Ahoj, zajimalo by mne, kolik tvori naklady mimo koupi pozemku+domu na klic. Kdyz jsou rozvody na hranici pozemku (elektr., plyn, kanalizace a dalsi). Kolik jste platili za veci kolem? Chceme si nechat postavit dum na klic (vc. zakladove desky) + kupujeme pozemek. Neumime ale odhadnout, kolik budou stat dalsi dokoncovaci prace, abychom pak meli za co dostavet a nebyli pak treba po tme:) Dekuji
bude to hodně různorodé, protože každý to má jinak, ale budiž, třeba Vám to nějak pomůže. Ještě nemáme ani "hrábnuto" na zahradu - to nás čeká až na jaře, ale k ostatnímu můžu vyčíslit tolik - dobudování přípojky kanalizace (dešťové a splaškové), vody a elektřiny - 20 000,- ale bagr kopal za flašku a vodák za hubičku. Plot ze štípaných bloku na čelní straně (k cestě) - 25m 80 000,- , výplně (tady jsme se trochu praštili přez kapsu s kovanýma) 70 000,-, zámková dlažba 80m2 (součastí je pár schůdků, palisád apod.) 90 000,-, oploceni zbytku pozemku (obyčejné poplastované pletivo 140cm s protipodhrabovými deskami - aby nám v budoucnu neutíkal pes ;-) ) 70m 70 000,-. Sklad zahradního náčiní 2,5x3m bouda 25 000,-. Chybí nám dodělat terasu a založit zahradu a to určitě levné nebude, ale dá se dodělávat průběžně.
Snad jsem pomohla
ve zkratce, počítej s tím, že to všechno kolem domu stojí pěkný ranec, pouze pozemek a stavba na klíč je jen začátek. Původně jsem měl poměrně naivní představy, když jsem plánoval stavět, také jsem počítal jen s cenou stavby na klíč + něco málo k tomu, skutečnost je taková, že když to budeš chtít mít pěkné v domě i okolo, může tě to vyjít i na více než vlastní stavba domu (záleží na každém :-)). Jinak pro představu abych nemluvil jen obecně, uvedu co mě napadá, jak jsme to dodělávali my:
- předně, nadstandard oproti nabídce na klíč - každý si něco vymyslí, lepší obklady, podlahy, koupelny, to jen naskakuje
- přípojky u nás cca 200tis. (cca 70metrů)
- kuchyň u nás cca 200tis. (není v nabídce na klíč - může vás to stát různě od 50tis. do nekonečna)
- světla u nás cca 50tis. (také nebývá v nabídce na klíč - opět záleží na vkusu každého soudruha, od pár tis. do nekonečna)
- krbová kamna u nás cca 60tis.
- alarm u nás cca 25tis.
- příjezdová cesta + aut. brána u nás cca 250tis.
- úpravy terénu - pár tisíc
- terasa u nás cca 150tis.
- zahrada - to nás teprve čeká 100tis. ??
- plot - ten už jsme měli jinak jak píše @cincula výše
- a hlavně vybavení domu, určitě musíte mít nějaké skříně, postele, atd. to naskakuje po menších částkách, ale o to rychleji
Závěr pro tebe i každého kdo chce stavět: není od věci si k ceně pozemku a stavby na klíč připočítat cca milion, aby jste dopředu věděli do čeho jdete. Nemá cenu se do toho pouštět, když by jste věděli, že z příjmu vám vyzbyde pouze na splátky za hypotéku a nenašetříte nic navíc na zařizování. Nás to "okolo" zatím přišlo na něco přes milion a rozhodně nejsme u konce!! Přitom tu nemáme nic luxusního, spíše levnější věci.
