dřevostavby, jaká údržba (většího rozsahu řekněme) člověka čeká v průběhu let. To samé u zděného domku. Jaké jsou v tomhle mezi těmito dvěma typy rozdíly? Díky.
@ja_fi diskuze na to toto téma je tu již několikrát, třeba :
http://www.modrastrecha.cz/forum/mont...
životnost dřevostavby je po vzoru severských zemí několik desítek let, to samé u nás zděné domy. Stejně ale po druhé generaci je dům morálně zastaralý a vyžadujeje rekonstrukci, tedy se nepředpokládá že, někdo bude žít v jednom domě víc jak 100let a to ten dům v pohodě vydrží.... Udržovat se musí ať už cihla či dřevo, takže dle mého záleží pouze na vkusu co si vybereš :-)
Tak jako všechno ostatní, udržuješ-bydlíš, neudržuješ-vrážíš jednorázově peníze do oprav jak u dřevostaveb, tak i u zděných. Souhlasím s pertsv1000 , jde jen a jen o morální zestárnutí. Možná dřevostavba je jednodušší na přestavby, takže lze snadněji napravit morální zestárnutí.
@petrsv1000 celu diskuziu na uvedenom linku som precital, ale kazdy tam riesi veci vseobecne. Chcel by som sa dozvediet, aky je rozdiel medzi rekonstrukciou napr. kanalizacie v tehlovom dome a drevostavbe!? Popripade akym sposobom vymenit elektricke rozvody v celom baraku?! Vnutorne nosne steny su v hroznom stave, ponicene, poobijane, ... - zhodim omietku do tehly a nahodim to na novo. Rozhodnem sa po case menit elektricke vyvody - vysekam do stien diery a potiahnem to inym smerom.
Ako funguje tento druh rekonstrukcii v drevostavbe? Upravy interierovych sadrokartonovych priecok riesit nebudeme, ale co nosne steny drevostavby? Co s policou, ktoru by som rad povesil na stenu? Asi na ne davat 50kg trofeje zo Stanley cupu nebudeme, ale tiez by som nerad pozeral na susedov kvoli 20kniham ...
@pawlyk
Kazda dodavatel drevostavieb ma svoju technologiu. Niekto dava rozvody kompletne do steny medzi izolaciu, niektori dodavatelia pouzivaju vzduchove predsteny kadial tahaju siete, niektori dodavatelia tahaju rozvody v izolacii podlah. Je to prudko individualne. Podla toho aka technologia je pouzita, podla toho musis zvazit rozsah a narocnost rekonstrukcie.
V pripade sieti v stenach zhodis sadrokarton, vymenis rozvody, nahodis nove sadrokartony, vytmelis, vymalujes a fungujes dalej. V pripade sieti v podlahach neostava ti nic ine, len vysekat dieru do podlah. Mozno ale je sanca nove rozvody (aspon elektriny) pretiahnut v chranickach - neviem, neskusal som.
Policu povesit mozes. Opat zavisi od pouzitej technologie. Su dodavatelia, ktorych steny tvoria Fermacell, su dodavatelia, ktorych steny tvori OSB+SDK. Ani pri SDK to problem nie je ak sa zmieris s tym, ze budes musiet vrtat len do tramov :)
@deto_oesya
a mas tusenie, co to obnasa napr. rekonstrukcia rozvodov v stene s izolaciou, vzduchovej predstany? O podlahach som moc nepremyslal kvoli podlahovemu kureniu - vylucuje sa to? Predpokladam, ze el. rozvody asi nebudem menit kazdych 5 rokov, ale som celkom zvedavy na "vyhodnost" tej ktorej technologie. Celkom by som uvital komentar nejakej osoby, ktora to ma za sebou. Drevostavby su tak mlade v CR, ze sa obavam, ze toto z praktickych dovodv moc ludi neskusilo.
Par terminov tu pouzivanych mi nie je moc jasnych, tak as radsej popytam na ich vyznam - co je to moralne zostarnutie a chranicky, SDK?
Co obnasa oprava ci vymena podlahoveho kurenia? AKy je rozdiel vymeny teplovodneho a elektrickeho? Narusi to aspon nejako tu drevostavbu, alebo sa to tyka vylucne podlahy?
