Dobrý den,
chtěla bych poprosit o radu, čím umýt špinavou fasádu u venkovního kohoutu na vodu? Fasáda se dělala na podzim, v únoru jsme se stěhovali a všimli jsme si tohoto fleku, který se nám zatím nepodařilo ničím odstranit. Popravdě ani nevím, z čeho se flek udělal, že je to takové celkem pravidelné kolo. Nyní bych řekla, že už se nijak nezvětšuje.
Předem děkuji za případné rady.
Kovový kohout, navíc naplněný studenou vodou působí jako kondenzační bod. Vzdušná vlhkost se na něm za vhodných podmínek sráží a pokud není stěna dokonale izolovaná, pak část této vlhkosti nasaje, zvlhne a dostane se do ní i trocha špíny. To je tento případ. Vlhkost a špína bude i ve struktuře omítky a bez hlubšího zásahu to nevyčistíte. Má to ale cenu? Řešíte neskutečnou prkotinu. Navíc i po vyčištění tam ten flek za pár měsíců máte zas. Pro úplné vyřešení by jste museli odsekat hmotu okolo ventilu, ten dokonale izolovat, nejlépe tepelně i proti vlhkosti a znovu zapravit. A to za to opravdu asi nestojí. Kdyby tam byla netěsnost a prosakovala voda, bude oválná skvrna protažena dolů. Takhle je protažena spíše ke svodu z okapu, na stranu, kde je asi trochu větší zima a menší možnost odparu kondenzátu.
Tak jsme na tom podobně 🙂. Taky máme světlou fasádu a skvrnu obdobnou, já považoval za příčinu špinavé ruce vodaře při montáži nebo měděný prach při zkracování trubky flexou. Ventil je na východní straně domu, skvrna není mokrá, ale umýt taky nejde. Nějak už jsem se s tím naučil žít, ikdyž se mi taky úplně nelíbí...
Zajímavé..... My takový problém nemáme, fasáda čistá okolo kohoutku a to máme obyčejný a trubka končí zároveň u zdi, letos se zapomnělo dokonce ho zastavit v garáži a byla v něm voda a přesto nic to neudělalo v mrazech.
Podle mě tam se orosí a pak to udělá takové mapy