@jizvo@cincula@linee
Souhlasím s tím, že ty věci navíc jsou pěkná šupa. U nás terénní práce cca 100 tis, ploty 50 tis, příjezdová cesta 100 tis, přípojky (včetně poplatků příslušným správcům) 100 tis - vše svépomocí. Dále solár+rekuperace 150 tis, kuchyně 150 tis, krb 60 tis, základní nábytek 70 tis (sedačka, postel, matrace, předsíňová stěna, noční stolky, jídelní stůl)...a ještě nás čeká spousta věcí - jako světla, garnýže, záclony, zrcadla, nábytek, barevná výmalba příp. tapety, kusové koberce, pergola ve dvoře, zahradní domek atd., atd. Látáme to už z výplat, naštěstí je z čeho, máme poměrně malou hypotéku a velkou část domu jsem financovali z úspor.
@linee Víceméně souhlasím ve všem s ostatními. My jsme teda zatím vcelku ušetřili na zahradě, i když jsme terén hodně rovnali. Podkladou hlínu jsme měli sehnali tak různě zadarmo, ornici jsme měli ze skrývky ze stavby. Bagřík na srovnání vyšel asi na 3 tisíce, něco málo stálo travní semeno. Keře a spol. jsme tak různě množili a získávali u příbuzných apod. Ale ten zbytek je samozřejmě drahý, jen 8 m2 terasy dělané komplet svépomocí vyšlo na cca 8 tisíc Kč jen za materiál (zámkovka, štěrk a beton), ztrácené bednění na základ zbylo ještě ze stavby plotu. A takhle je to se vším. Přípojka elektro 100 m stála 100 tisíc Kč atd.
Všichni píšete že elekro přípojka 100 000,- to jako myslíte od hlavního sloupu elekrtického vedení na pozemek , nebo už z toho sloupku (antonička) do domu? Nám totiž přípojku od hlavního sloupu až k pozemku hradí ČEZ... Po nás chtěli jen 12 500 za hlavní jistič.... Tak tomu tak nějak nerozumím... :-|
@lenia87 ne všude hradí ČEZ přípojku na hranici pozemku, každopádně tak kde je je to plus, platí se jen ten pplatek dle výše jističe a kabel k baráku, nás stála přípojka 2200kč tj 27m kabelu něco za naftu do bagru ;-)
@lenia87 jo tak to netuším.... většinou, když je solo pozemek a nejsou tam sítě tak si je člověk hradí sám, když dělají víc pozemku najednou tak to zasítují a platí ze svého nebo investuje devepoper, asi na to žádné pravidlo není.... tak budťe rádi že máte sítě na pozemku :-)
No někdo to zaplatit musí, a dám krk na to, že ČEZ to nebude :-D Promítá se to samozřejmě v ceně pozemku. Nezasítovaný je levnější, ale musí se počítat s tím, že si buď sám (to je ta horší varianta) nebo dohromady s ost. stavebníky musím sítě natáhnout a o náklady se podělit .
Nebo jsou sítě na hranici pozemku, ale cena za stavební parcelu tomu odpovídá /t.j. právě zasíťování je rozpočítáno do ceny jednotlivých parcel).
@aneri53 nemáš uplně pravdu... žádali jsme o připojení pozemku ( tehdy louky ) spolu se dvěma sousedy, podaly jsmě žádost na ČEZ, celou částku neuhradili, ale přispěli třetinu, záleží na dané situaci, ale obecně moc platit nechtějí....
@lenia87 My jsme měli přípojku nad 50 metrů a tu ČEZ dle tehdejších pravidel neplatil. Dneska už je to možná jinak, nevím. Každopádně o poplatek ze rezervovaný příkon si řekl taky. Luxus...
Ve smyslu poslední novely energetického zákona provedené zákonem č. 158/2009 Sb. s platností od 4. července 2009 zřizuje elektrickou přípojku nízkého napětí (§ 45 odst. 2) na své náklady:
a) v zastavěném území podle zvláštního právního předpisu provozovatel distribuční soustavy;
b) mimo zastavěné území podle zvláštního právního předpisu, je-li její délka do 50 m včetně, provozovatel distribuční soustavy;
c) mimo zastavěné území podle zvláštního právního předpisu, je-li její délka nad 50 m, žadatel o připojení.
Více zde: http://www.alesdudek.cz/news/elektric...