Správná baterie vám ušetří tisíce!
Vodovodní baterie si prošly zajímavým vývojem - nejprve existovala samostatná výpusť a kohoutek na studenou vodu, ke kterému se později přidal extra kohoutek na teplou vodu. Pak jsme si vystačili se dvěma kohoutky a jedním ramenem, které postupně nahradila páka. Jenže vývoj už je zase o krok dál a nám stačí jedno ovládací kolečko. Jak to? Datum publikace článku
Stále více z nás si pořizuje hlavně do koupelen takzvané termostatické baterie. Ty fungují zhruba takto: jedním ovládacím kolečkem vodu spouštíme, druhým si nastavujeme požadovanou teplotu. A to dokážeme poměrně přesně, neboť přímo na baterii máme vyznačenou teplotu 38 stupňů Celsia, která se ukázala ke koupání a sprchování jako nejideálnější. Samozřejmě, že i zde si lze pustit nejen vodu studenou, nebo naopak horkou, která může mít teplotu 50 až 60 stupňů.
V čem je ten zázrak?
Že není problém nastavit si tu správnou teplotu i na levnější pákové baterii? Ano, ale rozdíl tady je. U pákové baterie si musíme nejprve pustit vodu a pak štelovat páku, než dostaneme tu správnou teplotu. Mezitím nám ale voda uniká bez užitku do odpadu.
U termostatické baterie to je jinak. Kolečko si nastavíme u zavřené baterie a teprve potom ji pustíme. Podle výrobců začíná téct voda požadované teploty během dvou až tří vteřin. Přitom nastavená teplota se během doby změní maximálně o jeden stupeň nahoru nebo dolů, i když kolísá tlak v potrubí. Proto nehrozí, že se během mytí opaříme. Baterie jsou na sebe dokonce tak přísné, že když by třeba najednou došlo k zavření studené vody, tak se raději "vypnou", než aby slevily ze svého standardu.
Žádná překvapení pod sprchou
Cena termostatických baterií v posledních letech značně klesla a nyní ty nejlevnější pořídíme už za tři tisíce korun. Pořád je to ale skoro trojnásobek toho, co stojí klasická páková armatura. Přesto jsou místa, kde by neměla chybět. Je to hlavně sprcha a bidet, kde potřebujeme, aby nám delší dobu tekla voda o stálé teplotě. A umyvadlo, u kterého oceníme úspory.
U sprchy pak jde nejen o šetření, ale hlavně o bezpečnost. Všichni asi známe situaci, kdy si třeba myjeme hlavu, a někdo z rodiny si do koupelny jen odskočí umýt ruce. A tím, jak pustí studený kohoutek, teplota vody ve sprše hned vzroste, což hrozí nejen leknutím, ale v horším případě i opařením. A tohle se u termostatických baterií nestane.
Jak zabrzdit průtok
Podobně jako klasické pákové, i termostatické baterie se prodávají s takzvanými brzdami nebo stop tlačítky. Ty mají za úkol při běžném provozu omezit průtok vody, který činí až 15 litrů za minutu, zhruba na polovinu. Pokud potřebujeme třeba rychle napustit vanu, stačí brzdu či tlačítko uvolnit či překonat silnějším zmáčknutím.
Pokud zvolíme toto řešení, termostatická baterie je schopná ušetřit zhruba třetinu až polovinu vody oproti té pákové. Vyšší cena, kterou jsme za ní museli zaplatit, se nám tak může vrátit už za dva roky.
Pak už nám bude baterie peníze jen šetřit, a to i několik tisíc korun ročně!
Tereza Ježková (www.prozeny.cz)