Premyslime nad koupi bytu (ci puldomku).Problem je,ze nevime co s hypotekou.Kdyz bychom si vzali hypoteku + manzel ma stavebko,vyjde nam dejme tomu dobre hypoteka,ale my potrebujeme i na rekonstrukci.A vzit si 100% hypoteku - byly bychom radi se tomuto vyhnout.
Znama mi jeste rikala,ze bych si mohla vyridit stavebko jeste ted a z toho stavebka bychom meli na rekonstrukci.
Priznam se ale,ze tomu az tak moc nerozumim.Ale tak uceny z nebe nespadl,ze ... ;-) ;-)
A kde nam bezplatnespocitaji na kolik muzeme dosahnout u hypoteky?
Nemate nekdo zkusenosti?Nebo nejste (nebyly) jste v podobne situaci?
Dekuji moc za rady :-)
@salme
řešili jsme trochu podobnou situaci letos v dubnu (akorát jsme neměli nikdo stavebko)
Ohledně hypotéky jsem si obíhala banky (Hypoteční, Komerční,Česká spořitelna, Unicredit bank, ČSOB) a zjišťovala za jakých podmínek mi kdo půjčí. Všude udělají odhad hypotéky zdarma.
Nejdůležitější byl úrok, muselo být zdarma vedení účtu a zřízení účtu zdarma a odhad taky zdarma. A pak mě zajímalo jaké jsou další podmínky (např. založení běžného účtu, pojištění apod.) nakonec pro mě vyšla nejlépe ČS s úrokem 2,79. Musela jsem dávat 150.000,- ze svého. Měli jsme 90% hypotéku.
Ohledně rekonstrukce jsme byli rozhodnutí vzít si od Buřinky. Měli nejlepší podmínky. Ale nakonec jsme si půjčku nevzali a to z důvodu, že jsme si chtěli půjčit 250.000,- s tím, že jsme to chtěli za rok max 2 zaplatit celé.
Nejdřív mě vypekli tím, že mi půjčku slíbili a nakonec, jelikož jsem měla na sebe už hypotéku jsem musela mít spoludlužníka. To nebyl problém, ale pak jsme po zaslání smlouvy k prohlídnutí zjistili, že by jsme ročně přeplatili 20.000,- a to se nám nevyplatilo. Raději jsme si tedy něco našetřili a zbytek si půjčili od rodičů s tím, že jim to za rok splatíme.
V Hypoteční bance se mě ptali, zda mám stavební spoření, ale byla tam podmínka, že ho člověk musí mít minimálně rok. Takže to bych si ještě pozjišťovala než si to zřídíš.
Ahoj, tohle jsme řešili v květnu. Nechtěli jsme 100% hypotéku kvůli úroku. U České spořitelny nám dali úrok 2,79% s tím, že hypotéka musela být 90%. My jsme ale také chtěli peníze na rekonstrukci (měli jsme i nějaké své). Udělali jsme to tak, že jsme do bytu pozvali odhadce, ten odhadl budoucí hodnotu bytu po rekonstrukci a ta částka se brala jako 100%. My jsme si tedy vzali hypotéku na tu kupní cenu bytu (a nebyla to tedy 100% hypotéka, i když pokryla celou kupní cenu) a to, co bylo navíc (rozdíl mezi kupní cenou a budoucí hodnotou), je na tu rekonstrukci. Musíš u toho ale prokázat, že máš nějaké vlastní zdroje.
@denissima ahoj, prosím tě, jak si prokázala vlastní zdroje? máme možnost koupit baráček za milion, ale odhad ( co nechávali dělat dědicové, co ho prodávají) je 1 450 000 kč. jak se teda vypočítává hypotéka? Kolik procent potřebujeme půjčit. Je ten milion 100 % co by byl v kupní smlouvě nebo je to část z toho 1 450 000 kč?
@niccky.z to by bylo super, slyšela sem teda, že banka si pak dělá odhad svůj, ale tak snad by se neměl moc lišit, no, v dnešní době,... nevím :-) přemýšlela jsem, že bychom si půjčili tak 1 100 000 kč, aby bylo těch 100 000 na drobnější úpravy a zařízení. Protože,v dubnu končí stavebko a tam bude dalších 100 000 kč, které do toho taky vrazíme.
