Chystáte rekonstrukci? Těchto 5 tipů vám ulehčí práci

  • 25.03.2024

Každá přestavba domu nebo bytu je originál. Existuje ale několik rad, které se hodí do všech situací. Díky nim se vyhnete potenciálním problémům a práce vám půjde lépe od ruky. Myslete na to, že zdařilá rekonstrukce je hlavně o plánování.

přestavba domu
Zdroj: Isover

1. Zajistěte si časovou a finanční rezervu

Nejdříve ze všeho si připravte časový harmonogram prací. A myslete také na dostatečný rozpočet. Komplikace a nečekané události během stavby totiž nejsou výjimkou. Celá rekonstrukce se tak může oproti původním plánům značně protáhnout i prodražit. Díky vytvoření časové a finanční rezervy předejdete obavám ze zpoždění nebo z nečekaných výdajů. 

A co když všechny práce proběhnou hladce? Pak máte štěstí a peníze v zásobě navíc. Můžete za ně pořídit třeba luxusní vybavení do domácnosti.

2. Pracujte s kvalitními materiály

Investice do dražších a kvalitnějších materiálů se vyplatí. Na trhu sice seženete i levné alternativy, ty ale často komplikují práci nebo rychle ztrácí svoji funkčnost.

Oblíbenou volbou jsou tzv. systémová řešení. Jde o pečlivě uspořádané skladby osvědčených materiálů, které si spolu „rozumí“. Nemusíte proto složitě pátrat, jaké jednotlivé výrobky nakoupíte. Například systémová řešení pro zateplení fasády, střechy a dalších částí domu pořídíte u společnosti Isover. V nabídce najdete třeba systém nadkrokevního zateplení Isover X-Tram s prověřenou skladbou minerální izolace, EPS dílců, parozábrany a hydroizolace. 

Využijte radu odborníků z praxe. Ti vám zaručeně poradí, které výrobky jsou spolehlivé a kterou konkrétní skladbu použít. Plánujete výstavbu se sádrokartonem, novou fasádu, zateplení nebo třeba hydroizolaci? S těmito i dalšími oblastmi vám pomůže Centrum technické a obchodní podpory Saint-Gobain. A dokonce vám připraví i bezplatnou kalkulaci materiálu.

zateplení fasády
Zdroj: Isover

3. Sjednejte si schůzku s projektantem

Máte v plánu složitější rekonstrukci? Pak je na řadě spolupráce s projektantem. A to i v případě, že budete rekonstruovat svépomocí. Odborník-projektant dům zaměří, zhodnotí jeho stav a navrhne možné úpravy. Postará se také o vypracování projektové dokumentace. Tu budete potřebovat k získání stavebního povolení.

4. Nezanedbejte návštěvu stavebního úřadu

Zkontrolujte si, jestli potřebujete informovat stavební úřad. Tato administrativa vždycky záleží na konkrétním projektu. Chcete měnit dispozici a zasahovat do nosných konstrukcí domu? Musíte nejprve získat stavební povolení. Pro menší úpravy zase postačí ohlášení stavby. Také může dojít k situaci, kdy se stavebním úřadem nic řešit nebudete. Veškeré informace zjistíte ve stavebním zákoně nebo vám poradí úředníci přímo na stavebním úřadě.

stavební povolení a ohlášení stavby
Zdroj: Isover

5. Budete rekonstruovat s firmou, nebo svépomocí?

Rozhodněte se, jak rekonstrukci provedete. Zvládnete přestavbu od A do Z sami? Svépomocí postavíte část a na zbytek si najmete jednotlivé řemeslníky? Nebo zvolíte kompletní rekonstrukci na klíč s firmou? 

Každá varianta má svoje plusy a mínusy. Práce svépomocí se obvykle trochu protáhne, na druhou stranu může vyjít levněji, a k tomu budete mít kontrolu nad celým procesem. Pokud spolupracujete s řemeslníky či firmou, nezapomeňte podepsat smlouvu o dílo. Po ukončení prací zase společně podepište předávací protokol. Mějte na paměti, že tyto dokumenty chrání vás i dodavatele.

Vyhrajte materiály Isover v Rekonstrukční výzvě

Máte už rekonstrukci domácnosti do puntíku naplánovanou? Přihlaste svůj projekt do dalšího ročníku Rekonstrukční výzvy. Vyhrát můžete izolace od Isover, systémy suché výstavby Rigips, stavební materiály Weber a k tomu technickou podporu projektového manažera po celou dobu stavby. 

První tři výherci, které vybere odborná porota, se mohou těšit na materiály Isover, Rigips a Weber v hodnotě 300 000 Kč (1. místo), 200 000 Kč (2. místo) a 100 000 Kč (3. místo). Na dalších 20 výherců čeká technické poradenství zdarma, poukaz na kurzy ve Školy suché výstavby a dárkové balíčky Saint-Gobain. Přihlásit se můžete až do 31. 5. 2024.

PR článek + foto: Isover

Diskuse na téma článku