Roční spotřeba el.energie RD

Profilova fotka
Dobrý den, mám novostavbu o velikosti 180m2. Uvažuji o tepelném čerpadlu. Můžete mi říci, kolik máte celkovou roční spotřebu el.energie za celý rodinný dům vč. tepelného čerpadla. Děkuji
Odpovědět
1
2
to aj kurit?
Odpovědět
Profilova fotka
5,4 MWh za rok
Odpovědět
Nám to s elektrokotlem 24kW a přitápění dřevem v krbové vložce vychází kolem 80 - 100 kwh/ den (90) v průměru přes zimu, v létě skoro 10 kwh denně, takže ono to dělá asi 6 měsiců * 30 je 180 dnů a to * 2,85 vychází na den asi kolem 250 korun zhruba, což měsíčně dělá asi 7500 korun v zimě, s tím teda, že přes léto to dělá asi 25 korun, takže za měsíc 750 korun. Za zimu teda zhruba 45 000 na vše a léto tak 5 000, takže 50 000 za rok na všechno/12 vychází asi 4200 měsičně s velkým elektrokotlem, krbovou vložkou na ploše 350m2 a objemu vzduchu zhruba 950m3. Tak odhadem bych skoro u vás řekl, že elektrokotel a vytápění tímto zdrojem by vás vyšel ve vašem tak na 15 000 ročně a celá elektrika by mohla býti tak 20 000 korun u vás na vše, což měsíčně by dělalo 1700 korun, takže záloha 2 000 kč s elektrokotlem např 9kW by byla pro vás dostačující a obávám se, že TČ by na vašem místě bylo možná až zbytečné, pokud to teda někdo nepožaduje.. Ono by to tak vycházelo, poloviční plochu máte a 2x menší TZ, takže vám to udělá tak reálně 1/3 spotřeby co nám při využití elektrokotle ( takže Vám 15 000)
Odpovědět
Jinak za 10, 11 let nás v tom velkém domě vyšly MWh asi na 190MWh NT a 60MWh VT, pokud se nepletu
Odpovědět
Dům s TZ 7,2 kW, celoroční spotřeba domu 5,9 MWh (vše na el)
Odpovědět
@zvikovsky_med Užitná plocha 180m2, TZ 5,8, TČ, rekuperace, loni 4,756MWh. Aktuálně mám elektřinu včetně distribuce za 3,2Kč kWh. Takže cca 15.200 Kč za loňský rok. Tento rok bude asi kvůli tomu, že už teď vím, že zima je horší, o něco více, ale pořád to je celkem pohodička. Vše na EL, krb není.
Odpovědět
@davex Dobrý den, v těch 3,20 Kč/KWh máte rozpočtený i měsíční poplatek za příkon (resp. elektroměr) ? Tj. prostě celková fakturace vč. DPH děleno spotřebované KWh ? Předem děkuji 🙂
Odpovědět
@zvikovsky_med Pokud chcete nějaký odhad, musíte sem dát vaše TZ a lokalitu, pak se to nechá i lehce propočítat, kolik vás to vyjde bez TČ a kolik s TČ. Tyto údaje od Vás jsou nicneříkající..
Odpovědět
Chci se jen zeptat, platí že počet denostupňů zjištěných dle lokality zde: https://www.chmi.cz/historicka-data/p... za sezónu (třeba 2019/2020) * TZ objektu = potřeba KWh na vytápění?
Odpovědět
@mp77 Ano, 3,20 Kč je celková cena. Bohužel jsem se už na lepší nedostal.
Odpovědět
@zvikovsky_med Naše spotřeba: 100 m2 bungalow, TČ, spotřeba (2020) 1928 kWh za topení+TUV (TČ), 1700 kWh zbytek (světla, televize, spotřebiče atp.). Platili jsme tuším 15 000 Kč a něco málo k tomu. Vše na elektriku.
Odpovědět
Dobrý den, 180m2 otopované plochy. Bungalov. Elektrokotel, vše na elektřinu. Krb mám taky, ale zatím s ním topeno nebylo. Celkové náklady na elektřinu za rok 34 000 a nějaké drobné. Nejtepleji máme v obýváku, kde topím na 23,5 - 24 °C a nejchladněji v ložnici, kde je stabilně 20 °C na spaní. Pochopitelně stále přemýšlím jak spotřebu ještě dostat dolů. Mám Protherm 12kw s ekvitermní regulací. Zkoušel jsem nyní různé nastavení kotle a zapisoval si údaje. Přikládám v příloze. Nikde jsem se nedopátral jak nastavit pořádně křivku, takže jsem různě zkoušel.
Odpovědět
Článek se načítá
@radek84 a výpočtové TZ kolik? jinak konečně odpověď podložená daty, dík za to.
