"Vidíme to denně u zákazníků, kterým nikdo neporadil, že minimálně v přízemí by okna měla být vybavena bezpečnostním kováním. A stejně to funguje i při výměně oken v bytových družstvech, a dokonce i u nových developerských projektů," říká Michal Geberle ze společnosti Okenní servis. V rámci oprav po vloupání montuje do oken další bezpečnostní prvky.
"Je pravda, že nové okno s bezpečnostním kováním je podle stupně zabezpečení dražší o několik stokorun, ale podle mého se to vyplatí. Je to totiž podstatně levnější než zabezpečení řešit dodatečně na hotovém okně. Je totiž mnoho výrobců okenních profilů i kování a je někdy velmi obtížné u staršího okna sehnat odpovídající díly tak, aby se bezpečnost zlepšila," vysvětluje Geberle.
Mezi nejznámější výrobce kování, kteří samozřejmě nabízejí i varianty s bezpečnostními prvky patří například Winkhaus, Roto či MACO.
Co je to bezpečnost
Pokud se chystáte kupovat nová okna, měli byste se přesvědčit, co si ten který výrobce pod pojmem bezpečnost představuje. Pod základní bezpečností se rozumí opatření okna minimálně dvěma bezpečnostními body a bezpečnostní klikou s blokovacím tlačítkem nebo zámkem.
Čep ve tvaru hříbku zajede do protikusu tak, že ho nelze vyháčkovat.
Běžný protikus pro válcový čep
"Vyšší stupeň bezpečnosti by už měl obsahovat bezpečnostní body ve všech rozích okna, bezpečnostní kliku a bezpečnostní sklo. Takové okno odolá jak vypáčení okenního křídla, tak rozbití skla násilnými pachateli. Je důležité mít na paměti, že jakákoliv úroveň bezpečnosti prakticky nefunguje bez bezpečnostní kliky s blokovacím tlačítkem nebo zámkem," radí Lubomír Kaplan ze společnosti MACO, která vyrábí bezpečnostní kování.
Šroubovákem, klínem, páčidlem
Standardní okna bez zabezpečovacích prvků zloději otevřou během několika vteřin. Zloděj šroubovákem okno nadzvedne a otevře.
Základní bezpečnostní kování má alespoň dva prvky na straně s klikou, nejlépe uzamykací nebo alespoň s tlačítkem. Uzamykatelná klika je důležitá proto, že okna se základní bezpečností lze otevřít i tak, že zloděj nadzvedne okenní křídlo a šroubovákem posune obvodové kování tak, aby se otočilo klikou. Křídlo se pak samo otevře.
Zleva: okno se standardní bezpečností, 1.-3. bezpečnostní třída tak, jak doporučuje výrobce bezpečnostního kování Winkhaus.
Pokud už lze mluvit o vyšší bezpečnosti podle tříd, má systém uzamykání na více místech po obvodu okna: u bezpečnostní třídy 1 na čtyřech místech v rozích, u třídy 3 je jich dokonce sedm po celém obvodu okna. Stupeň zabezpečení 2 a 3 už musí obsahovat i bezpečnostní sklo. Tento systém ochrany před vloupáním pak už méně zkušeného zloděje odradí.
Odvrtáním
"Čistá" metoda, kterou zloději praktikují v poslední době, je pomocí odvrtání. Do místa mezi rám a křídlo, tedy tam, kde není ocelová výztuha rámů, se vyvrtá díra. Pak stačí prostrčit zahnutý silný drát a otočit jím klikou.
Zamykací klika
Zloděj provrtá otvor mezi výztuhou okna.
Řešením je vyměnit obyčejnou kliku za kliku s tlačítkem (lze jí otočit až po stisknutí knoflíku), anebo ještě lépe klikou se zámkem. To je investice několika stokorun a pomůže i v případě, kdy máte v okně obyčejné sklo. I kdyby ho zloděj prokopl, uzamčenou klikou neotočí. A rozbíjet celou okenní tabuli opět prodlužuje čas vloupání a tím i zlodějovo riziko.
Kudy jdou dovnitř
Podle statistik se děje skoro polovina vloupání do rodinných domů skrz balkonové dveře nebo francouzská okna, 33 procent vloupání se uskutečňuje skrz okno. Pak teprve následují vstupní dveře a sklepní okna.
Je to tím, že pojišťovny při uzavírání smlouvy tlačí na zabezpečení vstupních dveří, a proto je obecné povědomí o nutnosti zabezpečit dveře větší než u zabezpečení oken.
Zdroj:http://hobby.idnes.cz/bezpecnostni-kovani-oken-0hv-/hobby-domov.aspx?c=A120822_120254_hobby-domov_bma