Kuchyň s otrůvkem? už nikdy....

9. zář 2010

Další článek, který mě zaujal:

Kuchyň s otrůvkem? už nikdy....

Ostrůvkové řešení kuchyně designéři a architekti v posledních letech milují. A my ho často chceme, i když je dražší než třeba uspořádání nábytku do tvaru písmene L. Výsledek? Svého rozhodnutí pak často litujeme. Datum publikace článku

Kuchyňský nábytek se v místnosti skládá nejčastěji pěti způsoby – do jedné nebo dvou souběžných řad, do tvaru písmene L a U anebo zvolit již zmiňované ostrůvkové řešení. V českých domácnostech se nejvíc volí – hlavně kvůli omezené velikosti místností – uspořádání do L. Jako nejvhodnější doporučují odborníci tvar písmene U.

Uspořádání do řady

Při uspořádání skříněk a jednotlivých spotřebičů v řadě máme sice všechno pěkně na očích, ale to je snad jediná výhoda. Pokud máme kuchyňskou linku dlouhou dva nebo tři metry, budeme bojovat s tím, že se nám sem nevejde skoro žádná pracovní plocha a také budeme mít nedostatek skříněk a polic, kam bychom uklidily všechny věci, co v kuchyni potřebujeme. Taková kuchyň se proto doporučuje do domácností, kde žijí jeden nebo dva lidé a moc se zde nevaří. Na to tady není místo.

Lépe na tom nejsou ani ti, kdo si mohou dovolit lineární kuchyň dlouhou pět nebo šest metrů. Při přenášení věcí z chladničky ke sporáku, jež jsou každý na jiné straně, se neskutečně naběhají a vaření je bude unavovat.

Pokud to tedy dispozice umožňují, je lepší zvolit uspořádání ve dvou řadách naproti sobě. Do jedné řady umístíme všechny spotřebiče, ve druhé skladujeme potraviny – patří sem proto i chladnička s mrazničkou a také všechny kuchyňské pomůcky. Při vaření tak stačí často se jen otočit, abychom vyndaly a přendaly vše potřebné.

Ale pozor, je zde třeba dodržovat jednu podmínku! Mezi oběma řadami by měla zůstat ulička široká 120 centimetrů, odborníci na ergonometrii jsou schopni slevit na prostor široký 90 centimetrů, ale méně to být nesmí! V prostoru 120 centimetrů totiž pohodlně otevřeme dvířka od dvou skříněk naproti sobě, můžeme tady projít i kolem otevřené myčky. A vařit tu mohou i dva lidé zároveň.

U je nejlepší, L nejrozšířenější

Za nejlepší ovšem odborníci považují uspořádání kuchyně do tvaru písmene U. Vše zde má totiž člověk při ruce podobně jako u varianty naproti sobě, navíc ale může využít ještě jednu kratší stěnu buď k umístění některé z pracovních center, nebo jako úložný prostor. I tady je však třeba dodržovat pravidlo, aby nám zůstal uprostřed volný prostor minimálně 120 centimetrů.

Nejrozšířenější jsou u nás ovšem kuchyňské linky ve tvaru písmene L. Hlavně proto, že k tomuto řešení lze snadno přidat jídelní stůl a jen málokdo má v domě, o bytu ani nemluvě, samostatnou jídelnu. Pokud se navíc umístí do jedné „větve“ varné centrum a do druhé mycí, máme vše dobře při ruce a uprostřed nám vzniká poměrně velká pracovní plocha.

Jak si stojí ostrůvek?

Ostrůvkové řešení může být nevýhodné, ale naopak i velmi dobré. Záleží, jak ho pojmeme a co do něj umístíme. Výhodná varianta je taková, kdy ostrůvek slouží jako další odkládací a pracovní plocha. Snadno tak mohou v kuchyni pracovat dva i více lidí, každý z nich má vlastní pracovní plochu. Ostrůvek lze také využít jako snížený barový pult, u kterého se dá sníst snídaně nebo posedět u skleničky. Toto řešení je vhodné do propojených kuchyní a obývacích místností, kde ostrůvek tvoří i určitý předěl mezi jednotlivými místnostmi.

Zklamání nás možná čeká, pokud chceme do ostrůvku umístit varnou desku nebo dřez. Než se pro toto řešení rozhodneme, je dobré si ověřit, jak a hlavně za kolik sem povedeme elektřinu nebo vodu a odpady. Vedení v podlaze je vždy náročnější než to klasické kolem stěny.

Druhé rozčarování může přijít i při vaření. Pokud do ostrůvku dáme varnou desku, slít velký hrnec s uvařenými bramborami, který je horký a váží několik kilo, bude těžké. Zvednout ho a přenést přes uličku je náročnější a nebezpečnější než ho sunout pár centimetrů nad varnou deskou nebo, není-li zbytí, i po ní. Stejně tak pokud potřebujeme rychle přenést „přetékající“ hrnec do dřezu, polévka či voda nám u liniového řešení nakape jen na varnou desku, u ostrůvku na podlahu, a pokud ji nesetřeme dosucha, hrozí, že zde uklouzneme.

Ostrůvkové řešení kuchyní je sice moderní, ale ne vždy výhodné!

Tereza Ježková (www.prozeny.cz)

  • breberkačlánkama jsi mě ujistila, že jsem si vše vybrala správně 🙂
    • mmarch
      AUTOR
      @breberka  tak to jsi šťastný človíček 🙂
      • xmerssyZajímavý článek, novou kuchyni budeme dělat příští rok a ostrůvek jsem chtěla právě s varnou deskou...no uvidíme....🙂
        • mmarch
          AUTOR
          @xmerssy  no po tomhle článku bych to tak už nechtěla. máme teď v provizorní kuchyni sporák mimo kuch. linku a je to děs, všecko kape na podlahu když něco přenáším z linky a naopak....
          • baraztak jako v článku - ostrůvek bude jako další pracovní plocha + bude mít přesah po stranách tj. bude sloužit jako takový "bar" na snídani 🙂
            • vladkaxxholky já by jsem nevěřila všemu co čtu v článku,lepší je zapátrat u lidí,kteří kuchyni s varnou deskou umístěnou v ostrůvku mají. Např. já to mám a když mi uteče polévka a to se mi stává často,tak mě nikdy nenapadlo s ní běžet do dřezu. Stáhnu jí na studenou plotýnku a rozteklou polévku setřu a vrátím očištěný hrnec. Moji rodiče mají sporák vedle dřezu a také nepřendavají tekoucí polévku nad dřez. To spíž hrozí to opaření,protože si nestihnete vzít rukavice a chytnete ji horkou. A težký hrnec děláte tak cca 1. za rok možná ani to ne. Mě vaření takto vyhovuje. když člověk míchá,tak je i zapojen do děje v obýváku a nemusí koukat do zdi. Ale je to samozdřejmě můj názor. jen by jsem, tento způsob nezatracovala díky jednomu článku napsaného dle mě jen dle svého pocitu a ne ze zkušenosti.
              • mmarch
                AUTOR
                @vladkaxx  samozřejmě vše má své pro i proti a je to hlavně věc zvyku
                • martinlumy máme ostrůvek a jsme s ním max. spokojeni..předčil naše očekávání 🙂