@pawlyk tak rekonstrukci si představuji tak že měním dispozice domu, pokud koupelna zustane na místě není duvod zasahovat do kanalizace, pokud ano a obklady jdou dolu, sundá si i sádroš či fermacela instalace změní či opraví a zpět se zaklopí. Měnit rozvody elektro to je to nejmenší, uděláš pár děr protaháš kabely, zasádruješ, vymaluješ a hotovo, jednodušší než v cihle, ale toto se dělá pokud meníš dispozice, jinak rozvody tě přežijou. Nosné stěny jsou dané s temi hýbat nelze stějně jako ve zděném domě, tu už si můžečš postavit nový dům.... Fermacel, co se dává na stěny má větší pevnost než sádroš a pokud použiješ doporičené hmoždinky ( nastřih jsou do 50kg) tak si na polici můžeš klidně sednou, stejně tak nám visí kuch linka.... ;-)
@petrsv1000 Takze pokial budem mat konkretnu predstavu interieru, nebudem musiet blbnut s nejakymi prestavbami a mam na x-rokov vystarane. Skor ma zaujimaju mozne opravy drevostavieb. Nikdy som nic nepostavil, takze netusim, co vsetko je mozne rekonstruovat - hm, strechu po 30 rokoch, na ktorej je plech a oteplenie baraku? Co ak ... a dojde k zvysenej vlhkosti baraku? Na klasickej tehlovej stene je plesen, co sa deje s drevostavbou?
Ako vyzera drevostavba po zaplave? Je toho celkom hodne moc, a ked sa Najvyssi troska na..., tak aj na kopci to moze plavat. Je tu niekto, komu sa taketo nestastie napr. minuly ci tento rok stalo?
@pawlyk
Kedze ako si sam pisal, drevostavby su v CR mlade, tak vela ludi to za sebou este nema vratane mna.
K terminom:
SDK - sadrokarton,
moralne zostarnutie - nevhodna/nemoderna dispozicia, nemoderne obklady, ...
chranicky - rurky, v ktorych sa taha elektrina
Myslim si, ze rekonstrukcia v drevostavbe je jednoduchsia, ale bude mozno o cosi nakladnejsia. Nemam predstavu aka je napr. zivotnost izolacie v stenach....
@pawlyk jasně, pokud si ujasníš co chceš, nemusíš do důchodu nic měnit, opravovat či předělávat. Střecha vydrží víc jak 30let, pkud jsou dobré tašky a krovy tak 100let není problém. Vlhost může nastat vlivem špatně udělané iozolace, pokud je dům dobře postaven tak bych se toho nebál. Co se týká vody jako povodně tak to je průser.... nejen že všechno vybavení domu je pryč, ale musí se rozebrat i stěny a vytahat mokrá izolace a začít znova, na to je mít dobré pojištění ať je z čeho opravovat. ;-)
@petrsv1000 A to si právě myslím, že je výhoda dřevostavby. Odklopíš, vyndáš, dáš nové rozvody, izolaci, zaklopíš, sádruješ, brousíš, maluješ, bydlíš. Máš sucho hned. Zatímco zděný dům - zdivo zůstane vlhké, musíš vysoušet, mnohdy do zimy ani nevysušíš. Omítky musíš osekat, rozvody - vysekat, udělat nové, mezitím pořád vysoušíš a pak nové rozvody a omítky, práce jak na kostele, toho nepořádku.
Dříve jsme bydleli ve zděném domě manželových rodičů (stáří cca 15 let). Připevnit na stěnu cokoliv - nadlidský výkon. Vždycky ďoura jako blázen a ani garnýž pořádně nedržela. Dnes už rok bydlíme v dřevostavbě a jsme naprosto spokojeni. Kdokoli, kdo k nám přijde na návštěvu je udiven, kolik je tu místa a prostoru. Zvenčí vypadá dům malý ale uvnitř je velký. Vytopeno takřka hned - stačí zatopit v krbových kamnech a během chvíle můžeme chodit v plavkách. Díky tomu, že máme předokenní rolety nemáme v létě problém s přehříváním.
V lidech převažují vůči dřevostavbám předsudky. Přeci jenom jsme byli zvyklí stavět mohutná zděná několika generační obydlí. Protože mám ale možnost porovnávat. Už bych neměnila.
