Rekuperace Atrea/Jablotron ve spojení s digestoří Faber

Zdravím ve spolek, mám prosím dotaz, zda má někdo osobní zkušenost s touto kombinací, kdy odtah obstará přímo jednotka a hluk při odsávání se přesune do technické místnosti? Mám trochu obavy, že se časem zanese potrubí mastnotou, i když jsou tam údajně dobré filtry, takže při pravidelné výměně by neměl být snad problém.. Děkuji za případné info, mějte se fajn.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od suchyra:

Zdravím ve spolek, mám prosím dotaz, zda má někd…
@suchyra obvykle se to řeší tak, že se používá digestoř jen v cirkulační režimu a při zapnutí digestoře se zároveň zvýší výkon rekuperace. Mastnota se tedy nedostává do rozvodů rekuperace.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od zubr487:

@suchyra obvykle se to řeší tak, že se používá di…
@zubr487 Chápu to tedy správně, že když se "zapne" digestoř (bez motoru, pouze filtrační box), tak se zapne na plný výkon jednotka rekuperace a dochází k odtahu přímo ven aniž to projde samotnou jednotkou?
Odpovědět
Profilova fotka

Odpověď na příspěvek od suchyra:

@zubr487 Chápu to tedy správně, že když se "zapn…
@suchyra Digestoř se zapne i s motorem, jen vzduch cirkuluje v místnosti (nejde ven), a aby to v místnosti "nesmrdělo" od vaření, tak se zvýší výkon rekuperace a ta ten vzduch odtáhne pryč.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od pyramis:

@suchyra Digestoř se zapne i s motorem, jen vzdu…
@pyramis Myslím že to je tak, že při zapnutí digestoře se zapne jednotka rekuperace (digestoř motor nemá!) a zápach jde přes filtry v digestoři do jednotky a pak po "předání" tepla ven z domu - viz schéma
Odpovědět
Takže teoreticky když se filtry nemění poctivě, může se jednotka/truby zanášet mastnotou, ale jak už někdo zde uváděl, výrobce reku s tím počítá a při pravidelné výměně filtrů (údajně po 300 hod běhu digestoře) by to mělo být v cajku, jinak by jim lidé ty jednotky reklamovali a to asi něchtějí:-)
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od suchyra:

@zubr487 Chápu to tedy správně, že když se "zapn…
@suchyra pokud vím, tak to každý řeší jak popsal @pyramis. Já to mám stejně. To znamená, že digestoř má vlastní motor a ten cirkuluje vzduch filtry v digestoři. Ty odstraní mastnotu a část smradu. Zapnutím digestoře se přepne rekuperace na plný výkon (další tlačítko plného výkonu mám i na WC). Ta pak odsaje zbytek smradu a vlhkost. Nevím o tom, že by někdo zapojoval digestoř přímo na sání rekuperace.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od suchyra:

Takže teoreticky když se filtry nemění poctivě, m…
@suchyra V praxi se to dělá výjimečně - digestoř do rekuperace, protože jednak je to prasárna - zbytečně se zanáší odtah rekuperace mastnotou. Druhak průtok digestoří bývá násobný oproti rekuperacím a dost dobře to dohromady nejde. Je tu předpoklad, že čím méně budu zanášet celou rekuperaci, tím by měla být menší potřeba servisu. Z praxe mohu říct, že německý motor Atrei je schopný odejít po 3 letech normálního provozu. Odtahový ventilátor je velmi namáhaný, kvůli nečistotám, nebo i plísni, co ulpívají na lopatkách. Následně časem odejdou ložiska. Samodomo je akce na pár hodin a asi za 150 Kč. Ale servisák po Vás bude chtít třeba 8 tisíc za výměnu motoru a budete čekat i několik týdnů na jeho příchod a snášet rachot z rekuperace. Rozhodněte si sám, zda budete schopen jednotku si sám čistit a případně i vyměnit ložiska, nebo zda bude vydělávat tolik, že Vás částky servisu nesloží. Každopádně většinou platí, že potížím je lepší předcházet.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od suchyra:

Zdravím ve spolek, mám prosím dotaz, zda má někd…
@suchyra Mám rekuperačku, která má extra díru pro digestoř a stejně jsem radši dal cirkulační. Takhle vypadá filtr digestoře v komínku po 1/4 roce.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od kofejn:

@suchyra Mám rekuperačku, která má extra díru pro…
@kofejn stejně by mě zajímalo, jak to ti výrobci mají v praxi namyšlené, protože u digestoře je potřeba "fakt fučák", ať to ty smrádky pobere. Ale asi málokdo chce mít zároveň průvan na WC a v koupelnách. Nemůže to pak vyjít ani energeticky, protože daleko víc zbytečně odvětrám, než získám z tepla od vaření. Jediné řešení je vsadit klapky do rozvodu a při puštěné digestoři zavírat odtahy ve zbytku domu. Přijde mi to jako snaha skloubit motorku a auto. Někomu to může vyhovovat, ale většina z toho bude rozpačitá.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od honzik75:

@kofejn stejně by mě zajímalo, jak to ti výrobci …
@honzik75 Mám z toho stejný pocit, proto jsem to udělal tak jak jsem to udělal. Ta extra díra u mojí vduchny obchází rekuperátor a při sepnutí režimu digestoř by měla otevřít klapku k digestoři a zvýšit otáčky přívodního ventilátoru. Máme patrový barák, tak si s klapkama na odtazích hraju podle toho, odkud přijde požadavek na zvýšený odtah.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od kofejn:

@honzik75 Mám z toho stejný pocit, proto jsem to …
@kofejn někdo to řeší i tak, že udělá digestoř normálně s výfukem ven a na výfuk osadí elektricky ovládanou klapku. Tahat si odvod z digestoře rozvody rekuperace je prasečina.
Odpovědět
DIGESTOŘE PRO NAPOJENÍ DO REKUPERACE Pokročilým řešením je napojení na rekuperaci. Digestoř je po takovéto úpravě dodána bez motoru s přídavným filtrem pro zachycení i těch nejjemnějších mastných částic. Výhodou je bezhlučný provoz, nevznikají žádné tepelné ztráty a dům lze certifikovat jako pasivní. Jako jediní na trhu umíme propojit digestoř s rekuperačním systémem JABLOTRON FUTURA, ATREA nebo SYSTEMAIR aniž by hrozilo poškození rekuperační jednotky zbytkovým tukem. Do digestoře totiž místo motoru instalujeme přídavný filtr pro zachycení i těch nejjemnějších mastných částic. Toť přímo info od výrobce digestoře a rekuperací. Na FB ve skupině Rekuperace se to řeší, majitelé jsou i po delší době velmi spokojeni, nic se nezanáší, za ty speciální filtry do digestoře dají ročně cca 1.200 - 2.000 Kč což je asi více než obyč za filtry, ale prý ta absence hluku jim za to stojí... no uvidíme, díky za postřehy, ať se daří
Odpovědět
Článek se načítá

Odpověď na příspěvek od honzik75:

@suchyra V praxi se to dělá výjimečně - digestoř …
@honzik75 Zajímavé, u minulého domu jsem měli Atreu přes 10 let bez jediného problému či nějakého čištění - pouze měněny filtry (byla tedy obyčejná, pouze s tlačítkem boost poblíž obyč digestoře) a při prodeji se to radši zkontrolovalo a prý jak nová.. proto do ní jdeme znova, ještě ale nevíme, zda do obyčejné nebo do "chytré" se zónovým větráním a CO2 čidly... toto má prý vychytané Jablotron, uvidíme až to obě firmy nacení...
Odpovědět
Profilova fotka

Odpověď na příspěvek od suchyra:

DIGESTOŘE PRO NAPOJENÍ DO REKUPERACE Pokročilým ř…
@suchyra 2/3 těch uváděných výhod platí i pro obyčenjnou cirkulační digestoř. A to žádné tepelné ztráty a že lze certifikovat jako pasív. A vyšší hlučnost je hold vykoupena větším výkonem. Nevím, jaké průtoky mají rekuperace, ale digestoře mají v řádu stovek kubíků hodinově a tak je to napočítáno podle velikosti místosti. Tedy nevěřím, že to zvládne při napojení na rekuperaci s cca řádově nižším výkonem odtahovat všechny pachy. Normální digestoř s výkonem jako rekuperace by byla taky tichá.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od pyramis:

