Při plánování domu si většinou nedokážeme představit, jak se na toto rozhodnutí budeme dívat za dvacet, třicet let. A také většinou netušíme, co nás potká ani jak velkou budeme mít rodinu. Majitelé tohoto domku na jižní Moravě se ke všem životním změnám rozhodli přistoupit aktivně. Svůj první dům postavili v 90. letech a odpovídal potřebám početné rodiny – třípodlažní stavba jim dlouho sloužila ke spokojenosti všech. Až děti odrostly, převážila potřeba bezbariérového bydlení, venkovského klidu a seberealizace na rozlehlé zahradě. Manželé se rozhodli dům prodat a znovu se pustili do stavění svépomocí. Pro oba domy, které za život postavili, si vybrali materiál Ytong.
Představa o novém bydlení vznikala podle předloh v časopisech i podle domů, které viděli na cestách – základem bylo vytvoření otevřeného prostoru, propojeného se zahradou, také tu měla být klidová část s pokoji pro návštěvy dětí a vnoučat. Finální podobu projektu vtiskla jejich dcera, která je projektantkou. „Chtěli jsme opět příjemný dům se zahradou, ale bez schodů. Doporučuji všem, kdo staví, když je jim dvacet nebo třicet, aby mysleli na dobu, až jim bude šedesát,“ vysvětluje majitelka domu.
Stavba má půdorys nepravidelného obdélníku a je situována na dlouhé, úzké parcele. Hlavní společná zóna s kuchyní je „tepnou“ celého domu a je odtud přímý vstup na terasu. Díky dobře zvolené orientaci je zde dostatek světla a prostor působí prosluněným dojmem. Na něj navazuje klidová zóna se třemi pokoji, dva z nich mají rovněž vstup na terasu. Majitelé si přáli co nejvíce volného prostoru, proto je interiér otevřený do krovu. V podkrovní části vybudovali úložné prostory s klasickými okny.
Svépomoc? Vždycky s Ytongem!
Narozdíl od představ o bydlení u stavebního materiálu nového domu nepotřebovali s odstupem 30 let měnit nic. Měli s Ytongem dobrou zkušenost a věděli, že výstavbu zvládnou, i když už jsou o pár let starší. „Ytong se nám osvědčil už u první stavby. Je to čistý materiál a snadno se s ním pracuje. Na stavbu tohoto domu jsme si vybrali tepelněizolační tvárnice, líbilo se nám, že už při tloušťce zdiva 375 mm je není třeba zateplovat,“ vysvětluje stavebník. „Chtěli jsme se vyhnout zateplování, které znamená další práci, náklady a čas navíc, další dodávky materiálu. A také se jedná o měkkou část stavby, která se snadno poruší.“ Od firem a najatých řemeslníků si nechali si pouze vybudovat základy a základovou desku, rozvody elektřiny a také krov a střechu. Veškeré další práce už měli plně ve své režii – zapojili rodinu, přátele a vzájemně si na stavbě pomáhali také se sousedy, takže dobré sousedské vztahy tu vznikly od začátku. Zvládli tak hrubou stavbu, osazení oken a dveří, omítky, obklady, rozvody i pokládku podlah.
Podstatnou část roku manželé tráví na zahradě, která je jejich koníčkem. Součástí jejich života jsou stále děti i vnoučata, které tu mají pro své návštěvy zázemí. „Ještě bych dodala, že v domě, kde se často chodí dovnitř a ven, navíc tu s námi žije pes, je dobré zvolit podlahu, která se dobře udržuje, proto bych radila v takovém případě oželet některé lesklé materiály, které se nám na pohled mohou líbit víc,“ dodává ke zkušenostem s bydlením majitelka.