Asi se budu opakovat, ale potřebovala bych poraditTehdy s přítelem jsme pořídili rodinný dům, celý jsme ho zrekonstruovali. Tehdy byl úvěr i kupní smlouva psaná pouze na manžela. Nyní už bydlíme, vše je zaplacené, máme rok po svatbě a řešíme, jak nejlevněji zapsat do katastru mne. U SJM je nutný navštívit notáře, s tím spojený poplatek. U podílového spoluvlastnictví stačí darovací smlouva, prý je převod osvovozený od placení daní. Tak teď mi poraďte, co je lepší? Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých forem vlastnictví?
a proč jste to na sjm nepřevedli hned při svatbě? prý to jde v jednom kroku nějak. (jen z doslechu) jinak si taky ráda ty výhody a nevýhody přečtu. možná se mě to bude týkat :-N
holky háčkuju se taky, my sice máme vše v podílu, ale zajímalo by mě, jestli by pro nás z nějakého důvodu po svatbě (až/jestli na ní dojde:D) nebylo lepší převést do SJM ...
Jediný, co mě napadá, je, že s vlastním podílem může dotyčný sám nakládat a třeba prodat svou půlku bůhvíkomu :D a se SJM mohou nakládat pouze oba manželé společně... ale od NOZu už vlastně pořádně ani to není problém, protože se zavedla ochrana obydlí a manžel musí vyslovit souhlas ...
@veef Při dědění je to v podstatě jedno- pokud je nemovitost v SJM a jeden zemře, nejprve se vypořádá SJM, t.j. dědí se jen polovina domu.
Dám příklad SJM dům 3 mil, manželka a 2 děti. Při úmrtí dojde k vypořádání - polovina domu se dědí, t.j. 1,5 mil. dědí pozůstalý manžel a obě děti rovným dílem, t.j. každý 500 tis. (vyjádřeno v korunách)
Nemovitost v podílovém vlastnictví (každý má 1/2). Dědí se jen ta polovina po zemřelém, t.j. zase 1,5 mil opět manžel a děti rovným dílem.
Rozdíl bych viděla při prodeji - svůj podíl lze prodat komukoli (nevím, zda ještě existuje předkupní právo), majetek ve SJM tak jednoduše prodat nejde, pokud tam rodina bydlí a druhý manžel nesouhlasí.
To se ale bavíme o situaci, kdy mají oba manželé stejný podíl. Něco jiného by bylo, kdyby třeba jeden z nich se před svatbou na stavbě či koupi podílel v daleko větší míře a chtěli jste to ošetřit. Pak jedině podílové vlastnictví s vyjádřením "zásluh". Pokud by to šlo do SJM, tak je to automaticky obou, i kdyby se na nabytí jeden podílel třeba 90ti % a druhý jen 10ti %.
Rozdíl je určitě v placení daně z nemovitosti - u SJM se platí dohromady (kterýkoli z manželů), u pod. vlastnictví si platí každý daň z svého podílu.
Ale určitě bych zašla za právníkem nebo notářem, aby Vám to podrobně vysvětlil. Jde o poměrně závažné rozhodnutí, tak abyste nelitovali.
@aneri53 jen bych doplnila, že právě už bez souhlasu manžela/manželky nejde nakládat ani s nemovitostí, kterou mám v podílovém či jakémkoli jiném vlastnictví - druhý z manželů musí vyjádřit souhlas, pokud by ho nevyjádřil a k prodeji došlo, může prodej napadnout - je to kvůli tomu, aby nedošlo k prodeji/zástavě / jinému omezení na nemovitosti, kde rodina bydlí, bez souhlasu obou manželů a tím k ohrožení práva na obydlí, nebo tak nějak :)
@kataw Je to možné, pak opravdu rozdíl mezi SJM a podílovým vlastnictvím nevidím. Bavíme se o stejných podílech 50:50. Když chcete, aby podíly byly jiné, tak je to jasné - jedině podílové vlastnictví. Máme v rodině- kupoval se byt, žena platila 30 %ceny, muž 70 %, takže podílové vlastnictví žena 3/10, muž 7/10. Tak je to zapsáno na katastru.
jen tedy, abych si ujasnila myšlenku u vás chytřejších....řeší se tu ale situace, kdy jde o manžele. pokud lidé manželé nebudou, tudíž nebudou mít sjm a budou mít podílové spoluvlastnictví 50/50, tak ale v dědictví rozdíl je, ne? nejsem manželka, tudíž nedědím ze zákona jako děti. v případě, že mám i nevlastní děti, je pro mě tedy rozhodně výhodnější se vzít a mít sjm. chápu to dobře? :-N
@blahova_andrea@aneri53
Praveze pri SJM sa nededi rovnym dielom.
Ak dom ma hodnotu 3mil a je v SJM, najprv sa musi vysporiadat SJM a zvysok postupuje do dedicskeho konania.
Tzn. SJM sa vysporiada tak, ze manzel/manzelka dostane polovicu, t.j. 750 tisic a zvysnych 750 postupuje do dedicskeho konania, kde sa dedi rovnym dielom.
T.j. manzel/manzelka dostane 1 mil a deti po 250 tisic.
Pri podielovom vlastnictve by to bola pre kazdeho tretina.