@viky007 tak mě to vyprávět nemusíš, také máme dřevostavbu :-D ( a teď koukám že i stejnou ) ale někdo tu psal, že viděl dům po povodni a že to bylo pomalu na sbourání, ale asi záleží jak hodně je to poničené, či hnuté, je ale pravda, že to rychleji vysychá. Jinal my jsme také spokojení a do zděného bych již nešel.... nemám důvod ;-)
@petrsv1000 Jo, jo, také jsem koukala na tvůj fotoblog - máte to moc pěkné. Nejkrásnější je na tom to, že i když je 101 tolik, každá je svým způsobem jiná.
Je možné, že na první pohled mohl dům vypadat na zbourání. Ono fermacel ve spojení s vodou je hotová katastrofa. Ale myslím si, že v porovnání se zděným domem je jeho oprava, či rekonstrukce jednodušší.
@ja_fi Tak jak se k domu kdo chová, tak dlouho mu vydrží. To podle mě platí stejně jak u dřevostavby, tak u zděného domu. Dnes už bych ale neměnila. Rodiče nám taky říkali, opravdu chcete dřevostavbu - předsudky. A dnes když vidí. Kdo nezná, pomalu nepozná, že jde o dřevostavbu.
u dřevostavby záleží na konstrukčním systému, co se týče variability a možnosti předělání. Kdo má rád velké místnosti, velké otvory, propojení místností, dobré zateplení a prostě moderní styl tak je dřevostavba dobrá volba. Určitě byhc ji ale nedávala stavět kde komu a hodně pečlivě prováděla každý detail - kam se dostane vlhkost nebo pára, tak to jde do háje...to u zděného nehrozí! Zděné domy se staví jak před 50 lety bez nových poznatků a trendů, často nekvalitně, ale ve výsledku většinou vydrží a x-krát se přestaví, opraví, nastaví...no prostě to nahrává českému kutilství. U dřevostaveb bych se improvizacím vyhla a nechala si udělat prováděcí projekt od zkušené firmy + realizaci u zkušené stavební firmy
@xajaneckova promin, ale absolutne nemohu souhlasit. U obou zavisi na technologii a na tom, jak se clovek o dum stara a je jedno, z ceho ma postaveny. To, ze vlhko zdeny dum neposkodi, neni pravda. A taky tomu, ze by kutil v drevostavbe nevyradil. Nejsem drevosketik, ale nemyslim si, ze drevostavbu neprestavis, neopravis. Je to dokonce lehci skladacka, nez zdeny, u ktereho to "prestavi a opravi" muze byt mnohdy narocnejsi.
@ja_fi ahoj Jani. S vetsinou souhlasim, co tady je. To drevo opravdu vydrzi, toho bych se nebala. Je to jako u jinych staveb - staras se a vydrzi, nestaras, nevydrzi. Neni to tak, ze ti to za 20 let spadne na hlavu:)
@pawlyk Mne treba zmena v drevostavbe pripada rychlejsi a cistci, nez u zdeneho. Je to jako skladacka. Samozrejme vzdy zalezi, co mas a jak mas postaveno. My treba mame zalitou zakladni podlahu, ve ktere jsou vedeny vyvody do kanalizace a vodovod, to by se muselo menit jako u zdeneho (vysekas). Jinak mame elektrickou podlahovku, ktera je hned pod finalni podlahou (laminat). Pokud by byl tady zasadni problem a nutna zmena, tak se vybere laminat a vymeni kabel od podlahovky, zadny zasadni zasah navic. Ale to by byl stejny postup jako u zdeneho domu. V pripade, ze je problem v kabelu, odklopis sadros/fermacell, natahnes do husiho krku novy kabel, priklopis sadros, pretres a mas treba za par hodin hotovo. U zdeneho mi to pripada komplikovanejsi
Jinak my mame SDK (sadrokarton) a mame na tom 3 velke skrine narvane nadobim a dokonce i litinovym nadobim a bez problemu na sadrokartonu (zdvojenem, cili 2x12,5mm). V pracovni mame take povesenou skrinku o hmotnosti 30 kg (prazdna) a take ok. Rekonstrukce presne jak pise @petrsv1000 menis dispozice a dokonce rychleji nez u zdeneho domu - nosne zdi musi zustat, ale pricky u pokoju upravujes podle sebe. Skoro jako skladacka.
