Reguace topeni

Profilova fotka
Mam cerpadlo Acond pro N. k tomuto cerpadlu mam jako doplnkovy zdroj tepla peletova kamna ekoscroll sigma k13. V zime se snazim topit pouze peletama (prisun zdarma) . mam to zapojene podle schematu dole (tecky jsou ventily) - je to kombinace originalniho zapojeni acond a orgin zapojeni ekoscroll. Muj problem je ze mi chybi trojcestny ventil na rozdeleni vody do bojleru/podlahovky + nejaka regulace. Byli byste ochotni/schopni navrhnout reseni takove aby to fungoval?   Vubec se nebranim vymene bojleru za bojler spojeny s akumulackou, popr dodani akumulacky, jen bychom se museli vzdat sauny v technicke, kterou jsme tam planovali, ale to bych prezil.   V planu je jeste dodani topne patrony do bojleru, at nemusim vytapet bojler kvuli legionele kamnama, ale jednou za mesic bych sepnul ptronu. jeste bude vymena cerpadla v kamnech za silnejsi, protoze mi to ani neprotoci celou vodu v PT (v rozvadeci se nikdy nevraci tepla). Kde ted vidim problem - ohrivam teplou vodu v dobe kdy to nepotrebuji, protoze jakmile sepne termostat v dome (treba rano po nocni nastavene teplote - resp kotel je v noci vyply), tak se natapi jak bojler tak tak podlahy. mi by stacila tepla voda jen od 6ti vecera, protoze kdyz se nahreje na 55 vecer tak do dalsiho dne vecera m treba 40. Pred podlahovkou cerpadlo nemam, prave proto ze tepelko i kamna maji svoje vlastni cerpadla.  Tak bych rad pozadal o navrh jak to regulovat moje uvaha byla, ze by se pred rozdelovac podlahoveho topeni dal elektromagneticky rizeny ventil, ktery by podle pokojoveho termostatu oteviral podlahovky jen v pripade ze by poklesla teplota pod nastavenou hodnotu. druhy elektromagneticky ventil by byl pred vstupem do bojleru z kamen, tak aby kdyz poklesne teplota vody, tak otevrel a jak nastoupa na nastavenou hodnotu, tak zas zavrel.  ted mam na zpatecce do kamne tricestny ventil na 55stupnu, ale uz mam koupeny na 45stupnu, tak nevim jestli tento zasah spolecne se silnejsim cerpadlem a patronou nevyresi vsechny ty potize.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od ktz:

Mam cerpadlo Acond pro N. k tomuto cerpadlu mam j…
@ktz Celé je to hrozný paskvil. Do PT se normálně pouští teplota kolem 30st. Jak to provozujete ? Při topení TČ potřebujete topit co nejnižší teplotou. To máte nastavenou vysokou teplotu, aby se nahřál bojler ? Tím si podstatně zhoršíte účinnost TČ. Při topení pelatami je zase opačný problém. Na výstupu je vysoká teplota pro omezení nízkoteplotní koroze. To těch 55st (nebo kolik tam máte) pouštíte do PT? To jste jako Sacha. Pokud to tak je, máte ještě celistvou dlažbu ? Navíc jakmile zapojíte výměník bojleru paralelně k rozvodům PT, tak zřejmě všechna voda teče bojlerem a proto máte nízký průtok PT. Osobně bych vyhodil bojler a místo něj dal 300l akumulační nádrž s výměníkem TUV (LMT + DN32). Na ni napojíte oba zdroje (paety, TČ), Topení bych napojil na vývod zhruba v polovině výšky AN (jako rezerva pro ohřev TUV). Samozřejmě mezi AN a rozdělovačem musíte mít směšovací 3CV a oběhové čerpadlo. Při topení pelatami bych ponechal původní patronu s vyšší teplotou (je to výhodnější pro kotel). Při topení TČ bych přidal teplotní čidlo do nejvyšší jímky AN. TČ by pak podle nastavené teploty TUV dotápělo vršek nádrže
Odpovědět
Profilova fotka
no jak rikam, necham si rad poradit, ale asi jsem to napsal spatne. pokud topim peletami, tak TC mam vypnute, vzdy jede jen jeden zdroj. takze kdyz topim TC tak je tepota vody v bojleru nastavena na 47stupnu s 6stupnema hysterze. Dlazby nepopraskaly, mam ji v technicke, kde je vlastne pruchod trubek z rozdelovace, cili do technicke jde prave voda s nejvyssi teplotou a dlazba je ok. jak jsem psal, 55trojcestak se vymeni za 45 (topenarovi se nechtelo shanet 45 tak mi tam dal 55, ale uz jsem si ho sehnal), takze do podlahy uz pujde mensi tepota, ale o to pujde i do bojleru. kdybych to omezil jen temi elektromagnetickymi ventily, byla by to blbost? kdyz byh teda mel jeste cerpadlo mezi an a rozdelovacem, jak by se to cerpadlo ridilo? resp kdyz sepne cerpadlo ve vnitrni jednoce TC tak co by delalo tady tohle, to by tu vodu zas brzdilo, nebo bych musel "nejak" zajistit ze sepne zaroven i tohle, ne? - analogicky i pro cerpadlo v kamnech
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od ktz:

no jak rikam, necham si rad poradit, ale asi jsem…
@ktz takže pokud topíte TČ, tak topíte na oběhovou teplotu 47 st ? To je nesmysl. Pokud topíte TČ, měl by jste topit co nejnižší teplotou a to znamená trvale. Ideální je nastavit TČ do režimu ekvitermní regulace. To znamená, že si TČ automaticky upravuje výstupní teplotu podle venkovní teploty. Při současných teplotách si takto vystačíte s oběhovou teplotou 25 až 30 st. Pokud máte trvale nastavenou výstupní teplotu 47st, máte kolem 20-30% horší účinnost. Peletový kotel má podle manuálu doporučený tentil pro ochranu zpátečky minimálně 45st. Výměnou patrony 55st za 45st nic neřeší, jen si zvýšíte riziko dehtování a koroze. Výměna čerpadla jsou zbytečně vyhozené peníze. Zřejmě máte nedostatečný průtok z toho důvodu, že většina vody protéká výměníkem bojleru. Vyzkoušejte uzavřít přívod topné vody do bojleru. Podle manuálu je doporučená výstupní teplota 55 až 70st. To chcete pouštět do PT ? Normálně se na rozvaděč PT montuje havarijní termostat, který vypíná kotel při překročení teploty 50st. Podle mého názoru si říkáte o zničení podlah. Dělejte si to jak chcete, ale podle mého názoru se to jen přidáním elektroventilů nedá ukočírovat.
Odpovědět
Profilova fotka

Odpověď na příspěvek od zubr487:

@ktz takže pokud topíte TČ, tak topíte na oběhovo…
@zubr487 ne, samozrejme ze oběhovou teplotu do podlah když jede tč tak si to řídí samo regulaci acondtherm. Na 47 nahriva bojler. Byl byste ochotný prosím upravit to moje schéma? Popr muzeme si zavolat?
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?