Odpovědět
@lto007 To vám z hlavy neřeknu kolik TZ. Tedy ne alespoň přesně - nerad bych něco plácnul. Mám to doma poznačené. Nemáte zač. 🙂
Odpovědět
Profilova fotka
Děkuji, za Vaše příspěvky. rozhoduji se, zda-li jít do původního kotle na dřevo nebo do TČ.
Odpovědět
@radek84 návodů na nastavení ekvitermní křivky je na internetu kvanta. Nejjednodušší a logické je dodržovat jednoduchá pravidla. - pokud venku mrzne, tak interní teplotu korigujete úpravou sklonu křivky (vysoké teplota, snížíte sklon a opačně) - pokud je venku nad nulou, korigujete interní teplotu posuvem křivky - po první topné sezóně si někam napište poslední stav sklonu křivky a pak již korigujete jen posuvem Jinak pokud chcete ušetřit tak především snižte interní teplotu. TZ se obvykle počítá na průměrnou interní teplotu 20°C a každý stupeň navíc znamená navýšení odběru o cca 7%
Odpovědět
@lto007 Ne, to neplatí. Spíše platí Q[kWh] = D21/ (Ti-Te) * 24 Kde: D21 je počet denostupňů TI je průměrná interní teplota pro kterou se počítal TZ (obvykle 20°C) Te je venkovní výpočtová teplota dané oblasti. Pro střední klimatickou oblast je to -12°C 24 je počet hodin/den Pro odhad celkové spotřeby je ale vhodnější použít kalkulačku zde: https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-...
Odpovědět
@zvikovsky_med Zdravím. Máme nějakých 92m2, TZ 4,5, 2 dospělý a 2 děti. Nevím jak se ostatní dostávají na částky 15000, ale nám to loni dělalo 24000, takže 2000 měsíčně. Bydlíme tak, že se neomezujem. Asi každý den vyplacáme bojler (250l), obden pracka se susičkou, denně myčka, vaření na indukci, 2 počítače, TV běží cely den. Mám elektroměr čistě je. Na TČ a to si vzalo od 01/20 - 01/21 3400 kWh a zbytek domu mám za dalších 3500 kWh. NT a VT neřeším, není rozdíl v ceně. KWh nás vychází přesně na 3.22 Kč.
Odpovědět
@zubr487 Dobrý den, ano na netu jsou různé návody a taky dle návodu vím, že písmeno E je v mém případě křivka a P je požadovaná teplota. Čili z návodu vím, že čím vyšší E (křivka) tím by měla být rychleji dosažená požadovaná teplota P (např. P7 = 23 stupňů) Jen by mě zajímalo, jaký vliv na to má hodnota, kterou nastavuji TEPLOTA OTOPNÉ VODY (na kotli zobrazena jako první dioda - malý radiátor). Podle čeho se to tedy řídí, co je určující parametr?
Odpovědět
@radek84 Ne tak to není. Parametr E je sklon křivky, parametr P je posun křivky o nastavenou hodnotu nahoru nebo dolů. Pomocí parametrů E a P definujete vztah mezi venkovní teplotou a teplotou oběhové vody. Jednoduše řečeno kotel změří venkovní teplotu. Na křivce je to vodorovná osa. Pro aktuální venkovní teplotu jde nahoru na průsečík s křivkou a vlevo na svislé ose najde teplotu oběhové vody, na kterou má topit. Takže Vaše věta "vyšší E (křivka) tím by měla být rychleji dosažená požadovaná teplota P (např. P7 = 23 stupňů)" neplatí. Je to jen o určení vztahu mezi venkovní teplotou a teplotou oběhové vody. S rychlostí dosažení teploty P to nemá nic společného a teplota P není požadovaná teplota oběhové vody ale jen o kolik se má křivka posunout. Je to jasné ? Takže znovu - pokud venku mrzne a interiérová teplota je vysoká, malinko snižte parametr E neboli sklon křivky (a opačně) - pokud je venku teplo, tak interiérovou teplotu korigujte je změnou parametru P. Parametr E (sklon křivky) je charakteristické číslo dané typem a zateplením budovy. Proto jsem napsal, že sklon se obvykle koriguje jen první rok. To vše je ale také podmíněno typem topení a zda používáte prostorový termostat. V případě podlahového topení plně stačí jen správně nastavený ekviterm. Pokud používáte radiátory v kombinaci s termohlavicemi a ještě kotel vypínáte prostorovým termostatem, tak ekviterm funguje jako předregulace. Obvykle se nastavuje posun mírně vyšší. Tím navýšením si určíte nadvýkon kotle a určujete rychlost navyšování teploty po zapnutí termostatu. Velký nadvýkon ale vede k překmitům.
Odpovědět
@zubr487 děkuji za vyčerpávají info. Mám vodovodní podlahovku, žádný radiátor, žádný prostorový termostat. A vy to máte nastaveno jak? Pak by mě zajímalo tedy, jak správně či jakou hodnotu mít nastavenou v OV případně jaké parametry E a P. Abych se měl čeho chytit. Např. když bych chtěl mít v domě 23.
