Ahoj, máme problém. Na společných prostorech (nebytovém prostoru) bytového domu má jiný vlastník na své části zástavu své banky. Banka odmítá vystavit zástavní smlouvy jen na byt. Setkali jste se s tím? Vloží katastr i tak zástavu na nebytový prostor, kde je na části něhoho jiného jiná zástava? Z listu vlastnictví totiž jasně nevyplývá, že náš podíl je čistý. Díky.
@karlax Dobrý den nejspíše jde o to, že nemáte uděláno prohlášení vlastníka, ale podílové spoluvlastnictví, tudíž katastr by klidně další zástavu zapsal, ale první banka by to neakcetovala a druhá nechce být druhá v pořadí.
Kdyby bylo prohlášení vlastníka tzn. všechny (ne)byty jsou rozdělené na jednotky, tak lze každou zastavit zvlášť bez problémů.
@tomjanecek Není tomu tak. Banka nebude mít proti zřízení zástavního práva žádné výhrady, neboť to existující zástavní právo bylo zřízeno jen na základě právního jednání dalšího ze spoluvlastníků a vztahuje se jen k jeho spoluvlastnickému podílu. Prohlášení vlastníka o vymezení bytových jednotek s tím nemá nic společného. Aby zástava zatěžovala celou nemovitost, museli by uzavřít zástavní smlouvu všichni spoluvlastníci. Což zcela evidentně není tento případ. Zřízované zástavní právo tedy bude zapsáno jako první v pořadí - ve vztahu ke konkrétnímu spoluvlastnickému podílu.
Dobré ráno, děkuji za vaše reakce. Jak se dívám, nepřesně jsem se vyjádřila. Tím jiným vlastníkem je družstvo, které vlastní všechny ostatní byty. Jiný vlastník kromě nás a družstva v celém domě není. Zástava té jiné banky je na jejich rekonstrukci. Naše banka tvrdí, že nám zástavu katast na nebytový prostor nevpíše, i když jsou všechny naše závazky splaceny. Chápu to správně, že katastr vídí, že náš podíl je ok, i když ani z podrobného výpisu, který jsme obdrželi při převodu, to není zřejmé? Jsme tam napsání jen 2 vlastníci a smluvní zástava banky družstva. Nemůžu přece někoho nutit, aby něco dělal se svým podílem, respektive zástavou na svém majetku...ještě jednou díky, jsem z toho už úplně popletená.
@karlax A máte ve smlouvě o převodu z družstva na Vás uveden i převod toho podílu .. ? Protože pokud byla původně ta zástava na celém domě a po převodu do Vašeho OV a splacení odpovídající části úvěru došlo k výmazu zástavy z Vaší jednotky, tak mělo dojít k výmazu i Vašeho podílu na společných částech a to se pravděpodobně nestalo ...
@karlax Samozřejmě platí, že definitivní odpověď lze dát až po náhledu na LV, Co se týká vkladu dalšího zástavního práva (za předpokladu, že i Váš spoluvlastnický podíl je již zatížen předchozím zástavním právem) - možné to je, pokud není zřízen zákaz zcizení a zatížení nemovité věci (zapisuje se do katastru a musí být uvedeno na LV). Existence zástavního práva není sama o sobě překážkou zápisu dalšího zástavního práva v pořadí. Dosta prvděpobně se má situace tak, jak píše kataw. zástavní věřitel se nevzdal zástavního práva k Vašemu spoluvlastnickému podílu. Otázkou je, zda výmaz (vzdání se) byl součástí smlouvy o převodu. Jak jsem již uvedl, bez LV či smlouvy nelze dát jednoznačnou odpověď. U nebytových prostor existuje navíc více právních řešení vlastnictví (respektive spoluvlastnictví) - spoluvlastnický podíl může funkčně náležet k bytové jednotce, může být samostatně převoditelný atd. To určuje prohlášení vlastníka o vymezení bytových jednotek.