Ahoj, je tu někdo, kdo má praktickou zkušenost s čerpáním HÚ od Monety na výstavbu? Odhadce mi řekl, že on na následné dohlídky pro Monetu nechodí, protože to prý dělají pracovníci banky (případně se to řeší on-line přes fotky). Máme zpracovat rozpočet a nechci to podcenit, protože předpokládám, že to bude nejdůležitější podklad pro čerpání, když odhadce už na stavbu nepřijde. Jak teda v praxi probíhá stanovení aktuální hodnoty zástavy? Oznámíme bance dokončení základů a oni vypočtou hodnotu nemovitosti jako hodnotu pozemku stanovenou odhadcem + položku "základy" z námi dodaného rozpočtu a nechají nás načerpat do 80% této nové hodnoty? Co když mám v položce rozpočtu více věcí (např. zdivo + zateplení, okna + žaluzie), budou čekat, až položku kompletně dokončíme, nebo jim prostě oznámíme, že okna tvoří 60% ceny dané položky a oni nám budou věřit? Navíc máme v projektu dva funkčně samostatné objekty, které se nebudou stavět úplně paralelně, takže zvažuji, jestli jim nedat dva samostatné rozpočty. Díky všem
Většinou to je prohlídka na místě, někdy můžou stačit fotky, bude záležet na LTV. Pokud budete mít vysoké LTV, tak bych se tomuto způsobu asi vyhnul.... Klasické protokoly o stavu stavby s odhadcem mi přijdou lepší, pokecáte, navážete známost s odhadcem, nebude na vás tak přísný.... :-)
@vladimirsvorba No, on si člověk vybrat nemůže, prostě to tak v MMB mají, že odhadce přijde jen jednou na začátku. Nicméně mi to nedalo a vymámila jsem telefonní číslo na supervizorku, pod kterou budeme spadat, a podařilo se mi s ní nějak domluvit. Hlavně mě uklidnilo, že ona není jen bankovní úředník, ale v podstatě něco jako odhadce a ničemu jinému se nevěnuje, takže ten přístup bude podobný. A rozpočet jsem si udělala po svém (do jejich vzorové tabulky jsem se prostě nemohla napasovat 🙂). Tak snad to bude bez problémů. Pozitivní zkušenost pro ostatní - vypracování odhadu trvalo pouze 1 den.