Odpovědět
@radek84 Musíte se chytit TZ budovy a celkově jak se topení bude chovat, podle toho nastavit teplotu vody
Odpovědět
@vladimir_sacha TZ: 7,2. budu rád za každou radu, potřeboval bych se něčeho chytit.
Odpovědět
@radek84 Tak ono je to těžké, každý dům je jiný, my například táhnem do podlahy 50,60 stupňů, ale proto že máme obří TZ, vám by stačilo podle mě tak 30,35, máte malé ztráty
Odpovědět
@vladimir_sacha Mám na kotli nastaveno cca 27 a E4, P8
Odpovědět
@radek84 to Vám nikdo neporadí. To je dané Vaším domem. Parametr E pro PT budou hodně ploché křivky tak do 0.5. Čemu nerozumíte na tom postupu co jsem napsal. Je to snad napsané dostatečně srozumitelně. Já jen nevím jak kotel reaguje na tlačítka pro nastavení oběhové teploty. Váš kotel neznám. Bývá to tak, že pokud je zapnutý ekviterm, tak změna oběhové teploty tlačítky nebo točítkem jen posouvá křivku. Je to v podstatě to samé jako parametr P.
Odpovědět
@specnaz84 No, abych pravdu řekl, taky nepatřím k těm, co šetří každou korunu. I když mám hypotéku, manželka aktuálně na mateřské, druhé mimino na cestě, tak to nepotřebuji a je mi jedno, jestli budu platit zálohy 2000 nebo 1600 Kč. Neomezujeme se prakticky v ničem, myčka jede, když je plná, pračka a sušička, když je potřeba, televize, když se na ni dívám, rádio, když poslouchám, počítač, když na něm pracuji. Aktuálně teda manželka na mateřské s tříletým klukem, takže se prakticky doma vaří každý den. Topím na 22,5°C. Odečet mám v květnu, ale když vezmu datum, které píšeš, 1/2020 - 1/2021 tak to bylo cca 5000 kWh, z toho TČ 2600 kWh a 2400 ostatní eletřina. Aktuálně bude to roční zúčtování určitě vyšší než loni, jednak je větší zima a byl jsem loňský rok skoro polovinu na home-office kvůli Covidu. Ale opravdu to tak mám, na to, že mám podlahovou plochu 2x větší, než máš ty, se mi nějak nezdá ta spotřeba zejména toho TČ. Jaké máš COP? Pak asi hraji roli i pasivní zisky ze sluníčka, mám docela dost velkých oken. A určitě má na to vliv i dimenzování podlahovky. Potom taky oblast, kde bydlíš. Já jsem na vesnici, v normální zástavbě, 270 m.n.m.
Odpovědět
@davex no 2400 KWh na ostatní spotřebu za rok mi přijde taky málo, já mám dokonce kolem 4000 KWh, ale máme navíc čističku, skleník a zahradu a v létě opravdu jedou čerpadla denně. Jinak nemám důvod zrovna Tobě nevěřit, protože příspěvky od Tebe pokaždé rád čtu. Už jsem kontaktoval i elektrikáře, ať mi dodělá do rozvaděče něco, co mi přehledně ukáže spotřebu všech okruhů a spotřebičů. Jen jsem chtěl říct, že i ta ostatní spotřeba je hodně individuální.
Odpovědět
Profilova fotka
@zvikovsky_med je to asi dost individualni podle ztrat domu a jak clovek topi my treba TC nemame, 2/3 domu vytapim drevem, 1/3 primotopy (olejove radiatory), rocni spotreba 8-9 MWh - cca 25t Kč TZ je 11,7 kW a v casti elektrinou topim tak na 18-20 stupnu, regulaci delam tak ze je v rijnu zapnu a v breznu vypnu 🙂
Odpovědět
@radek84 Jestli se chcete dopracovat k nějakému rozumnému nastavení tak prozatím zapomeňte na útlumy. Uvedl jste nastavení E4, P8. E4 odpovídá sklonu 1,2 co je pro PT strašně moc, je to při venkovní teplotě 10 až-15st rozdíl teploty vody 25st. Jak psal Zubr487 dejte E2 možná i na E1 tato hodnota je závislá jak se chová teplota ve vašem domě když se znatelně ochladí. Hodnotu P nastavte tak aby jste měl třeba v tom obyváku požadovanou teplotu to poznáte třeba až za dva dny. Potom už jenom můžete čekat až se venku ochladí a co to udělá s teplotou uvnitř domu. Nepočítejte s nějakou úsporou, Ta je ve vašem případě dána TZ domu a teplotou na jakou dům vytápíte, V úsporně se ani neprojeví nějaké noční útlumy. Doufám že máte tu správnou sazbu pro kotel a potom ještě jedna možnost poohlédnout se po jiném dodavateli EE.
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?