Hračky našich dětí jsou jednoznačně jejich nejcennějším majetkem a některé z nich s sebou nosí téměř 24 hodin denně. Hrají se s nimi, házejí je kudy tudy, spí s nimi a v neposlední řadě si je dávají do úst. A tak mi při rozhovoru s kamarádkou napadla jedna otázka. Jak často by se takové hračky měly čistit? Kromě viditelné nečistoty a špíny mohou hračky obsahovat bakterie, alergeny nebo ještě hůře, plísně. A teď je přece jen dokonalý čas na to, abychom vyčistili celou naši domácnost od hlavy k patě. Kolikrát měsíčně čistíte hračky vy?
Různé hračky vyžadují různé metody čištění, nejen aby byly čisté, ale také proto, aby vypadaly a posloužily co nejlépe a nejdéle. Odborníci na čištění domácností se v různých studiích podívali na to, jak často a jakým způsobem bychom měli čistit hračky a zabíjet na nich nežádoucí bakterie, aniž by jsme snížili jejich funkčnost nebo zničili vzhled.
Jak často bychom měli čistit hračky?
Frekvence čištění hraček závisí na tom, jak jsou milované, čili jak často se s nimi naše děti hrají. Podle mě nejdůležitějším časem na čištění hraček a věcí, které naše děti používají, je nemoc. Vždy, když je vaše dítě nemocné, je důležité hračky čistit a dezinfikovat častěji, a to i poté, co se uzdraví.
Tvrdé plastové hračky a hračky do koupele se nejsnáze udržují a měly by se čistit a dezinfikovat každý týden, zejména pokud se s nimi hrají denně.
Plyšové hračky se často dají prát v pračce a sušit v sušičce, takže je snadné je vyprat jednou týdně (zvláště pokud s nimi děti spí), případně každý druhý týden nebo podle potřeby.
Elektronické hračky jsou bezpečné pouze při čištění povrchu a měly by se dezinfikovat utěrkou každý týden a vždy, když je dítě nemocné.
Hračky pro děti, které se nejpravděpodobněji vloží do dětských úst nebo často spadnou na podlahu, vyžadují nejčastější pozornost. Vyčistěte je každý den.
Mohu dezinfikovat hračky octem?
Jedním slovem ne. Ocet je vynikající prostředek na odstraňování vodního kamene a některých nečistot v domácnosti. I když může zabíjet některé bakterie, není dost silný na to, aby dosáhl úrovně dezinfekce, kterou potřebujeme při hračkách.
Chápu, že tuto otázku by se zeptali fanoušci přírodních čisticích prostředků a domácích receptů, ale v tomto případě musíme sáhnout i po silnějších zbraních. :)
Jak čistit hračky do koupele a plastové hračky?
V horním stojanu vaší myčky nádobí se dají snadno čistit některé pevné plastové hračky, jako jsou například kroužky, postavy zvířat nebo dětské stavebnice. Samozřejmě si však přečtěte dostupné informace a ujistěte se, že jim vysoká teplota neublíží.
Zde je postup:
Velké hračky bezpečně upevněte mezi hroty ve stojanu a malé kousky hraček vložte do obalu, který je vhodný na praní, aby se zabránilo prudkému rozstřikování vody.
Vyberte normální nebo dezinfekční cyklus a vynechte tablety a gely do myčky. Nezapomeňte nechat důkladně vyschnout všechny hračky, případně je dosušte utěrkou.
Mohu použít dostupné utěrky?
Všechny barevné plastové hračky pro děti můžete dezinfikovat například i čisticími utěrkami. Dbejte na to, aby povrch hračky zůstal mokrý nejméně 10 sekund a nechte ho na vzduchu uschnout. I když jsou to všechno bezpečné způsoby čištění a dezinfekce, po vysušení na vzduchu byste je měli vždy důkladně ještě jednou opláchnout teplou vodou a nechat je znovu uschnout na vzduchu. Tímto se odstraní všechny zbytky čisticích prostředků.