@marmazel My jsme to měli takhle: kupní cena 1 500 000 Kč, odhadce banky odhadl, že po rekonstrukci bude mít byt hodnotu nějakých 1 600 000 Kč (museli jsme doložit plánovaný rozpočet a až zrekonstruujeme, přijde zase někdo z banky zkontrolovat, že jsme to fakt udělali). No a z téhle částky (1,6 mil.) jsme si brali 90% hypotéku. Banka nám nejdřív poslala část peněz na kupní cenu, kterou my jsme si doplnili vlastními zdroji (tak jsme prokázali, že je máme) a zaplatili jsme byt. Zbytek nám banka pošle, až budeme chtít.
Zajímavé je, že i když do toho vrazíme 400 tis., tak se byt zhodnotí jen o těch 100 tis.:). Pan odhadce byl šikula:)
a myslíte, že ten odhad odhadcem bankou může být hodně odlišný od toho prvního odhadce? aby nepřišel ten od banky a neřekl mi, že má barák hodnotu třeba jen 1 200 000 kč :-(
@salme Naše situace byla taková: manžel měl na stavebku našetřeno necelých 200tis., vzali jsme si 90% hypo, s tím, že 10% je stavebko manžela, ale protože jsme věděli, že kupujeme levně byt v původním stavu, ptali jsem se v bance po penězích na rekonstrukci. Také jsme přemýšleli, že si vezmeme 100% hypo a těch 200 tis. použili na rekonstrukci. Banka nám ale nabídla program, že nám půjčí jak na byt - hypo - 90% ceny bytu - tak peníze na rekonstrukci, a máme to tedy dohromady s hypo na jeden úvěr s jedním úrokem. Tzn. hypo v hodnotě 1,2 mega + 300 tis. na rekonstrukci = úvěr na 1,5 mega s úrokem hypo 2,99%. Myslím, že tohle je asi nejvýhodnější, pokud nemáte nějaké další vlastní zdroje nebo tak něco :-)
@lenka.han82 a u koho mate hypo? Neco takoveho me nenapadlo ... musim se na to zeptat :) ... nabidli nam kombinaci ucelove a neucelove hypoteky,ale vychazi strasne draze :(
@salme Nám tohle nabídla Česká Spořitelna. Taky jsme před tím nevěděli, že je to možný :-) Nastínili jsem hypoteční poradkyni v bance všechny detaily a ona se zmínila o tom, že to jde dát do hypo...:-)
@lenka.han82 a měli ste nějakého hypotečního poradce nebo ste šly rovnou do banky? já přemýšlím jestli sehnat poradce nebo jít do banky rovnou. já mám účet taky u spořitelny, ale ne dlouze, ale manžel má u komerčky už léta.
@marmazel Bohužel jsem měli poradce - nedoporučuju. To co zvládne on, zvládnete sami taky a víte lépe, co podepisujete a jak je co dohodnuté. My jsme s poradcem udělali chybu. Nejdříve jsem se ptala u své banky (ČSOB), pak ve spořitelně a v Uni Credit bance. Spořitelna měla nejvýhodnější úrok a poplatky stejné jako ČSOB a Uni credit bank, stačilo si u nich zřídit účet. Pak jsme kontaktovali na jedno doporučení fin. poradce (asi jsme si mysleli, že vymyslí nebo zařídí něco lepšího) a ten nám "zařídil" hypo u Spořky s úplně stejnýma podmínkama, jako řekli nám, když jsme tam byli my bez něho...:-) Nezavrhuju finanční poradce, ale musíte ho velmi dobře znát nebo mít několik vynikajících doporučení, jinak jsou to dost často amatéři...
Btw Radím tzv. "smlouvat" :-) Je to podobné jako u mobilních operátorů, od kterých "chcete" odejít, protože jinde to budete mít výhodnější. I když se zdá, že hypoteční sazby úroků jsou pevné, není to tak a každý hypoteční poradce v bance, může s úrokama a dalšíma podmínkama lehce hýbat... Hodně štěstí! :-)
@lenka.han82 my měli dlouho fin. poradkyni, jenže ta to přestala dělat ( spravovala nám pojistky a tak, docela sme si padli do oka ), pak mám známého který to dělá už léta, ale nevím jestli ho kontaktovat nebo si oběhnout pár fin. institutů sama. nebo mi doporučovala kamarádka, že otec její švagrové se tim taky zabývá a vyjednával to jim. tak teď váhám. myslela jsem právě jít do té komerčky, manžel už tam jeden splacený úvěr má, navíc od nich máme další 2 úvery a vždy nám tam ta ´´naše´´ paní, co nás má na starosti poradila.
