Informace o projektu
Naším "projektem" je postupná oprava starého kamenného domu v památkové zóně. Snažíme se pod socialistickými modernizacemi odkrýt historickou řemeslnou podstatu, vrátit původní repasované prvky anebo chybějící doplnit kopiemi v takřka památkovém standardu. K tomu bez použití chemie kultivujeme zarostlou zahradu ve vesnickém duchu s kvetoucími...Sice dlouhý, ale velice zajímavý článek o zahradách se spoustou dalších odkazů.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Zahrada
"Zahrady upravené jako pravidelně kosené trávníky jsou na počátku 21. století považovány za ekologickou hrozbu omezující druhovou rozmanitost a jsou propagovány přírodní zahrady jako osobní přínos pro život na této planetě."
"Poutavou dobrodružnou zahradou může být zahrada upravená ve stylu přírodní zahrady, na počátku 21. století, kde je ceněna právě možnost pozorování přírody, zvířat."
"Pravidelné úprava nikdy nenapodobuje přírodu, je úpravou která často ukazuje lidskou moc...
I ty štěrkové zahrdy dovedou být krásné, ale to musí dělat člověk, který o rostlinách a zahradní architektuře něco ví (štěrková zahrada Beth Chatto třeba). Ta geometrická vyumělkovanost, totální odtržení od přírodních tvarů, to mne dost mrzí. Je to na vlně "poručíme větru, dešti".
Není vše jen tak přenositelné - v Anglii často prší, nemívají tam dlouho sníh, tudíž v podstatě jen sekají. Spořiví Britové by asi koukali, co se u nás děje kolem trávníku. Zrovna tak japonské azalky a pěnišníky - mají kyselou půdu, tak to tam roste. My tady drancujeme rašeliniště, abychom napodobili Japonce.
A je dost smutné, že se ten geometrický směr vydává za moderní zahradu. Moderní zahrada je i tvorba Pieta Oudolfa, Toma Stuarta-Smithe - jenom je bližší přírodním společenstvím, ekonomicky i ekologicky výhodnější. Princip right plant right place se u nás vůbec (co čtu časopisy všem dostupné) neprojevuje.
"Japonští vědci zkoušeli své drony nad polem japonských lilií a dospěli k názoru, že podobní robotičtí „čmeláci“ by skutečně mohli opylení úspěšně provést.
Podle nich je možné, že by jednou robotičtí opylovači mohli nahradit ubývající populaci včel, což je problém, který už mnohé země zasáhl. A ne každý si uvědomuje, že hojná a zdravá včelstva jsou klíčem k úrodě a tedy k zásobování obyvatel potravinami."
Zdroj: http://hobby.idnes.cz/drony-opylovani-pomoc-06w-/hobby-mazlicci.aspx?c=A170220_114444_hobby-mazlicci_bma
Zvláštní, jak se lehce nechají lidi reklamou zmasírovat, aby 3x týdně obskakovali kolem trávníku, přitom kolem zeleniny nebo ovoce je práce méně a kolem kvetoucích trvalek nemluvě.
@jana21278 Tohle je fakt veliký problém a lidem je to jedno. Přitom med má rád téměř každý, ovoce si kupují a nedojde jim, že stromy a keře nutno opylit...
A co se děje na polích, to je teprve hrůza. Pomalu se o tom začalo mluvit po suchém horkém létě 2015, nutnost změn a návratu k hnojení přírodními hnojivy, orbě po vrstevnicích a pod... a nakonec z toho vyšlo jen, že všichni dostali kompenzace, bez ohledu na to, jak s půdou pracují (jak ji drancují). I EU už zanechává myšlenku biopaliv, jenom ČR si pod vedením AB vesele žlutí dál. Proleťte se do Německa, do Francie... všude se to střídá, jenom ČR je z nebe šílená svítivě žlutá plocha.
Je to k zamyšlení co se servíruje a prodává v supermarketech z dovozu, hlavně že je to levné. Na správné zahradě by měl být i kousek na pěstování zeleniny, aspoň pro děti, vůbec se nedivím že je teď tolik rakoviny apod. nemocí.
Velký zeleninový podvod !!!