@suchyra 2/3 těch uváděných výhod platí i pro ob…
@pyramis Cirkulační digestoř taky pachy neodtáhne, uhlíkový filtr není všemocný. Lidi hlavně zapomínají, že aby běžná digestoř odtahovala, musí mít taky adekvátní přístup vzduchu. Takže ideálně otevřít v kuchyni okno aspoň na ventilačku.
Odpovědět
Profilova fotka

Odpověď na příspěvek od kofejn:

@pyramis Cirkulační digestoř taky pachy neodtáhne…
@kofejn Myslel jsem samozřejmě ve spojení s rekuperací, jak je zde uvažováno. Samozřejmě ale ani tak to není tak účinné, jako klasická odtahová. Otevřené okno při tom je snad všem jasné:-)
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od pyramis:

@kofejn Myslel jsem samozřejmě ve spojení s reku…
@pyramis Všem jasné? No to byste se divil :D. Naše cirkulačka má 620m3/h a rekuperačka 250m3/h, takže asi tak.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od suchyra:

@honzik75 Zajímavé, u minulého domu jsem měli At…
@suchyra tak to jste tedy unikát a važte si náležitě toho. Mám letité zkušenosti s dvěma domy a s dvěma různými rekuperačními jednotkami. Žádný filtr není dostatečně jemný, aby zachytil vše. Na odtahu vzniká v topné sezóně kondenzát (fyzika). Kondenzát způsobuje vlhký odtahový ventilátor. Na jeho lopatkách se pak lepí ten jemňoučký prach, co projde přes filtr a rostou na něm plísně. Toto svinstvo na lopatkách pak způsobuje zvýšené namáhání motoru - ložisek, které časem mohou odejít - k tomu ta vlhkost. Pokud toto se Vám nikdy nedělo, tak žijete v jiné dimenzi, kde platí jiné fyzikální zákony.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od pyramis:

@suchyra 2/3 těch uváděných výhod platí i pro ob…
@pyramis max . výkon např. Duplex 380 kterou zvažujeme je právě 380m3, což by mělo v případě zapnutí digestoře jít vše z kuchyně
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od honzik75:

@suchyra tak to jste tedy unikát a važte si nálež…
@honzik75 nemám důvod si přeci vymýšlet.. nový majitel si nechal také zkontrolovat někým jiným a taky asi v pohodě, resp. nic neříkal... možná jsme dávali jiné-lepší filtry, nic jiného mne nanapadá... kdybych nebyl spokojen , tak ji přeci nedám zase 250k v novém domě
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od honzik75:

@suchyra tak to jste tedy unikát a važte si nálež…
@honzik75 Odtahový ventilátor Systemairu s rotačním rekuperátorem po třech letech provozu. Za mě zatím dobrý, lopatky z druhé strany jsou jak nové. Nic, co znám z veltilátorů v PC. Filtry měním cca po třech měsících, možná v létě udělám větší údržbu, kdy propláchnu rekuperátor a otřu lopatky ventolátorů.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od suchyra:

@pyramis max . výkon např. Duplex 380 kterou zva…
@suchyra v rozvodech budete mít zónové ventily ? Pokud ne, tak v kuchyni budete mít skoro řádově menší průtok.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od kofejn:

@honzik75 Odtahový ventilátor Systemairu s rotačn…
@kofejn přívodní mám podobně čistý a nečistil jsem ho za 5 let provozu. Na odvodu bude záležet na velikosti kondenzace a na tom, jak moc je ventilátor kondenzátem postižen. Vlhkost pak působí jako lepidlo na prach. Zrovna tu Atreu 380 máme, co zvažuje tazatel, a věřte mi nebo klidně ne, ale ložiska na odtahu dokážou odejít po 3 letech provozu. Vím o více stejných jednotkách a ložiscích. Servisák Vám nabídne vyměnit celý motor - cca 7 - 8 tisíc.
Odpovědět
Profilova fotka

