Údržba exteriéru často vyžaduje hodně úsilí a mnoho času. S vysokotlakým čističem ale může být tento úkol jednoduše a rychle hotový. Kromě prací kolem domu jej využijete rovněž k mytí auta, zahradního nábytku či oken. Tento univerzální pomocník by proto neměl chybět v žádné domácnosti.
Vysokotlaké čisticí stroje, známé i pod názvem „wapka“, slouží k odstraňování nečistot. Jsou všestrannými pomocníky při čištění domu, zahrady, okapů, kola či auta. Práce s vysokotlakým čističem je velice snadná a mimořádně rychlá. Tento pomocník nejenže usnadní údržbu exteriéru, ale pomáhá také šetřit vodou.
Využití vysokotlakých čističů
Na trhu jsou k dispozici různé modely vysokotlakých čističů – od nejkompaktnějších přes standardní až po vysokovýkonná profesionální zařízení. „Abyste si mohli vybrat nejvhodnější čistič pro vaše potřeby, musíte si nejdříve rozmyslet, k čemu jej budete používat a jak často. Kromě velikosti stroje je důležité vybrat i správný výkon, průtok vody, a zvážit, zda vám na čištění postačí studená voda, nebo bude nutná teplá,“ hovoří David Benda, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach.
Fasáda jako nová
Novou fasádu rozeznáte na první pohled. Je krásná, čistá, bez poškození a nánosů plísní či mechů. Po určitém čase pod vlivem povětrnostních podmínek každá fasáda svoji sytou barvu ztratí. Především zateplené fasády je potřeba pravidelně udržovat a čistit (každých 3 až 5 let), protože tepelná izolace může mírně snižovat cirkulaci vzduchu. „Pokud je fasáda znečištěná pouze nánosy prachu, blátem nebo jinými mechanickými nečistotami, lze ji vyčistit vysokotlakým čističem. Ten stačí jen napojit na hadici a fasádu umýt proudem čisté vody. Povrch čistěte ve vzdálenosti minimálně 15 cm od fasády. Kdybyste čistič drželi příliš blízko fasády, mohli byste ji tlakem vody poškodit. V případě biologického znečistění, jako jsou mechy, plísně či lišejníky, je nutné odstranit nečistoty chemickými prostředky. Tuto práci raději přenechte odborníkům,“ radí David Benda.
Příjezdová cesta bez skvrn
Zpevněné vnější plochy, jakými jsou parkoviště a příjezdové cesty, jsou mechanicky namáhané. Kromě vysoké mechanické zátěže jsou vystaveny rovněž nečistotám, jako oleje či jiné tekutiny. Ty lze snadno odstranit čističem s ohřevem vody. Nejvýkonnější typy ohřejí vodu až na 170 °C, díky čemuž si lehce poradí i s mastnými skvrnami. Ty lze ovšem zvládnout i při nižších teplotách. „Čističe na vnější plochy by měly mít alespoň 110 barů. U studenovodních čističů je důležitý také průtok vody. Na mastné skvrny je potřebný průtok alespoň 520 l/hod, ale s teplou vodou postačí i nižší,“ dodává odborník z Hornbachu.
Úklid po grilování
Tzv. wapky využijete také na úklid teras, jež jsou centrem letního grilování a často se ušpiní. Terasy z kompozitu čistěte po směru drážek ze vzdálenosti přibližně 30 cm. Na beton a keramickou dlažbu použijte trysku s rotačním paprskem. Vyčistí požadovanou plochu, a kryt čističe zabrání, aby vás voda ušpinila. Vysokotlakým čističem lze po každém grilování umýt i grilovací rošty.
Údržba zahradního nábytku, aut a kol
Zašlý zahradní nábytek zkuste důkladně vyčistit AKU vysokotlakým čističem s pracovním tlakem vody přibližně 25 barů a běžným čisticím prostředkem. Takový výkon je dostačující taktéž k umytí auta či kola. Nezapomeňte použít přípravky s nízkou pěnivostí, které jsou dnes již ekologicky nezávadné. Více na www.hornbach.cz