Oddělují místnosti, poskytují soukromí, lahodí oku a významně se podílí na celkovém vzhledu interiéru… To všechno musí dnes interiérové dveře splnit. Na co při jejich výběru nezapomenout?
Při volbě vnitřních dveří berte kromě jejich vzhledu v úvahu i požadované vlastnosti.
Když dojde na výběr interiérových dveří, většina lidí se orientuje hlavně jejich vzhledem. Pamatovat bychom ale měli také na jejich funkční vlastnosti a vybírat je vždy s ohledem na to, jakou roli mají v interiéru plnit. „Vnitřní dveře nemají za úkol pouze oddělovat jednotlivé místnosti, ale také omezují šíření hluku v bytě. To je třeba při výběru zohlednit a například do ložnice nebo dětského pokoje zvolit dveřní křídlo s plnou výplní, které hluk v bytě izoluje lépe než to s prosklením,“ vysvětluje Pavel Hajný, ředitel divize interiérových dveří značky VEKRA. Do tmavých místností jsou naopak ideální právě prosklené nebo celoskleněné interiérové dveře, které propustí dostatek slunečního světla.
Celoskleněné dveře dokážou prosvětlit tmavou místnost bez oken.
Důležitým kritériem pro volbu konkrétních dveří by měla být kvalita jejich provedení. Pozornost věnujte jejich konstrukci, povrchu, ale i detailům, jako je kování, panty nebo kliky. „Určujícím faktorem je dveřní výplň, která má vliv jak na pevnost dveří, tak i na jejich zvukově izolační vlastnosti. Z toho důvodu příliš nedoporučuji tak zvanou voštinovou výplň, kterou tvoří tvrzený papír. Ideální je například dřevotříska plná nebo dutinková,“ radí Pavel Hajný z VEKRY. Z pohledu otevírání se dnes kromě klasických otočných dveří často uplatňují také posuvné dveře, které interiéru nabízí úsporu místa. Dveřní křídlo se totiž neotevírá do prostoru, ale do pouzdra ve stěně nebo případně podél stěny.
Posuvné dveře při otevření nezasahují do prostoru.
Co se týče povrchu dveří, zde záleží hlavně na stylu interiéru a představě majitele. „Pro běžné potřeby se dobře hodí třeba CPL laminát, který je barevně stálý, odolný proti poškození i nečistotám a velice dobře se udržuje. Ti více nároční na design a provedení zase dávají přednost lakovaným dveřím, které mají výbornou odolnost proti poškrábání i barevnou stálost,“ objasňuje Pavel Hajný z VEKRY. Z pohledu sladění vzhledu dveří s podlahou pak záleží na osobních preferencích. Dokonalé sjednocení je skoro nemožné, protože výrobců podlah a dveří je mnoho a každý využívá jiné materiály. Vždy je lepší volit určitý barevný kontrast.
Při výběru interiérových dveří rozhodně není vhodné spolehnout se jen na hezké obrázky v katalogu. Vždy je příhodnější si na vlastní kůži vyzkoušet různé typy otevírání, reálně si osahat vybírané povrchy a podívat se, jak vypadají přímo na dveřích, nikoliv jen na malém vzorku. „O konkrétním řešení pro danou místnost je vždy dobré se poradit se specialistou a dveře si vyzkoušet na showroomu. Proto jsou naši odborní konzultanti vždy připraveni poskytnout poradenství a kompletně zaštítit celý průběh zakázky. Rovněž dbají na správnou připravenost stavby a dozorují hladký průběh celé realizace,“ říká Pavel Hajný z VEKRY.
Interiérové dveře by měly tak zvaně padnout do ruky, proto je třeba si je vyzkoušet a osahat.
Rozhodně při výběru dveří nepodceňujte ani jejich montáž, kterou by měl ideálně provádět přímo jejich dodavatel, který dbá na správný postup. „Prostor mezi zárubní a stěnou se vyplňuje montážní pěnou, která by měla být nanesena po celém obvodu a nikoli jen na pár bodech, jak se bohužel děje na mnohých stavbách. Pokud totiž u zárubně zůstanou volná místa, skrze ně se nese hluk,“ upozorňuje Pavel Hajný z VEKRY.
Před objednáním nových dveří si také ověřte, jak dlouhou záruku vám dodavatel poskytne a na co všechno se vztahuje. Nejlepší je řešit realizaci interiérových dveří vždy jako dodávku s montáží na klíč.
Více na www.vekra.cz