@marmazel Určitě je fajn mít někoho, kdo Vám poradí a komu věříte. My po zkušenostech s fin. poradcem věříme raději už jen sobě a oběháme si to sami. Jinak "domácí" banka (ve Vašem případě Komerčka) nemá vždycky nejvýhodnější nabídky pro své klienty, je třeba všechny nabídky dobře prostudovat - ne jen výši úroku, ale taky třeba různé poplatky, výhody a nevýhody a spočítat si, kolik zaplatíte kde navíc. U nás taky jako domácí banka neobstála ČSOB a to mě 100% před tím co se týče účtu vyhovovala, ale nedostali se na úrok 2,99%, který nám nabídla Spořka... Zkuste to třeba u 5-7 institutů a nabídky si porovnejte... Stojí to za ten čas a námahu... A pokud Vám s tím může pomoci ověřený fin. poradce, určitě jen dobře, my už teď jsme trochu nedůvěřiví :-)
@marmazel nam v hypotecni bance nabidli k hypotece na koupi bytu tzv. doplnkovou cast hypoteky se stejnymi uroky a nemusime dokladat ucel. Tvori max 20% z celkove castky, tzn. pujcujeme 1750000, z toho 1400000 na koupi a 350000 doplnkovou cast, kterou dame na rekonstrukci. Jinak mame hypoteku do vyse 85%, vsechny poplatky zdarma a urok 2,79 :-) Vse jsme vyrizovali sami, bez fin. poradce, pan, se kterym jsme hypoteku domlouvali rikal, ze jsme udelali dobre, protoze fin. poradci jsou placeni bankou, tzn. ze bez poradce muze jit banka niz s uroky :-)
@marmazel na ty odhady od banky pozor, muzou se dost lisit od odhadu jinych odhadců. My si chteli brat pred lety uver na pristavbu k baraku a odhad od CMSS nam rekla, ze tak 600000 kvuli tomu, ze mame spolecne site s hlavnim domem. Mesic na to se delal odhad nezavislym odhadcem kvuli dani z prodeje a cena 1,8 mil.Pochybuji, ze by nemovitost tak naskocila za mesic =-) A to nam CMSS rekli, ze nam pujci jen 80% a do zastavy obe dve nemovitosti. Tak jsme se na to vyprdli...
@marcinek@miskadovci@lenka.han82 holky díky za odpovědi, a jak to funguje když jdu žádat o úvěr? Musím jím říct za kolik to kupuji? Nebo jen že potřebuji půjčit na koupi té nemovitosti, oni si udělají odhad, kolik nemovitost má a já jim pak řeknu kolik potřebuji?
@marmazel Nevím, jak jinde, ale u nás byl postup takový: 1) v bance jsme nastínili naší situaci, řekli jsme kolik máme našetřeno a kolik budeme potřebovat půjčit na koupi bytu (od toho se pak odvíjí, kolik % hypo to je (85%, 90%...atd.) za jaký úrok. Čím více máte naspořeno, tím bývá úrok menší... 2) tím pádem banka ví, kolik ten byt/dům bude stát 3) vypíše se žádost o úvěr a domluví se odhad - buď má banka "svého" odhadce, nebo mají seznam odhadců, které můžete kontaktovat 4) po odhadu se podepíše úvěrová smlouva.... Mezitím jsou samozřejmě další formuláře, pdopisya zařizování - už si ani přesně nepamatuji, co všechno jsme museli donést, vyplnit podepsat :-) Budou mít k dispozici kupní smlouvu, takže stejně budou přesně vědět, kolik za nemovitost zaplatíte.
@marmazel presne jak pise@lenka.han82 pokud chces uver, tak musis dolozit kupni smlouvu, kde je cena, takze se tomu nevyhnes. Tim padem banka posuzuje cenu odhadce a kupni. Kupni by mela byt min. na vysi ceny odhadce, lepe vyssi, abyste nemuseli tolik skladat. My meli v pozemku bohuzel rozdil jen 10tis. tak jsme pak museli dolozit penize, abysme se dostali na tech 85%.Bance vznikne zastava a pak se to poda na katastr. V kastastru je pak uvedeno na kolik jste brali uver, tedy zastava banky, ktery vymazou az po splaceni.
@marcinek@lenka.han82 tak sem byla včera v bance, řekla sem jí co a jak, takže už vím co a jak ohledně hypo :-) a co teď? jako ohledně koupi, sepisoval vám kupní smlouvu právník? a jak to je? když baráček není můj, nemůžu ho zastavit ne? ale můj zas bude až ho zaplatím, tak jak to chodí?