Odpověď na příspěvek od suchyra:

@pyramis max . výkon např. Duplex 380 kterou zva…
@suchyra Ano, 380 m3 je už na rekuperaci docela dost, ale stále lehce za polovinou oproti klasické digestoři.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od pyramis:

@suchyra Ano, 380 m3 je už na rekuperaci docela …
@pyramis jasně, ale my vaříme docela dost a z těch pár hodin co jsem doma poslouchat většinu času hučení digestoře je šílené, to asi risknu to spojení s reku... něco jsem pohledal na zahraničním webech a nějaké problémy ani po letech nezaznamenali, tam si akorát stěžují na cenu tech filtračních boxů, na přepočet to mají docela o dost dražší než my, ale to je jejich boj:-)
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od suchyra:

@pyramis jasně, ale my vaříme docela dost a z tě…
@suchyra Dělejte, jak uznáte za vhodné. Nicméně představa, že ta rekuperace bude hučet nějak významně méně, než bude hučet lepší digestoř, mě osobně přijde, lehce řečeno, nepodložená. Asi máte představu, že přesunem motoru jinam na tom budete lépe. Ale zcela opomíjíte hluk, který vzniká prouděním. Ta Atrea na max. je docela slušný hučák. Co se Vám celou dobu snažím naznačit je to, že za cenu redukce hluku v kuchyni si roznesete hluk do celého domu. A docela by mě zajímala pak Vaše zkušenost s převětráváním prostoru domu, jak jste to uspokojivě vyřešil. Jen upozorním, že čím lépe vyřešíte převětrávání zbytku domu, při puštěné digestoři do rekuperace, tím větší hluk si pravděpodobně způsobíte - vzroste průtok v nezavřených větvích rozvodu. Nejsem skeptik, jen se snažím odhadnout, kdy nemá cenu se s fyzikou prát, protože to nejde vyhrát.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od honzik75:

@suchyra Dělejte, jak uznáte za vhodné. Nicméně p…
@honzik75 děkuji za podnětné připomínky, vážím si toho.. máme ještě nějaký čas než se finálně rozhodnem, každopádně dám pak určitě vědět.
Odpovědět
Ještě poslední poznámka, nechápu jak může fungovat boost tlačítko v koupelnách/záchodě (které samo o sobě zvýší výrazně výkon reku) když snad veškerý výkon jde právě na odvětrávání z digestoře?! "Digestoř komunikuje přímo s řídící jednotkou rekuperace, která se sama postará o přesměrování tahu odsávacího ventilátoru a přesného nastaveni odsávacího výkonu. Samozřejmě bez kompromisu na straně uživatelských funkci rekuperace. Nárazové větrání na WC, koupelnách atd. zůstává plně funkční"
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od suchyra:

Ještě poslední poznámka, nechápu jak může fungova…
@suchyra poněkud nevím proč chcete digestoř napojovat na rekuperaci. Myslíte, že ušetříte ? To ani náhodou. Znamená to dražší filtry a musíte tam někde mít zónovou klapku pro přesměrování plného tahu od digestoře. Chcete snížit hluk ? Opět to nemá význam. Hluk je jednak od ventilátoru a hlavně je to aerodynamický hluk v rozvodech. Ten bude vyšší, než pro variantu, kdy např napojíte digestoř rovnou ven. U nás se taky vaří prakticky každý den, ale digestoř se zapíná jen občas
Odpovědět
Jak jsem již uváděl výše, je hlavně kvůli hluku v kuchyni/obýváku, odtah je potřeba při vyření vždy, aby nesmrděl celý dům, je to priorita. Vyšší hluk v rozvodech v domě nevadí, v té době jsme právě v této společné zóně, takže je snaha aby tu bylo příjemně.... dražší filtry jsem ochoten zkousnout. Ale už jsem to viděl a slyšel na vlastní uši v kombinaci s "chytrou" Atreou ze zónovým větráním a CO2 čidly, opravdu dobře vymyšlené, jsem rozhodnut, je to super, nedá se srovnat! díky všem za komenty
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?