Četla jsem, že bude možné dostat dotaci na jímku na dešťovku, nevíte kdy to vypukne, nebo řešíte to někdo aktuálně?
Mimo jiné máte někdo takovou jímku a máte třeba jakýkoliv tip k tomu? Máme hodně jílovité podloží, takže budeme muset pořídit docela
velkou (cca 2x3kubíky co povídala paní na SÚ). Používáte dešťovku na splachování apod?
Program "modrá úsporám" by měl snad začít příští rok na jaře, přesný termín se ještě neví...my máme 8m3 a přípravu na využití v domácnosti máme (na pračku, wc, ...), ještě jsme ji ale nevyužili - stále jedeme pouze na řád :-)
máme plastovou nádrž ze Sineca - 9m3, máme udělané kvůli ní i dvojí rozvody, aby se tím dalo splachovat i prát... jenže vyhozená investice... při prvních větších teplotách se nám voda jak loni tak letos v jímce zkazila, takže zapáchá a splachovat se s ní stejně nedá (zasmradí celý dům) natož prát... takže radím využít pouze na zálivku
@angie.shy my máme nádrž kompletně zabetonovanou a pokud vím, že chce zákazník dešť. vodu používat v domácnosti, tak mu to automaticky doporučujeme. Nám se voda za 3 roky ani jednou nezkazila, je čistá, nesmrdí, nejsou v ní komáři atd.
@kocicak123 Máme betonovou jímku na dešťovou vodu 8,5 m3. (kuk do albíčka). Zaléváme, máme napojena všechna WC v domě. Za pět let co bydlíme jsme z důvodu nedostatku vody asi 2x na cca týden záchody přepojovali na pitnou vodu. Teď jsem četla, že má voda dost drasticky zdražovat, tak snad se počáteční investice vrátí :-D My byli nuceni jímku udělat, u nás nepovolí dešťovou vodu u novostaveb odvádět do kanalizace - musí být jímka a trativod.
díky, no my nemáme kanalizaci, takže bude i jímka na odpady a v dnešní době splachovat pitnou vodou mi přijde škoda, když to jde i takhle. Vypadá to tedy, že betonová je mnohem lepší než plastová, protože se v ní nekazí voda, je to tak?
@kocicak123 My máme také betonovu, zcela stejnou jako @aneri53, ale netrofnul bych říct, že v betonové se nebude kazit. Asi závisí na tom, jak se v ní může voda prohřát, a v tom bude mít betonová proti plastové výhodu, ale záleží i na hloubce, v jaké je zakopána a zda je místo jímky zastíněno, nebo vystaveno celý den slunci.
@angie.shy ou, tak to jste první co jsem četl špatné reakce na jímání dešťové vody ze střechy. Jak to prosím máte udělané? Máte ji v zemi? Můžete mi tu situaci poslat? Klidně do PM prosím
@ozzy77 máme podobnou zkusenost se zapachajici vodou z jimky a to máme jen 3m3. Voda se nekazi v jimce, ale když bere bordel ze střechy a nejsou pravidelne cistene gajgry. Trochu nam pomahala proplachnout potrubi v opačném směru vodou z radu.
@adelkav a co máte pls za systém? Mám dojem, že by tam měly být nějak odstupňované filtry. Já teda uvažuju o co největší nádrži, zatím 12m3 klidně i 15m3 (máme obrovskou zahradu, která závlahu bude potřebovat)
@ozzy77 filtry máme. Jen máme dům mezi vzrostlymi stromy, tudíž se do okapu dostava listi a jehličí a ikdyz na podzim cely system procistime, tak po zimě ta voda smrdí.
Velikost nádrže by měla být navržena podle velikosti plochy střechy a podle srážek, které v té konkrétní oblasti průměrně spadnou.Pozor tedy na moc velkou nádrž.Podle odborníka je lepší nádrž menší, aby voda šla co nejrychleji zpět do oběhu a nekazila se.Měl jsem představu o 15 m3 a nakonec dle výpočtu by to mělo být v ideálním případě asi 5m3. A je docela rozdíl zda voda slouží jen k zalévání, nebo se vrací do domu k dalšímu použití. Chtěl jsem vodu vracet do domu, ale náklady na zařízení k čištění atd. se nemají šanci v našem případě vrátit ani zdaleka.Proto jsme zvolili napojení vody ze studny paralelně k řadu pitné vody a používáme studniční vodu na splachování, myčku a pračku.Ve sprchách a kuchyni vodu pitnou.Vodu dešťovou tedy využijeme jen na zálivku.
máme plastovovou, protože to bylo jednodušší, rychlejší i levnější. ale máme ji jen proto, že ji mít musíme. nesmíme dešťovku pouštět rovnou do potoka, musí přes přepad. napojenou na domácnost ji nemáme, přítel ani nic takového nezmiňoval. také počítáme s tím, že ta voda bude špatná, jak tu někdo psal
@marrwin díky, my jsme nakonec ukecali stavební úřad a vodu ze střechy budeme pouštět pod dům (budeme stavět na vrutech ne na desce), takže to co naprší na střechu se pustí pod dům (z několika míst samozřejmě). A co se týče zpětného použití vody např. pro splachování tak je pravda, že je to asi příliš velká investice aby se vrátila, zvlášť když srážek je posledních pár let opravdu žalostně málo.
@nitro v tydnu jsem o tom slysel v radiu
http://radce.iprima.cz/energie/lide-m...
melo by to byt az 60t ale to bude nutne udelat i druhy rozvod vody po baraku, na nadrz vedle okapu asi cloveku neprispeji
@geodett Rozumím-li tomu správně tak na obyč zalévání vám dotace nedají? Jen pokud máte napojeno na dům? My chystáme 4-5m3 plastovou jímku na dešťovku a ráda bych se o těchto dotacích dozvěděla víc...
Na kolik přijde taková betonová jímka na zalívání zahrady? Jsem ve fází traťovodů a otázka zní, vsak neo jímka s využití vody? Jakou to obnáší cenu realizace a vyplatí se to aby se voda nekazila?
Díky
@zumari podle toho co se pise a obcas bylo slyset v radiu tak na obycejne zalezani to asi nebude, ale neznam presne ty podminky, vyuzivani destove vody v baraku jsem zavrhnul uz ve fazi navrhovani domu a dal jsem to zatim nezjistoval