@deto_oesya díky moc. to jsem si přesně myslela. pro mě tedy výhodnější sjm. matně se mi právě vybavovalo něco o tom, že jako manželka vlastně dědím rovnou půlku (půlky manžela) a až ta další půlka, tedy čtvrtina domu jde do dědického řízení pak mezi děti. trošku mi to koliduje s tím, že se nechceme brát, ale pro zajištění dětí to možná bude potřeba :-N
@deto_oesya Zdravím, mohu se zeptat, jak to funguje u sepsání notáře, zda pokud přítel u notáře sepíše, že v případě, že se mu něco stane, dům zdědím pouze já. Zda tomu tak opravdu bude, zda to tak podle zákona je možné. Jde mi o to, že momentálně je dům psaný pouze na přítele, chceme se vzít do cca 2 let,pak to bude v SJM, ale pro případ, že by se mu třeba nedejbože něco do té doby stalo, tak protože přítel nemá děti, by dědili ze zákona jeho rodiče a sourozenci a to nechceme, protože sourozenci jsou zadlužení a dluží mému příteli dost peněz. Děkuji za odpověď
@asistent zajímavá otázka...co vím, tak kdyby děti měl, tak by je musel zákonně vydědit, aby mohl dědit někdo jiný nebo aby dědilo třeba jen jedno dítě a to není tak snadné a takové závěti pak ostatní dědicové prý snadno napadnou. ale nikdy mě nenapadlo, jak je to do opačné rodinné linie, tedy nahoru k rodičům a sourozencům :-N =-)
@asistent
Myslim, ze nieco take by malo byt mozne. Spise sa zavet, kde sa uvedu podmienky dedicstva a podla toho by sa malo postupovat. Ale neviem do akej miery su zakonom dane mantinely.
@deto_oesya Děkuji, no právě že nevím, zda to takto jde, vím, že děti obejít není snadné, ale přítel děti nemá a jeho sourozenci by po tom" skočili jako po uzeném", když mají dluhy, kam se podívají a já s dětma bych skončila bůhvíkde.
@blahova_andrea No to taky právě nevím,jak to vlastně jde, myslím si ale že děti vydědit tak lehce nejde, ale sourozence a rodiče by snad neměl být problém, proč by člověk měl nechávat něco bratrům, kor když mu dluží majlant.
@deto_oesya no pokud by měli v podíle každý polovinu, nedostane každý třetinu ... manželce zůstane její 1/2 a z manželovi poloviny dostane třetinu, takže ve finále bude mít stejně, jako kdyby nemovitost měli v SJM ...
rozdíl nastává pouze pokud by v tom podílovém vlastnictví neměli stejný podíl a to je pak se SJM v podstatě nesrovnatelná situace ...
@deto_oesya To, co píšeš, není pravda, někam se Ti podělo 1,5 mil., když uvádíš, že manželka dostane 1 mil., a 2 děti po 250 tisících.
Je to tak, jak jsem psala výše. Při úmrtí se nejdříve vypořádá SJM, ale ne tak, jak uvádíš.
Pokud má nemovitost hodnotu 3 mil., dědí se jen polovina (ta, co připadá zemřelému).
T.j. dědí se 1,5 mil. a to tak, že manželka a děti (všechny děti zemřelého, tedy i z předchozího manželství, osvojené) dědí rovným dílem. Takže když dědí manželka a 2 děti, tak každý dostane 500 tis. Kč.
@kataw To je naprostá pravda, pokud mají stejný podíl, dostanou stejně, jako by měli SJM.
@asistent Je to možné, majetek lze závětí odkázat komukoli, pokud nejsou děti.
Když děti jsou, patří mezi tzv. neopomenutelné dědice, kteří dědí buď ze zákona, nebo ze závěti.
Děti lze i vydědit, ale jen ze zákonných, přesně definovaných důvodů.
@aneri53
Jo, priznavam, dedi sa rovny dielom.
V poctoch hore som pisal uz len o polovici po zomrelom. Je jasne, ze ta druha polovica je zijuceho manzela/manzelky.
@asistent Je třeba ale napsat závěť. Pokud by se dědilo za zákona, patříš , protože nejsi manželka, do 2. dědické skupiny. Pak bys dědila Ty a rodiče přítele. Pokud už rodiče nemá, Ty, jako přítelkyně nemůžeš dědit sama a proto by dědili i sourozenci přítele. Takže bud se vdát :-D a nebo sepsat závěť.
@asistent to je přesně můj případ, tím, že se vezmete dům automaticky do SJM nespadne, je to majetek nabytý před uzavřením sňatku, tudíž je přítele (ty nikde nefiguruješ jako majitelka, byť jsi o platila), budete to muset řešit přes notáře, bohužel ten si účtuje sumu podle hodnoty nemovitosti, pro mne naprosto vyhozené prachy, proto to řeším a fakt se v tom výkladě zákona topím :-(
@veef a to sjm musí být tedy vždy přes notáře? já totiž zatím taky nikde nefiguruju, ale určitě to chceme pak řešit, i kdyby teda svatba nebyla, tak se to řešit musí :-(
Všem moc děkuji za postřehy, pokud jsem pochopila dobře, tak při situaci, že chceme každý polovinu ať v podílovém vlastnictví nebo automaticky v SJM, bude pro nás nejlepší a NEJLEVNĚJŠÍ variantou zvolit to podílové spoluvlastnictví, sepsat darovací smlouvu, která je osvobozena od daně. Při tomto procesu notáře nepotřebujem. Snad jsem to pochopila dobře, děti máme, takže by v případě úmrtí vše zůstalo v rodině, což nám vyhovuje
já pořád nějak nechápu, proč dar můžu dostat jakýkoliv bez dozoru notáře a sjm se musí sepsat notářem a stojí to procenta z ceny majetku :-( spolupodíl mám v záloze jako nouzovku, ale u nás sjm prostě vychází do budoucna líp