Dobrý den,
je tady někdo, kdo v poslední době (2014) uzavíral HÚ u ČS a podělil by se se zkušenostmi?
Jsme před podepsáním smlouvy (po různých perifepiích) a překvapilo nás, že mimo zajištění zástavou nemovitosti požadují ještě zajištění blankosměnku. Měli jste to také tak? V jaké výši požadovali směnku u Vás ( u nás dvojnásobek toho, kolik si půjčujeme....ale je to trošku složitější)?
Případně Vy, co máte čerstvě HÚ u jiných bankovních institucích, chtěli po Vás také něco takového?
Mockrát díky za odpovědi.
blankosměnku jsem podepisovala jenom já jako spoludlužník, jde o to, že v případě kdy přítel nebude platit oni to můžou požadovat po mě. Na směnce žádná částka uvedená není, vysvětlili mi to tak, že částka se doplňuje až v momentě, kdy dojde k jejímu použití, do té doby už je samozřejmě část úvěru zaplacená.
@petrusew@dany69@omanb Díky moc všem za odpověď, fakt nevím, co si o tom myslet...
Zapomněla jsem uvést, že v HÚ máme službu "zrychlená výstavba" (na první čerpání by nám měli pustit o 500 tis. víc, než bude aktuální cena nemovitosti)... Tak jestli to nesouvisí s tím (i když o tom v smlouvě o směnce není ani slovo) :-|
Ale zaráží nás to, že je na ní uvedená částka, která je dvojnásobná než si půjčujeme (tvrdí nám, že to jinak dle nového obč. zákoníku nejde) a platnost ještě 5 let poté, co hypotéku splatíme. Paní tvrdí, že samozřejme směnku v momentě, kdy hypotéku doplatíme, okamžitě zničí... ale o tom tam není ani slovo :-|
@krikri01
Tiez som mal u CS zrychlenu vystavbu a blankosmenku som podpisoval len na tych 500 tisic.
Po skolaudovani domu a zaverecnom ohodnoteni znalcom, blankosmenka bola zlikvidovana.
Nie je viac dovod rucit banke domom a este naviac blankosmenkou. Pri zrychlenej vystavbe totiz ide o docasne zaistenie HU.
Tak z Blankosměnky bych měla taky strach. Radši to konzultujte s právníkem, jestli je to ve vašem případě opodstatněné, aby ji po vás chtěli. Mě se to taky moc nelíbí..
@krikri01 my jsme uzavírali smlouvu o hypotečním úvěru s ČS v roce 2011 a úvěr jsme zajišťovali blankosměnkou, ale pouze z toho důvodu, že jsme kupovali družstevní byt a jako zajištění jsme nemohli poskytnout jinou nemovitost v odpovídající hodnotě. Jakmile jsme ale byt převedli do osobního vlastnictví a mohli do katastru vložit zástavní právo, směnka byla bezpředmětná a byla zničena, o čemž nám poslali protokol. Moc se mi nezdá , že byste měli ručit nemovitostí a zároveň podepsat směnku na částku odpovídající dvojnásobku Vašeho úvěru. Směnky jsou hodně ošidná věc a já osobně bych si dala velký pozor na to, jak je formulována směnečná smlouva - mělo by tam skutečně precizně být formulováno, že se jedná o směnku zajišťovací, k jakému dluhu se váže, za jakých podmínek je věřitel oprávněn ji použít atd. A jsem toho názoru, že by měla být, pokud vůbec, vystavena jen na částku, o kterou je Váš dluh vyšší než zástavní hodnota nemovitosti, kterou dluh zajišťujete, a na dobu, po kterou je ten dluh vyšší. Tak by to mělo být formulováno ve smlouvě a jakmile toto odpadne, směnka by měla být zničena.
Souvisí to s tou zrychlenou výstavbou (případně s výstavbou montovaného domu), čerpáte nad aktuální zástavní hodnotu nemovitosti. ČS tam z tohoto důvodu má blankosměnku, která je standardní zajišťovací nástroj. Mělo by to být definováno v úvěrové smlouvě, jaké jsou požadavky na zajištění a kdy to zanikne.
Zdravim, Hypo jsem vyrizoval minuly rok a jelikoz jsem si chtel penize vic nez jsem mohl rucit pozemkem tak jsem take podepisoval biankosmenku. U me to bylo nasledujici pozemek jsem mel - hodnota 600 tisic. Chtel jsem prvni cerpani 1 milion korun abych nemusel porad cerpat a jakmile stavba mela hodnotu vice jak milion korun tak se bianko smenka znicila a rucil jsem rozestavenou stavbou. Tot vse, Oni se jen kryji, kdyz ti pujcuji vice jak muzes rucit.
Mohl bych to udelat tak ze bych si prvni cerpani mel v hodnote pozemku a pak bych cerpal jakmile bych udelal zakladovou desku. Ale nechtel jsem to tak. Chtel jsem mit dostatek penez abych hrubou stavbu postavil co nejrychleji a nezdrzoval se s bankou ze potrebuju dalsi a dalsi ceprani.
Ahoj,
ano také jsme to tak měli, neb jsme měli zrychlenou výstavbu a ručili jsme jen pozemkem v hodnotě 500tis., nyní máme vše již hotovo a dům zastavěn a paní ze Spořitelny sepsala protokol o likvidaci směnky a směnku na základě tohoto protokolu zlikvidovala. Je to jen pro jejich krytí. Také jsme zpočátku nebyli nadšení, jen jak někdo vysloví slovosměnka, tak mi jde mráz po zádech, ale poté co jsme zjistili si více, tak je to standardní postup, pokud nemáš dostaečné krytí dopředu...
@liborec@verunka01@vladimirsvorba@luciiim@filigranologie@deto_oesya
Děkuji všem moc za odpověď. Nakonec to bylo tak, jak píše vladimirsvorba, liborec a verunka01. A ten dvojnásobek- údajně podle nového občanského zákoníku (kvůli případným tahanicím, na soudní výlohy atd.)
Ještě by mě zajímalo, pokud někdo z Vás měl postupné čerpání, tzn. vždycky u dalšího čerpání aktualizaci odhadu... Vychází odhadce přesně s plánovaného rozpočtu? Měli jsme trochu problém se sousedem (štítová zeď jeho domu byla bez základů, takže jsme to museli řešit jinak, než se plánovalo), zkrátka se nám deska oproti rozpočtu o něco prodražila. Myslíte, že to bude problém? Díky za odpověď.
@krikri01 u nás to bylo tak, že pokaždé odhadce přišel, udělal pár fotek a zase odešel, aniž bychom věděli, jak odhad byl vypracován, ale vždycky bez problémů....
Chci se zeptat, zda někdo v tomto roce žádal o hypotéku u ČS? Ale s tím, že měl pozemek a část svých zdrojů. Měla bych pár dotazů ohledně rozpočtu. Děkuji
@petrusew chtěla jsem se zeptat, zda jste po čase s ČS spokojeni ??? Děkuji. Chtěla bych totiž u ní refinancovat a slyšela jsem, že má vysoké poplatky :-(