Dobrý den,
mám dotaz, podobný, který tu už podobný byl. Chceme kupovat byt přes hypotéku. Byt půjde do zástavy, výše zástavy (odhad) bude dle kupní ceny nebo podle odhadce? Když bude dle odhadce, tak si myslím, že bude nižší než kupní cena. Byt je za 1.190.000 Kč, a je na začátku rekonstrukce, tudíž není vybavený.
Podle současné situaci by tedy byl odhad nižší. Je to tak? Jak řešit tuto situaci? Chceme 85% hypotéku, vlastní zdroje 300.000, a na rekonstrukci ještě + 300.000
Díky za diskuzi
@radimuh oni odhadci většinou vyžadují přehled nákladů na rekonstrukci, co plánujete, jaké máte odhady atd plus tedy počítat s částkou ke koupi. Z vlastní zkušenosti bych si s odhadcem prostě sedla, řekla že byt má stát tolik a tolik, na rekonstrukci potřebujeme tolik, kolik to dělá celkem a spočítáte tak jednoduše, jaký by asi odhad měl být. A pak už je na odhadci, jak to udělá, jestli to bude možné provést... nevim jak jinde, ale nám třeba v mbank dělala nabídku hypotéky z hodnoty budoucí, jakou zhruba bude mít nemovitosti po rekonstrukci. Já právě na začátku toho všeho vyřizování moc nevěděla, ale z nabídky jsme ustoupili, protože náš odhad nemovitosti byl podle mě dost mimo. Aby se lišily odhady po dvou letech dělané od sebe zhruba o milion, to bylo divné...
Doporučuji tohle, hlavně se nenechejte nalákat tím, že máte odhad v ceně hypotéky.
Zjistěte si u banky, ať Vám dá seznam odhadců a sami si ho zaplaťte. Bude s ním pak nějaká řeč.
Pak se Vám jen tak nestane, že Vám nemovitost podcení o 30% jako nám.
@3ddi3 ale stane. My to tak máme - platili jsme sami - a odhadkyně nám to stáhla o 400 tis. oproti tomu, co jsme potřebovali s komentářem, že "se kvůli nám nenechá vyhodit z banky".
@radimuh Chceme 85% hypotéku, vlastní zdroje 300.000, a na rekonstrukci ještě + 300.000 - znamena to, ze mate dohromady 600 tisic vl. zdroju alebo mate 300tisic a 300 potrebujete este pozicat na rekonstrukciu?
Předpokládám: cena bytu 1 190 000 Kč - vl. zdroje 300 000 Kč + 300 000 Kč rekonstrukce = výše úvěru 1 190 000 Kč. Cena budoucí by měla být tak 1 404 000 Kč na 85%.
Odhad bude podle odhadce. Naši se vždycky snažili nějak napasovat na kupní cenu, i když ne vždy se to podařilo. U jednoho zrekonstruovaního bytu mi rovnou řekli, že je nadhodnocený a proto mi na něj nepůjčí tolik, kolik potřebuju. Tak jsem ho nekoupila.
Pokud o nepůjde rovnou, kupte na hypo byt a pak zažádejte o další peníze na rekonstrukci.
@radimuh osobne bych pockal na vysledek odhadu a nechal si zadni vratka pro jinou banku. ale v podstate vychazi vam to takhle.
Jestli date bance kupku s cenou 1 190 000 a rozpocet na 300 tisic na rekonstrukci teoreticky jsme na sume 1 490 000 CZK. Jestli odhad vyjde na tuto sumu tak je to bez problemu (jestli vam to vychazi bonitne) a z vlastnich zdroju date 223 500 kc, neco vam tedy jeste zbyde a uver bude 1 266 500 kc.
Odhad vam teoreticky muze vyjit i horsi,ale aby ste se vlezl do 85% tak nemuze byt nizsi nez 1 400 000. kdyby byl tak se uz na 85tku nedostanete (ani kdyz pouzijete vsechny vlastni zdroje). da se to pak resit treba pujckou na lepsi bydleni...
úvěr oproti zajištění Loan to Value(LTV) 1 190 000 Kč chtějí úvěr : 1 404 000 Kč kdyby byla hodnota zajištění, tak je to pod 85%.
Těch 1 190 000 Kč máte jistých děleno zkus nahodit takovou částku, aby ses výpočtem dostala pod 0,85. ..třeba těch 1 404 000 Kč. Kolem této částky by měla být hodnota budoucí vašeho bytu po rekonstrukci, aby to dalo na 85% hypotéku, ale jak to bude vidět odhadce je jiná věc..To je jen příklad kolik aby to dalo na tu 85%.
@zmrz_lina Ono jsou důvody proč to stáhnout-dokážu si některé představit. Já sem se musel smát, když stavěný dům má cenu 100%, pozemek stojí 30% ceny domu. Okolo se prodávají domy za cenu vyšší ve stejných metrech než máme my rozpočet. A kolik si napíše odhadce do odhadu ? 100% a 30% zmizí, jakoby ten pozemek, na kterém stojí neměl vůbec žádnou cenu.
Ono se s odhadcem dá většinou domluvit, my to tak měli u všech odhadů.. Většinou se zeptali, na kolik to potřebujeme a pak to nějak popasovali. Samozřejmě jde to jen přiměřeně, z ničeho zámek nevykouzlí. Ale vždy se dá nahnat něco na lokalitě, dostupnosti nebo tak...
@akoinac mě se taky odhadce vždycky ptal, na kolik to potřebuji odhadnout. Sice pouštěl hrůzu, ale do banky pak poslal přesně tak částku, kterou jsme chtěli :-) Jen to prostě nesmí být úplně "mimo"