Pro hypotéku s pozemkem nebo hotovostí?

Dobrý den, řešil někdo stejnou otázku? Máme našetřeno cca 600 tis., což odpovídá ceně pozemku. Rozpočet na dům (svépomocí) je něco přes 2 mil. Je lepší koupit za našetřené peníze pozemek, vydat se tak ze všech peněz a poté žádat o hypo na dům, nebo se bude banka lépe dívat na to, že sice nemáme pozemek, ale za to nějakou hotovost? Nemohu se takové informace dopátrat. Děkuji.
Odpovědět
Profilova fotka
Z pohledu banky to je v podstatě jedno. Ve finále bude záležet na tom, jestli už máte zaplacený projekt a zůstanou vám nějaké peníze na stavební povolení, odhad a podobně. Vždy je ale dobré si nějakou finanční rezervu nechat.
Odpovědět
měli jsme to stejně, koupili pozemek a zbylo nám už jen na projekt... teprve poté jsme šli pro půjčku na dům
Odpovědět
Děkuji. Tím, že budeme ručit pozemkem nám už tedy banka vydá peníze do začátku, abychom mohli začít stavět?
Odpovědět
Myslím, že hodně záleží na bance. V České spořitelně je pozemek vůbec nezajímal a rovnou řekli, že pokud nemáme hotovost aspoň 400tisíc, tak u nich s našimi příjmy na hypo nedosáhneme. V Čsob s tím neměli problém a připočítali hodnotu pozemku a na hypo jsme dosáhli :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@teguezka Pozemkem budete ručit každopádně, jde jen o to, jestli pro vás bude lepší ručit hned teď a nebo až budete mít stavební povolení a projekt... Nelze tedy takto od stolu říct, co pro vás bude lepší...
Odpovědět
My ručili pozemkem a stavbou budoucí, tedy projektem.
Odpovědět
Doporučuji si peníze nechat a zkusit nechat zaúvěrovat 100% hypotékou. Bude záležet na vašich příjmech a historii. Pokud často střídáte zaměstnání či jste byli někdy v insolvenci, je pravděpodobné, že banka bude chtít, abyste část peněz uhradili z vlastních zdrojů. Osobně bych zkusila získat 100% hypotéku, protože uvidíte, že se vám dům stejně navýší o těch 600tis., protože nejednou budete stát před rozhodnutím, jestli okna taková nebo maková, jestli obklady tyto nebo lepší a většinou pak člověk vybere to dražší, protože ví, že dům už bude mít do konce života a je dobré neslevovat z věcí, které pak nelze vyměnit (např. okna - zda dvojskla/trojskla, vyšší úspora v budoucnu), druh vytápění: Plyn, Tepelné čerpadlo atd. Uvidíte, že těch věcí na rozhodování bude tolik, že i když se budete snažit zůstat při zemi, nakonec budete rádi, že máte něco schovaného pod slamníkem :-)
Odpovědět
Profilova fotka
Resime to ted taky. Hotovost okolo 600tis., pozemek mezi 500-700 tis. a dum cca 2,6mio. Celou zalzitost nam řeší fin.poradkyne. 100% hypoteka by nebyl problem, ale je za souc.situace drahá (3-3,3 %), takze to budeme řešit tak, ze koupíme pozemek, který nam banka zpetne profinancuje (formou neucelove casti hypo, takzebudeme mít peníze na plot, kuchyni AP.). Hypo budeme brat 3-3,2mil. Jeste jsme se presne nerozhodli. Urok mezi 1,89-2,09 %, podle banky. Odhady pro banku, vklady na KN apod., vse zdarma. Pro banku je ale důležité vědět, ze nějaké peníze mame, což doložíme tou koupí pozemku.
Odpovědět
Profilova fotka
@zmrz_lina To jsou nějaké divné počty :-) Pokud si budete brát 3 až 3,2 mil Kč, tak to s hodně velkou pravděpodobností bude 100% hypotéka. (Pokud tedy nekupujete pozemek za zlomek reálné hodnoty a dům si nepostavíte celý sami) A ta neúčelová část hypotéky je ve vašem případě nějaká divná....
Odpovědět
@teguezka určitě je lepší nechat si hotovost a nebrat si 100% hypotéku, kde jsou sazby o dost vyšší :-) Takže já bych si vzala hypotéku na pozemek + dům s tím, že těch 500 - 600 tis. budou vlastní zdoje.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?