Moderní dřevěná okna jsou stavebním prvkem, který nezevšední. Zejména ti, kdo staví nové rodinné domy, volí dřevěná okna stále častěji. Mají totiž řadu výhod.
Prakticky neomezená životnost
Dřevěná okna často z první poloviny minulého stoletíjsou sama o sobě důkazem, že dřevo jako stavební materiál vydrží desítky let. I když současným požadavkům na tepelnou prostupnost tato okna již nemohou vyhovět, ta dobře udržovaná stále slouží. „Dřevo je přírodní materiál, aby dobře odolávalo povětrnostním podmínkám a dřevěná okna zůstala dlouho krásná, je třeba pravidelně pečovat o lazuru,“ říká Ing. J. Korbelář technický manažer VEKRA okna.
PŘEČTĚTE SI: jakým oknům dát přednost co se materiálu týče
Lidé se pomalu vracejí k přírodním materiálům, a to platí i u oken. Plastových oken se v ČR sice stále prodává nejvíce, ale podíl dřevěných oken se v prodejích rok od roku zvyšuje. Nutnost pečovat o povrchovou úpravu sice často lidé berou jako určitou nevýhodu, nicméně propracované technologie povrchové úpravy přinášejí i v tomto směru zlepšení. Čím kvalitnější je technologie povrchové úpravy, tím snadnější je péče. „Například u našich oken VEKRA je nutný renovační nátěr nejdříve asi 10 let,“upřesňuje Ing. Korbelář z VEKRY.
Tepelná izolace
Dřevo má výborně tepelně izolační vlastnosti. U dřevěných oken rozhoduje o tepelné izolaci zejména stavební hloubka okenního profilu a samozřejmě použité zasklení. Největší nároky jsou kladeny na okna pro pasivní domy.
Dřevěná okna se vyrábějí z vícevrstvých lepených hranolů, díky kterým mají prvky výbornou tvarovou stabilitu a stálost. Nejběžnější dřevinou pro výrobu oken je smrk a borovice. Za vyšší cenu je možné mít okna z tropického meranti, které je velmi odolné proti povětrnosti a má zajímavý červenohnědý odstín, a tvrdého a těžkého dubu, který vyniká pevností a trvanlivostí.
Variabilita provedení
Dřevo poskytuje z hlediska tvaru největší možnosti. Kruhová, eliptická zaoblená, rohová nebo různě dělená okna není problém z dřevěných eurohranolů vyrobit a platí to i pro dřevěné vchodové dveře. Tam, kde plast nebo hliník naráží na limity výroby, mohou skvěle posloužit dřevěná okna. Není problém vyjít vstříc velmi individuálním požadavkům stavebníků i architektů.
Kde mají dřevěné okenní systémy své nezastupitelné místo, jsou velké prosklené plochy a posuvné systémy. Díky vlastnostem dřeva je možné vyrobit i velmi rozměrné prvky, které zároveň upoutají přirozeným teplem přírodního materiálu a hodí se tak jak do klasických tak moderních staveb.
Snadno opravitelné
Mechanické poškození, poškrábání nebo dokonce i povrch poškozený chemikálií jsou nepříjemnosti, které se mohou při běžném používání stát. Zatímco u plastu bývají tato poškození často neodstranitelná a zanechávají na povrchu trvalé stopy, dřevěná okna lze většinou poměrně snadno opravit, případně použitím jiného barevného základu i změnit jejich vzhled. Vyplatí se takové práce svěřit odborníkům, nejlépe přímo od výrobce oken, jedině tak máte zaručen dobrý výsledek.
TIP: kvalitní okna hledejte u českého výrobce
Dřevěná okna byste měli vždy chránit před dlouhodobým působením vlhkosti v interiéru. Pokud je prostředí, kam jejich použití nelze doporučit jsou to vlhké prostory zimních zahrad nebo prostory s vnitřním bazénem. Platí to i v případě, že po výměně oken bude následovat větší rekonstrukce v interiéru spojená například se zednickými pracemi a následným vysycháním. V takových případech je nutné intenzivní větrání. Vlhkost totiž může poškodit i tu nejkvalitnější povrchovou úpravu.
Zaměřte se na kvalitu
Povrchová úprava jako základ kvality dřevěných oken není jediným parametrem, kterému byste měli věnovat pozornost. Vedle detailů provedení kování a těsnění je dobré také vědět, že na vlastnosti oken má podstatný vliv i celková konstrukce profilu. Je také velmi vhodné, aby exponovaná místa dřevěných oken byly chráněny odolnými hliníkovými okapnicemi. Ty mohou nejen ozvláštnit vzhled oken, ale především chrání tam, kde voda, slunce a mráz mohou napáchat nevětší škody.