@marmazel A tos byla jen v jedné bance?! :-) My obíhali banky asi 14 dní :-D kupní smlouvu nám sepisovala realitka, ale nechali jsme ji překontrolovat naším známým právníkem a ještě se upravovala. Určitě bych si ji nechala být tebou zkontrolovat, protože i když se zdá, že tomu člověk rozumí, právní hatmatilka je nevyzpytatelná a dost se ve smlouvách různě slovíčkaří, tak ať tam pak není nějaké nepříjemné překvápko... Ten dům zastavuje banka - bude to i zapsáno v katastru, takže když přestanete platit hypo, banka dům/byt/půldomek prodá. Až se doplatí celá hypo, bude domek jen váš :-) Právě proto je důležitý i odhad - odhad musí být vyšší nebo min. stejný jako kupní cena (jak psala @marcinek), aby měla banka jistotu, že dům má takovou hodnotu, na kterou vám půjčí.
@lenka.han82 u nás je problém, že už máme 2 úvěry na auta, jeden doplatím v lednu a druhý za 3 roky, ale protože budou peníze doplatíme ho v březnu nebo dubnu, ale to ty banky neví, ví jen že ty půjčky máme, ale naše banka, resp. naše poradkyně co se nám o to v bance stará mi včera říkala, že je můžeme sloučit, tím pádem klesne splátka. já sem koukala na netu na ostatní banky a nepříjde mi to takové rozdíly. :-|
@marmazel Jasný, banky jen vidí, že máte půjčky, ale nevidí, že to brzy splatíte :-( My jsme právě 2 měsíce před žádostí o hypo rychle doplatili půjčku na auto, aby to bylo bez problémů. Jinak na netu se podmínky od reality dost liší :-) Zjistili jsme hned po pár schůzkách v bankách, kdy jsme si nejdříve na jejich stránkách vyjeli různé kalkulačky, pak jsme si kalkulace hypo vytiskli a s nimi chodili po bankách, že na netu je to nepřesné (někdy lepší, někdy horší :-), Myslím, že tohle pro Vás ráda udělá i jiná banka :-) Nebojte se oslovit i další konkurenci na trhu ;-) Ono i třeba tři desetiny procenta nebo o 50,- kč nižší měsíční poplatek, když to bdue na 25 nebo 30 let dělá dost... Stojí to za tu práci si to zkusit oběhat, ale samozřejmě se může stát, že stejně nejvýhodněji dopadne vaše "domácí" banka :-)
@marmazel my to meli jako@lenka.han82 kupni smlouvu pripravil pravnik realitky, ale dost jsme pozmenovali s mym tatou pravnikem, protoze to bylo nevyhodne pro nas kupujici, same sankce a pokuty v nedodrzeni terminu, atd. takze si to nech urcite nejakym pravnikem zkontrolovat. Muzou si tam napsat cokoliv a pak nez to projde vsim, katastr atd, tak abyste neplatili penale jeste navic.A pritom to nemusi byt tvoje vina, ale treba banky, ze to neschvali v terminu a je to.A v jine bance se zkus zeptat. Treba maji jine podminky, i kdyz podobny urok, treba poplatky za vedeni uveroveho uctu (ktery my ted bohuzel musime platit i kdyz uz to jinde rusi), poplatky za cerpani, za zrizeni uveru, odhadce....
Stalo se vam nekomu,ze jste zaplatili zalohu realitce + podepsali rezervacnin smlouvu a nasledne vam volali z realitky (za 2 dny!!!),ze majitele nic nepodepsali a ze "udajne" (to uz tvrdili 1x) maji kupce,ktery jim da o 50 tis. vic (vpodstate cenu,ktera na nemovitosti byla puvodne nez nam kyvli na snizeni o tech 50 tis.) ??????? Jak se to prosim resi?????????Prijde mi to jako hnusne nefer jednani (napsala bych to hur,ale nemam uz slova)
Reiffeisenbank a jejich hypotéka nikdy více! Naprosto nekorektní jednání, mlží, lžou, zastírají a nakonec arogantními argumenty uzemní klienta, který se brání a dožaduje vysvětlení. Jejich lidi řeší dotazy naprosto diletantským způsobem a dovolání se práva jako platícího klienta je nulové. Naštěstní tato banka má tendenci klesajících zisků a postupem času ji určitě z trhu vytlačí jiné banky, které jednají se svými klienty seriozně.