Deformace HS portalu

Dobrý den, velice prosím o radu, začínám být bezradný a s výhledem na možnosti, kterých se obávám. Pokusím se celou věc co nejvíce zestručnit. Jedná se o „zhroucený“ plastový HS portál. Nějak funguje, relativně těsní, ale… Novostavba RD, výběr z cca 5ti nabídek na okna-dveře-HS portál (vesměs pouze známé/zavedené/dobré firmy), na tom jsem opravdu nechtěl šetřit. Nakonec na základě nejvyhovujících kritérií a doporučení vybrána v podstatě nejdražší firma (nejmenuji, pouze napovím, že ze Slovenska), dokonce zvolena (nejdražší) nejvyšší řada – pro pasivní domy. Prodej a montáž prováděl jejich smluvní prodejce (tedy jimi školený) (nebudu jmenovat). Opravdu zde jsem absolutně nešel po ceně. Montáž proběhla v 2021, záruka 5 let, tedy je to stále v záruce. Už první problémy s HS portálem nastaly cca půl roku od montáže – zvenčí zaregistrován průhyb prahu. Evidentní, že klíny se „vmáčkly“ od hydroizolace (pásu). Nahlášeno prodejci/montážníkovi, ten to řešil, provedl opravu - v místě průhybu více podklínkoval, čímž to zvenčí dostal do roviny. HS portál byl OK. Další práce tedy pokračovaly, a to i montáž venkovních žaluzií, zateplení, fasáda… V roce 2022 byly dodělány čisté podlahy, průhyb a nerovnost prahu zevnitř je zcela zjevná. Průhyb je opětovně i z venkovní strany. V chladném období zaregistrováno, že vprostřed dole táhne. Navíc je v posuvné části nahoře vyjetý jakýsi díl kování, který při úplném otevření drhne o vrchní profil. Samonivelačním laserem HS portal zaměřen. Je jaksi celý zešikma, nebo deformovaný. I s úvahou, že plastové profily se různě mohou v tolerancích prohýbat a určitým způsobem deformovat, ale zde je to mimo tolerance. Nahlášeno, dodána fotodokumentace prodejci/montážníkovi, který se na to přijel podívat. Sváděl to na špatnou výrobu. Řešil jsem to tedy přímo s výrobcem. Ten od toho ruce dal pryč a konstatoval zcela chybnou montáž. Dokonce jsem se dozvěděl o ukončení spolupráce s tím prodejcem/montážníkem. Opět návrat k prodejci/montážníkovi, naštěstí spolupracuje. Opět dojel a navrhl řešení – portál vybouchat, pokusit se porovnat, jinak ukotvit… ale že nedokáže říci, co to udělá, zda nepraskne sklo apod. Způsobenou škodu – tedy odbouchání vnitřní omítky, pravděpodobnou nutnost částečné demolice vnitřní podlahy (jejíž součástí je samozřejmě podlahové topení), odřezání zateplení vč. poškození fasády, nutnou demontáž venkovních žaluzií, které jsou součástí fásády… nebere v potaz. Mou žádost o výměnu portálu a řešení prací kolem toho nebere v potaz. Čas plyne, záruka se krátí a já jsem bezradný. Snažil jsem se získat informace z právní poradny, ale můj případ zamítli s doporučením obrátit se na advokáta. A tím se dostávám tam, kam jsem se dostat nechtěl. Znamenalo by to obrovské výdaje, proces atp. Velice prosím o rady, jak byste to řešili? Děkuji mnohokrát.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od progoncz:

Dobrý den, velice prosím o radu, začínám být bezr…
@progoncz Požadovař nápravu vrátane všetých zapravení po tom, kto s Vami podpísal zmluvu a dal záruku. Zašiel by som za advokátom minimálne sa opýtať, potom by mohol pomôcť nezávislý znalec a pohroziť riešenie súdnou cestou.
Odpovědět
Trvat písemně na tom, že chcete nápravu, klidně si zaplaťte znalecký posudek, ti vám řeknou, co je reálné a dokážou to vyčíslit včetně všech prací okolo. Pokud se k tomu nebude mít, tak předžalobní výzva a pak soud. Už řada řemeslníků s náma chtěla zamést, no zatím to k tomu soudu ještě nedošlo, ale vůbec bych se ho "nebála". Dokud tyhle věci lidi nebudou řešit, budou si ty lidi dělat, co chtějí.
Odpovědět
Profilova fotka
Vy jste si objednal okna u firmy... kdo jim to montuje to vás nemusí zajímat, to si pak musí řešit oni. Zkusila bych třeba nejdříve poradnu dTestu, právníka jen oslovit a informativně se zeptat, ale bohužel pokud se k tomu staví takto asi nic jiného bohužel nezbyde než se bránit soudní cestou.
Odpovědět
Poslat prodejci výzvu, pak předžalobní výzvu, podnět na ČOI, soud, ... Tak daleko to třeba nedojde.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od michellak:

Vy jste si objednal okna u firmy... kdo jim to mo…
@michellak Ale oni si to koupili a nechali namontovat u toho živnostníka.
Odpovědět
Profilova fotka

Odpověď na příspěvek od bayt:

@michellak Ale oni si to koupili a nechali namont…
@bayt Pán píše, že montáž proběhla od smluvního partnera společnosti, kde kupoval HS portál. Když koupím na alze myčku a ta se rozbije budu jí reklamovat na alze a ne u toho, kdo mi jí montoval a koho mi sem alza pošle (příklad). Firma až si pak řeší s montérem škodu sama, pán má smlouvu s firmou ne s montérem. Chyba byla možná na vlastní pěst to řešit s montérem...
Odpovědět
Mno já vám nevím ale když vidím tu křivou špaletu nad tím tak co čekáte? Co je tam za překlad? Nebo jak? To vypadá že na to tlačí zhora
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od vladimir_sacha:

Mno já vám nevím ale když vidím tu křivou špaletu…
@vladimir_sacha kde vidíte krivú špaletu? Objektívy foťákov deformujú obraz, aby šlo tvrdiť, že je to krivé, musel by tam zasvietiť laserom na hranu špalety
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od roman_:

@vladimir_sacha kde vidíte krivú špaletu? Objektí…
@roman_ Ani kdyby tak je to stejně divné aby se po půl roce takto zkroutil plastový rám..... To prostě nejde, tam musí být přervané turbošrouby jestli tam jsou jinak nechápu.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?