Tuto květinu začínám čím dál víc milovat. Líbí se mi na záhoně ve váze i usušená.
Záhonové i nádobové hortenzie mají podobné nároky. Když nedostanou, co potřebují, nepokvetou.
Chyba první: hortenzie patří do stínu
Hluboký stín není pro hort…
Tuto květinu začínám čím dál víc milovat. Líbí se mi na záhoně ve váze i usušená.
Záhonové i nádobové hortenzie mají podobné nároky. Když nedostanou, co potřebují, nepokvetou.
Chyba první: hortenzie patří do stínu
Hluboký stín není pro hortenzii to pravé, k životu potřebuje světlo jako jiné rostliny. Choulostivější a v nádobách pěstované druhy přivítají místo s rozptýleným světlem, nádobové hortenzie můžete později postupně zvykat i na slunce, případně je vysadit i na osluněné místo.
Chyba druhá: špatně připravená půda
Pro hortenzie je nejvhodnější mírně kyselá půda s pH 5–6,5. Nové hybridy už nejsou tak vyhraněné ke kyselosti půdy a přizpůsobí se i běžné zahradní zemině (když jim ale přidáte rašelinu, budou spokojenější).
Zemina by měla být navíc lehčí a živná: hortenzie jsou poměrně mohutné keře a spotřebují dost živin, které by z těžké půdy špatně přijímaly.
Stojí za to koupit speciální směs nebo si namíchat zeminu, v níž bude po jednom dílu rašeliny, jehličnaté hrabanky, písku a kompostu. Těžké a kamenité půdy zpomalují růst hortenzií, květy jsou menší a špatně se vybarvují.
Chyba třetí: nepravidelná zálivka
Hortenzie v lehké a propustné půdě potřebuje pravidelný přísun vody (zem rychleji vysychá). Nejhorší je nechat rostlinu téměř na suchu (povadající listy) a pak ji utopit v bahně. V letním období mají rostliny opravdu velkou spotřebu vody (čím větší keř, tím vydatnější zálivka).
Chyba čtvrtá: přihnojování v nevhodnou dobu
Rychle rostoucí hortenzie potřebují pochopitelně dostatek živin. Pokud jste jim při výsadbě dopřáli kompost, za dva roky už je budete muset přihnojovat. Nejpřijatelnější formou jsou kapalná hnojiva aplikovaná formou zálivky.
Pro správné vybarvení květů nepřihnojujte hortenzie dusíkatými hnojivy
Po narašení můžete přihnojovat rostliny do doby, než nasadí na květ. Po dobu kvetení nepřihnojujte, další etapa přihnojování nastane až v létě a poslední v září – to aby mohlo vyzrát před zimou dřevo a bylo odolnější proti mrazům.
Hnojivo řeďte vždy podle návodu, většími dávkami rostlinám uškodíte. Na zimu pokryjte plochu nad kořenovým balem rašelinou, koncem zimy pak přidejte kompost nebo začněte s přihnojováním podle počasí během března a dubna.