Jak na pojištění domácnosti?

8. úno 2023

Pořídili jste si nový byt, nebo za sebou máte špatnou zkušenost, kdy se vám podařilo vytopit sousedy? Nebo naopak vytopil někdo vás? Vykradli vás? Zjistili jste, že by vlastně nebylo od věci investovat do pojištění domácnosti, abyste všechno, o co jste přišli, nemuseli platit ze svého? Poradíme vám, jak takové pojištění domácnosti vybrat.

Každý by měl mít domácnost pojištěnou

Ať už jste vlastníkem bytu nebo domu, nebo ho máte jen pronajatý, pojistit svůj majetek byste měli v každém případě. Nikdy nevíte, co vás může potkat, do vybavení domácnosti jste hodně investovali, stejně tak třeba i do stavby domu. Ochraňte svoji investici.

Pojištění domácnosti nebo pojištění nemovitosti?

Pod pojištěním bytu se může ukrývat jak pojištění domácnosti, tak pojištění nemovitosti. Dvě rozdílné věci, které mnozí zaměňují. Přece jen spolu souvisí, někdy se třeba i prolínají.

Pojištění domácnosti se vztahuje na její vnitřní vybavení, tedy nábytek, cennosti, knihy, věci osobní potřeby a další věci, které určíte, nebo plovoucí podlahu a kuchyňskou linku. Pojištění nemovitosti zase chrání stavbu jako takovou. Zahrnuje zdi, omítky, střechu, okna, okapy i vedlejší stavby, například garáž, sklep nebo bazén.

Proti čemu se můžete pojistit?

Pojištění domácnosti ochrání její vnitřní vybavení proti škodám, které vzniknou v důsledku živelného rizika jako je požár, úder blesku, vytečení vody z akvária, nadzvuková vlna, sesuv půdy, přepětí na elektrospotřebičích apod. U některých pojišťoven se ochrana vztahuje i na nahodilou škodu vzniklou u skel a sklokeramických desek. Připojistit se můžete i pro případ:

·         Odcizení nebo krádeže

·         Vandalismu

·         S pojištěním domácnosti si pak můžete sjednat i pojištění odpovědnosti v běžném životě, které se             vztahuje na všechny členy vaší domácnosti.

Při sjednání pojištění domácnosti dobře určete pojistnou částku

Už máte jasno v tom, proti čemu se pojistíte a zda pojistíte jen domácnost, nebo přidáte i pojištění nemovitosti? V každém případě si dobře určete pojistnou částku, která určí, kolik vám v případě pojistné události pojišťovna vyplatí.

Když určujete částku pro pojištění domácnosti, sečtěte cenu všeho vybavení a dalších věcí, které byste případně museli znovu pořídit, a to včetně stavebních součástí. V potaz vezměte i obytnou plochu domácnosti.

Pak se rozhodněte, zda se pojistíte na novou cenu, kdy dostanete od pojišťovny částku, která odpovídá nákladům na znovupořízení srovnatelných věcí, nebo na časovou cenu. Vyplacená částka se v tom případě ponižuje o stupeň opotřebení.

Víte, že při sjednání pojištění často nastavení pojistných limitů podceňujeme? Když si nastavíte příliš nízký limit a domácnost podpojistíte, pojišťovna může pojistné plnění ještě pokrátit. Když naopak domácnost nadhodnotíte, stejně vám nevyplatí víc než skutečnou hodnotu majetku.

Náš tip na závěr: Pojištění domácnosti si můžete sjednat i online.