Povoden nemame za sebou, ale ptala jsem se take na to. Vyhodou treba stavby drevostavby je i to, ze nemusis nechat zakladovou desku vyschnout mesic. U drevostaveb muzes zacit stavet jiz po 3 dnech od vyliti. Proto i v pripade povodni zhodis a zacnes v podstate od znova a necekas, az ti vyschne zdivo. Ostatni mas uplne stejne jako ve zdenem dome - i zivotnost strechy (jakykoliv material), obklady a pod. A mas treba do 3 mesicu opet postaveno (na rozdil od zdene stavby). Dulezita je pojistka, ale ta je opet dulezita u obou:)
@petraxname asi na delsi vysvetlovani.... je to prave problem, ze se stavi porad stejne. dnes jsou napr. kvalitni hydroizolace, mene pevne cihly, ktere nemaji s puvodnimi moc spolecneho, lepsi okna,... v domech zijeme uplne jinak apod.
@xajaneckova A tak my si to necháme rádi vysvětlit od profíka, že jo.. Tak hurá do toho! :-) Ale trošku si v té větě protiřečíš - staví se pořád stejně a přesto méně pevné cihly, lepší okna... Hmhm... =-) Nějak to nechápu.
to je prave to na delsi vysvetlovani, verim ze lide co budou chtit stavet najdou odbornika,architekta, ktery jim to -myslim tim opravdu velke mnozstvi informaci :-) , ktere se mi sem fakt nevlezou, vysvetli. material se samozrejme uplne lisi, ale postupy na stavbach a uvazovani lidi je hohuzel pozadu... ale videla jsem svetle vyjimky. samozrejme zkloubit moderni poznatky s praxi je tezke, to plati ve vice oborech
@xajaneckova Nesouhlasím... Obecně se staví možná stejně - ano stále se staví zděné domy... ale to je asi tak vše, co je stejné. Postupy na stavbách se dějí podle toho, co a s čím se staví (a že je těch materiálů na výběr!). Rozhodně nemůžou být stejné, jako před 50 lety - máme jiné stropy, jiné překlady, jiné zdicí materiály, jiné cihly. Uvažování lidí... to nemohu posoudit, měli jsme na stavbách mladé řemeslníky, kteří nepamatují, co bylo před 50 lety a vždy uvažovali podle toho, co měli naprojektované, takže záleží, co máš tím "uvažováním" na mysli. Asi se setkáváš s něčím, s čím se běžný stavebník nesetká.
@alcar jak ktery stavebnik, je ve vas celkem velky rozdil :-) jedni architektum verite, jini si myslite ze vite vice :-) koncim tim diskuzi, protoze je jasne do ktere skupiny patris
@xajaneckova Stále jsi neodpověděla na dotaz, ale to už je bezpředmětné. Moc nechápu, jakou "skupinu" máš na mysli, ale budiž. Mně stačil tvůj příspěvek v této diskuzi http://www.modrastrecha.cz/forum/otaz... a není mi jasné, proč máš zapotřebí si tu hrát na profíka. Také končím diskuzi s tebou, nikam to nevede.
@xajaneckova ono to všechno kolem špatně provedených dřevostaveb co se týče vlhkosti je podle mě trochu strašák. Za svých dvacet let zkušeností s touto technologií jsem měl možnost se nabourat do desítek 40ti, 50ti letých dřevostaveb v rámci přestaveb a přístaveb. Pakliže byl někde problém s vlhkostí, tak v 99% šlo o nějaký druh zatékání do stavby, poškozená fasáda, základy, nebo zatékání střechou.
@de_mum to me zajima, a jaky byl vysledek zatekani, myslim tim jaky typ poskozeni dreva a v jake mire? ja se drevostaveb urcite nebojim, jednu jsem navrhla a ted se dokoncuje
@alcar mam zapotrebi si hrat na profika, protoze jsem profik ;-) a neboj diky takovym lidem jako ses ty, me tu bavi pomahat a bezplatne radit jen chvili, takze pristi mesic uz poplatek za profesionala, 230kc nezaplatim