Zdravím všechny, chtěl bych se zeptat, na potvrzení příjmu pro hypotéku do kolonky čistý měsíční příjem za poslední měsíc, se vyplňuje měsíc výplatní nebo kalendářní? Např. pokud se potvrzení vyplňuje 10.9., vyplní se příjem za červenec, který na účet přišel v srpnu nebo příjem za srpen, který přijde v září. Máme dvě účetní a každá to vyplňuje jinak ... která správně? Děkuji
Je to úplně jedno. Stejně banka bude chtít jako druhý krok výpis z účtu, aby ověřial, že ti platby opravdu chodí na účet. Tuhle drobnou úpravu kdy posuneš měsíc ´´můžeš´´ použít u další kolonky, kde se většínou píše příjem za posledních 6 měsíců atd. Takže když dostáváš třeba třeba roční bonus vždy v listopadu, tak si to můžeš takhle hezky navýšit.
Záleží, kdy vám přijde výplata na účet :-)
Pokud vám výplata za srpen přijde do 10.9., tak vyplňujete výši výplaty za srpen. Jinak samozřejmě za červenec.
@kossakowski1980 No není mi to jedno, když jeden měsíc je výplata 0 a druhý víc, tak mi o to docela jde. Mě fakt jde o ten poslední měsíc, předcházející a ještě předcházející.
@vladimirsvorba Ok, díky. No pro nás to zásadní je ... žena je od toho následujícího měsíce na mateřské, takže příjem má 0 a jestli má X tisíc nebo nulu je docela rozdíl ;)
@adula000 jo pardon, máš pravdu, už jsem úplně vykojená - jsem si to spletla s nemocenskou (byla jsem na rizikovém těhotenství, tak si pamatuju, že mi prachy chodily od zaměstnavatele, a popletlo se mi to s mateřskou, kde mi chodila zhruba stejná částka)
@vladimirsvorba Však ať si ověří, nelže, za dané měsíce ten příjem takový byl. Že je následující měsíc příjem jiný se nikdo neptá a vlastně nikomu po tom ani nic není. Ve smlouvě je jasně napsáno, že je klient povinen oznámit změny takové, které ovlivní schopnost splácen hypotéku, což přechod na mateřskou neovlivní.
@llama Není, pro účely hypotéky, mateřská není příjem, protože je zřejmé, že bude trvat pouze 28 týdnů, proto banky počítají rovnou příjem z rodičáku (pro většinu bank). A jinak s tím příjmem je to, jak píše @adula000, pokud jsi na mateřské od zaměstnavatele je příjem 0, mateřskou vyplácí sociálka.
@1karel1 Ale v dnešní době si i rodičák můžu nastavit ve stejné výši jako je mateřská. Nehledě na to, že přeci nemůžou vědět, jestli hned po mateřský nepomažu zpátky do práce. Já jsem teda do žádosti o hypo psala výši mateřský, protože tu v době žádání pobírám. Nakonec jim tedy stačil příjem manžela, takže ruku do ohně za to nedám, že by jí akceptovali jako můj příjem. :-|
@1karel1 Určitě nezkoušej bance mlžit s nástupem partnerky na mateřskou. Banka to musí vědět. Pravděpodobně pak započítá její příjem jako výši rodičovského příspěvku, který trvá mnohem déle, než pobírání mateřské. V r. 2013 jsem musela napsat čestné prohlášení, že výše RP bude nejméně XX Kč, protože v době žádání o hypo jsem byla na mateřské a její výše banku vůbec nezajímala. V té době tedy rodičák jako "příjem" pro posuzování hypotéky braly asi jen 4 banky.
@soleilll k čemu to musí banka vědět? Já podepisovala hypotéku, byla jsem na rodicaku s dcerou, syn se narodil 5.6, do banky jsem chodila s břichem jak balón, a podepsala jsem jí snad týden před porodem, možná ani ne. Těhotenství bylo evidentní a nikdo se nad tím nepozastavil, započítali mi příjem z rodicaku, ne celých 11500, ale jen 7600,- a hotovo.
@78marcela Jasně, ale nezkoušela jsi, aby ti započítali příjem ze zaměstnání (plat). To jsem myslela. Nicméně asi každá banka má ve VOP, že musíš neprodleně nahlásit všechny skutečnosti, které mohou ovlivnit smluvní vztah (nebo tak něco).
@lenra Záleží, jak která banka. To sice nemůžou, ale předpokládají to ... a výši rodičáku berou dle čestného prohlášení, že ji budeš pobírat do x let věku dítěte a v tomhle lhát už je takový o hubu ...
@soleilll Na základě čeho to musí vědět? Nemusí, není to v žádných podmínkách, ani ve smlouvě, bance po tom nic není, pokud to nezmění naši schopnost splácet, což fakt neovlivní. Jinak pokud ta ženská v bance není úplně slepá nebo blbá, tak ví, že je žena těhotná. Jinak v podmínkách, informovat o takové změně, která ovlivní schopnost splácet, při naši splátce, těch několik tisíc, co nám vemou na mateřské, naši schopnost neovlivní.
@78marcela A nepracovala jsi při rodičáku? Protože nám teda započítali manželův plat a rodičák v dohodnuté výši, na což jsem musela napsat to čestné prohlášení, přestože jsem ještě byla na mateřské (a měla tedy vyšší příjem, než na rodičáku, ale nižší, než v práci).
@1karel1 Podle mě banku zajímá, jakou výši a druh příjmu žadatel a spolužadatel mají po celou dobu trvání smluvníh vztahu. Určitě může být pro získání hypo výhodné se tvářit, že chodím do práce a mám tedy plat, přestože jsem těhotná a v řádu měsíců se mi příjmy razantně sníží. Pokud je celková rezerva příjmů všech žadatelů dostatečná, pak je to jen jejich riziko, přesto si myslím, že v podmínkách banka bude mít klauzuli o nutnosti nahlásit změnu finanční situace žadatelů, což začátek pobírání RP určitě je. Ale jak jsem psala výše - znám situaci před několika lety, možná, že se teď podmínky změnily, ikdyž se podmínky pro získání hypo zpřísnily.
@soleilll Nemá, smlouvu i podmínky jsem četl, jinak bych to nepsal. A paní za přepážkou v 9. měsíci snad těhu břicho vidí a přesto nepožaduje další dokumenty.
@soleilll pracovala. Ale hypo jsem si brala jen já sama na sebe jako samozivitelka. Počítali můj příjem z práce i rodicak. Že půjdu na mateřskou a nebudu moct tedy pracovat, bylo evidentní a nikoho nic nezajímalo, nikdo se mě na nic neptal.