Suché podlahy jsou konstrukce podlah montovaných z jednotlivých desek nebo podlahových dílců konstrukčních sádrokartonových desek RigiStabil a sádrovláknitých desek Rigidur. Jsou vhodné do všech druhů staveb, jsou lehké a velmi snadno se montují.
Systémy suchých podlah nevyužívají při své realizaci žádný mokrý proces, díky tomu přináší rychlé, čisté a snadné řešení. Oproti běžným masivním podlahám se suché podlahy obejdou bez dlouhých technologických přestávek. Kupříkladu doba zrání u betonových podlah je 28 dní a u anhydridových je to alespoň 60 dní. Obecně se u litých podlah setkáváme s problematikou, kdy se do konstrukce dostávají desítky až stovky litrů vody, které se musí ze stavby odvětrat.
Suché podlahy lze používat ihned po vytvrzení lepidel, zpravidla jsou pochozí po cca 12-24 hodinách, kdy důležitým faktorem jsou konkrétní podmínky na stavbě. Na podlahu pokládanou suchou cestou lze položit téměř jakoukoliv podlahovou krytinu od koberce, vinylu a dlažby, přes dřevěnou plovoucí podlahu až po korkovou podlahu.
Pokládat můžete i v chladných měsících
Některé tzv. mokré podlahy nelze realizovat, když se teplota dostane pod nulu. Dokonce u cementu a sádry se chemické reakce zastavují už při + 5 °C. Problém pak nastává ve chvíli, kdy je nutné nechat větrat přebytečnou vlhkost. Pokud by se mokrá podlaha nechala zrát při teplotě pod + 5 °C, tak dochází ke špatnému zrání a vnikají tzv. puchýře. Ty se potom musejí nákladně brousit. V případě, že by se nevětralo vůbec, tak stavba začne plesnivět. Oběma těmto problémům se vyhnete se systémem suchých podlah.
Je odolná proti vlhkosti
Podlahové desky a dílce Rigips jsou impregnované, tudíž je lze použít i do prostor s přerušovanou vzdušnou vlhkostí do 90 %, tedy do koupelen, toalet, kuchyní atd. Na místech, kde přijdou desky do přímého kontaktu s odstřikující vodou (např. podlaha v koupelně, sprchový kout atd.), se doporučujeme použít tekutou hydroizolaci.
Hluk z vrchního patra nemá šanci
Skladba podlahy může být doplněna o dodatečnou izolační vrstvu, jako je suchý vyrovnávací podsyp, dřevovláknitá deska, stabilizovaný polystyren či minerální izolace, která vytváří nejen lepší tepelnou izolaci, ale i zlepšenou neprůzvučnost. Pro vytvoření dobré kročejové neprůzvučnosti je důležité věnovat pozornost detailům, tedy vhodného napojení stěn, stropů a příček tak aby se zamezilo šíření vibrací. Pružný okrajový pásek je u suchých podlah samozřejmostí.
Lze ji kombinovat s podlahovým vytápěním
V případě zabudování podlahového topení je nutné zvolit skladbu z kombinace desek tl. 12,5 mm. U teplovodního topení je nutné dát pozor, aby bylo vhodné pro kombinaci se suchou podlahou. Elektrické topení může být použito jen za podmínky, že na podlahovém prvku nepřekročí teplotu 40 °C a dále v případě, že má v sobě zabudovanou tepelnou pojistku, která zabraňuje přehřátí.
Pokládku zvládnete sami
Montáž suché podlahy není technicky náročná a s pomocí technologického postupu ji zvládne každý zručný svépomocník. V případě, že si to chcete vyzkoušet na nečisto, tak Škola suché výstavby Rigips pořádá jednodenní kurz: Pokládka suché sádrokartonové podlahy. Za jeden den se naučíte vše potřebné k pokládce suché podlahy i včetně doplnění dodatečné izolační vrstvy a řešení napojení na okolní konstrukce. Navíc odcházíte se spoustou rad od odborníků s dlouholetou praxí.