Mějte na paměti: Hračky do koupele s otvory na dně jsou obzvláště problematické. Když se voda dostane do pasti, plíseň roste a roste. Je proto nejbezpečnější vyhnout se použití dutých hraček s otvory, dokonce se to týká i oblíbených kačenek. Pokud již takové hračky máte, nezapomeňte je po použití důkladně protřepat nebo vytisknout tolik vody, kolik jen můžete, a po každém použití je nechte důkladně uschnout na vzduchu. Pokud již v hračce vidíte plíseň nebo plíseň vyjde při třepání nebo stlačení, hračku okamžitě vyhoďte.
Jak čistit plyšové hračky v pračce?
Barevná, plyšová zvířátka nebo látkové knížky se obvykle dají bezpečně vyčistit. Hodně plyšových hraček je dodávaných se štítky, na nichž je informace o péči, proto je dobré zkontrolovat, jak je výrobce doporučuje čistit, zvláště pokud je to nová hračka. :)
Takto je vyčistíte v pračce:
Nejdříve vložte plyšové hračky například do povlečení na polštář, abyste je chránili a zauzlujte horní část. Vyberte šetrný cyklus, mírnou teplotu vody a pomalé odstřeďování. Hračku sušte v povlečení v sušičce při nízké teplotě (pokud ji máte), případně vyberte hračku z povlečení a položte ji na sušák blízko okna.
Pro jemnější přístup použijte například fén při nízké teplotě a rychlosti. Když plyšový medvídek bude už jen mírně vlhký, můžete fén přepnout do střední rychlosti a teploty, čímž mu načechráte kožíšek. :)
Pozor! Nikdy neperte plyšové hračky s vestavěnými bateriemi, částmi vydávajícími zvuk nebo jinými kovovými částmi, protože by je voda mohla poškodit. Ujistěte se, že všechny dekorace a knoflíky jsou bezpečně připevněny a že hračka nemá žádné dírky a poškození.
Jak čistit plyšové hračky, které se nedají prát?
Některé hračky se bohužel mohou čistit jen ručně. Před hozením hračky do pračky pro jistotu zkontrolujte stálost barev kapkou vody. Pokud se vám při dotyku s papírovou utěrkou objeví někde barva, neperte hračku v pračce. Namísto toho ji vyčistěte "ručně stručně". Jak na to?
1. Ponořte hadřík do teplého pěnového roztoku a jemně přejděte přes celou hračku.
2. Nechte hračku uschnout na vzduchu nebo použijte fén na urychlení sušení.
3. Nakonec, abyste z plyšových hraček odstranili bakterie, roztoče a jiné alergeny aniž abyste je vyprali, udělejte si parní lázeň a pomalu přejíždějte hračkou přes páru. Následně hračku vysajte při slabší rychlosti a nejlépe s použitím násadky na čalounění.
Jak čistit elektronické hračky?
Stejně jako dálkové ovládání televizoru (kdy jste ho naposledy čistili? :-P), i elektronické hračky se mohou čistit pouze na povrchu. Před čištěním nejprve vypněte a odpojte hračku nebo vyberte všechny baterie.
Čistým hadříkem, namočeným v teplé mýdlové vodě a dobře vyždímaným, otřete hračku, abyste odstranili všechny nečistoty a špínu. Následně přejděte několikrát přes lepkavé a zaschlé skvrny, okolo knoflíků a mezer a dávejte pozor, aby do elektrických komponentů nevnikla žádná tekutina. Ještě jednou přejděte hračku čistým, dobře vyždímaným hadrem a vysušte ji na vzduchu.
K hubení bakterií a virů na povrchu použijte dezinfekční utěrku, utěrku namočenou v alkoholu nebo namočte čistý hadřík do směsi čtyř čajových lžiček chlorového bělidla v jednom litru vody. Dobře vyždímejte látku a otřete hračku. Při takto silných čisticích prostředcích bych však byla já osobně opatrná. :)
Jak čistíte hračky vašich dětí vy? Máte nějaký speciální trik? Jak často je perete nebo myjete? Podělte se s námi o zkušenosti.