Pozemek napsaný jen na jednoho, hypotéka a dům na oba. Lze?

Zdravím Vás, prosím o radu. S přítelkyní se chystáme stavět na pozemku, který je v mém vlastnictví. Při orientačním výpočtu hypotéky(chceme brát společně) v Moneta Bank nám hypoteční poradce sdělil, že ke schválení hypotéky je nutné aby pozemek byl ve vlastnictví nás obou. Mě se to moc nezdá, a dva finanční poradci mi řekli, že v tom problém žádný nevidí, jeden mi dokonce napsal, že je to blbost. Má s tím někdo zkušenost? Díky
Odpovědět
@martinvogl Podle nového občanského zákoníku není možné, aby pozemek byl ve vlastnictví jednoho a dům ve vlastnictví dvou osob. Po dokončení stavby se totiž dům stane součástí pozemku a není možné nějakým způsobem převést i vlastnictví.
Odpovědět
Profilova fotka
@martinvogl no a je takový problém přítelkyni půl pozemku darovat? já bych tedy rozhodně nechtěla vlastnit půl domu na pozemku někoho jiného. chtěla bych mít půlku všeho. my to máme trošku jinak. přítel dostal pozemek, ale hypo si bral sám, takže vše je na něj a půlku všeho na mě budeme řešit až po kolaudaci. teda snad mě nevypeče :-N každopádně podobou diskusi už jsem tu zahlédla a prý to někdy jde. že dostane přítelkyně od vás povolení stavět na vašem pozemku apod. ale asi je to banka od banky. pokud chcete hypo od monety a ta to neumožňuje, tak buď prostě přítelkyni půl pozemku darujete a nebo si vemte hypo u jiné banky ;-)
Odpovědět
Tak když finanční poradci říkají, že to lze, tak proč vyřízení nenecháte na nich?
Odpovědět
@martinvogl souhlasím s příspěvkem výše. Manželka musela také převést pozemek i na mě. Ten náš poradce nám také nejdříve říkal, že to není problém, ale jakmile to začal vyřizovat, tak hned volal, že musí být společné vlastnictví. Překvapují mě trochu reakce vašich finančních poradců. U toho našeho bylo omluvitelné, že se tenkrát jednalo opravdu o novou změnu, o který ještě nevěděl. Našel jsem tenkrát na internetu, že existuje nějaká varianta, jak to obejít. Nám to ale přišlo zbytečné. Když už do toho jdeme, tak společně.
Odpovědět
Naprosto souhlasím se sathine, tato informace je přesná a i my jsme postupovali takto. Obcházení nedoporučji, abyste si zbytečně neprodloužili cestu ke snu. ;-)
Odpovědět
@radim83 tak přepsat to na přítelkyní problém samozřejmě není, jen to budu muset udělat znovu protože před měsícem se ten pozemek převáděl na mě od otce, nemysleli jsme že to bude problém :-| každopádně otázka byla spíš typu jestli lze dostat hypotéku v takovémto případě. Budeme se za půl roku brát tak jestli není lepší pak převod pozemku do SJM. Nebo prostě darovat smlouvou tak jako teď. Ona i ta darovací smlouva není nic hrozného :)
Odpovědět
hypotéku dostat lze, máme to také tak a hypotéku jsme teď dostali úplně bez problémů
Odpovědět
@kupi u které banky prosím?
Odpovědět
Profilova fotka
@martinvogl tak pokud se budete brát a na hypo nespěcháte, tak bych to nechala dát do sjm a pak řešila hypo a máte po starostech :-)
Odpovědět
Opravujeme dům, který dostal přítel a je na něho i napsaný. Hypotéku máme na oba dva, ale přítel je tam papírově ten hlavní. Hypotéku máme u České spořitelny.
Odpovědět
Profilova fotka
teoreticky lze použít " Právo stavby" http://muj-pravnik.cz/novy-obcansky-z..., ale ne všechny banky pak úvěr schválí. V praxi se to však používá jen výjimečně.
Odpovědět
Profilova fotka
Řešili jsme také, manžel (v té době ještě přítel) mi musel polovinu darovat. A když jsme se na to fin. poradce v předstihu ptali, tak nám taky říkal, že to nebude žádný problém, že to nemusíme řešit. Nebyl to problém...do podpisu hyp. smlouvy :-|
Odpovědět
Článek se načítá
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?