Tvar rovný, do oblouku či provedení do rohu? Nízký a široký nebo vysoký a elegantně tenký? Klasický bílý, tmavě černý, v jiném oblíbeném odstínu či ve speciální povrchové úpravě? Výběr je opravdu široký. Seznamte s jednotlivými parametry, které z článkových radiátorů Zehnder Charleston dělají „chameleona“ ve světě topných těles.
Tradice, která drží krok s moderními trendy
Ačkoliv se vyrábí už téměř 100 let, mají ocelové článkové radiátory Zehnder Charleston stále co nabídnout. „Skutečnost, že jsou tyto radiátory na trhu už tak dlouhou dobu, jen podtrhuje jejich jedinečnost. I když se jejich design téměř nezměnil, článková konstrukce, která jim propůjčuje transparentní vzhled, je stále velmi oblíbená a poptávaná. Díky své variabilitě se totiž hodí opravdu do každého interiéru – od klasičtějších instalací běžných budov, až po moderní interiéry,“ popisuje úvodem Ing. Miroslav Váša, vedoucí prodeje designových radiátorů Zehnder.
Nejen variabilní, ale i modulární
Nízké provedení radiátoru Zehnder Charleston s nožičkami.
Široká škála hloubek, výšek, délek, tvarů, způsobů kotvení a připojení či barevných provedení umožňuje, že lze radiátory optimálně přizpůsobit prakticky každému interiéru, prostoru i požadavkům na tepelný výkon. „Článkové radiátory Zehnder Charleston nabízíme v pěti hloubkách od 62 do 210 mm a více jak 35 standardních výškách od 26 centimetrů do tří metrů. Na vyžádání samozřejmě zvládneme vyrobit i atypické provedení,“ popisuje Ing. Miroslav Váša ze společnosti Zehnder a dále navazuje: „Jsme také schopni vyrobit radiátory téměř o jakékoliv délce, jediným limitem je přitom minimální počet čtyř článků, tedy délka 184 mm, a pak samozřejmě to, co dovolí hydraulika topného systému. Navíc díky bohaté historii poskytujeme více jak 30 možností připojení, respektive napojení topné vody do tělesa. Velmi oblíbené je například středové připojení vyskytující se zejména u vysokých těles, či připojení Completto s integrovaným ventilem.“
Dávno už také neplatí, že radiátor musí být pouze rovný. „Možné je i obloukové provedení či rohové řešení, a to jak do vnitřních rohů, tak i pro umístění na ty vnější, případně je možno radiátor situovat i do prostoru jako dělicí stěnu,“ doplňuje Ing. Miroslav Váša ze společnosti Zehnder a dodává: „Co se barevného provedení týče, standardně máme v portfoliu přibližně 50 barev, ale na zakázku se dá vyrobit téměř jakékoliv provedení – celkem tak dokážeme aplikovat více než 700 odstínů.“ A to včetně moderní povrchové úpravy Technoline, neboli průhledného laku, který nechá vyniknout technologii výroby radiátorů, a hodí se tak právě do moderních interiérů v kombinaci s přírodními materiály, jako je dřevo či kámen. Těleso radiátoru můžete navíc sladit i s armaturou, aby bylo vše sladěno do posledního detailu.
Atraktivní provedení do oblouku radiátoru Zehnder Charleston v povrchové úpravě Technoline.
TIP: Vysoká kvalita (nejen) díky laserovému svařování
Za dobu vývoje se sice design článkových radiátorů příliš nezměnil, technologie výroby však přirozeně pokročila kupředu. Díky laserovému svařování je spoj kvalitnější a má delší životnost. „Po svaření jednotlivých článků i celé sestavy se vždy provádí tlaková zkouška, abychom měli jistotu, že nikde nedojde k průsaku topného media,“ říká Ing. Miroslav Váša za Zehnder a doplňuje: „Životnost radiátorů prodlužuje také kvalitní dvouvrstvé lakování. Jedná se vždy o základní antikorozní lázeň, po které se antistaticky nanáší prášková barva, která se vypaluje v peci, vytvrzuje a tvoří výsledný efekt.“
Řešení pro nízkoteplotní systémy
Vyšší provedení radiátoru Zehnder Charleston je vhodným řešením nízkoteplotních systémů.
Díky článkové konstrukci umožňují radiátory vyšší přenos sálavého tepla, které působí stejně příjemně, jako například sluneční paprsky či hořící krb. Jsou také velmi vhodné pro nízkoteplotní soustavy. „Při vytápění kondenzačními kotly a tepelnými čerpadly není voda v radiátorech ohřívána na tak vysokou teplotu. Článkové radiátory Zehnder Charleston díky své výjimečné konstrukci a rozměrové variabilitě nabízí možnost optimalizovat velikost používaného tělesa a napomáhají tak dosáhnout žádaných úspor při spotřebě tepelné energie,“ popisuje Ing. Miroslav Váša a dodává: „Produkují totiž až 35% podíl sálavého tepla. Zejména u vyšších modelů je zajištěno lepší proudění a teplá voda se může lépe rozvrstvit i při nižších teplotách, a vzniká tak příjemné teplo.“
TIP: Jak radiátor vybrat?
Kromě možnosti obrátit se přímo na výrobce, který poradí a vysvětlí potřebné a navíc vytvoří specifikaci včetně technických detailů pro konkrétní stavbu, mají zákazníci možnost naplánovat si konkrétní radiátor Zehnder Charleston i v online konfigurátoru. „Při zadání základních požadavků na rozměr a výkon pomůže konfigurátor vybrat ten správný typ. Poté už prakticky záleží jen na designových požadavcích zákazníka,“ popisuje Ing. Miroslav Váša. Výhodou je také možnost provést specifikaci více radiátorů a uložit si vše najednou.
Příklady konkrétních realizací:
Do moderních industriálně laděných interiérů povrchová úprava Technoline článkového radiátoru Zehnder Charleston perfektně padne.
Matné černé provedení radiátoru Zehnder Charleston v dřevěném interiéru rodinného domu.
Povrch Technoline radiátoru Zehnder Charleston vynikne i v historických prostorách.
Více informací na webináři Proč roste zájem o článkové radiátory Charleston.