Dobrý den,
Prosím o radu, koupili jsme starý dům v historickém centru města - cca 100 let starý. Je celkem v dobrém stavu, má dvě podlaží a půdu (ta je již upravená k bydlení, nicméně izolaci bude třeba udělat znovu). V rekonstrukcích zběhlí nejsme, máme nějaké představy a nápady, ale chtěli bychom to s někým prokonzultovat a proto přemýšlíme koho vůbec oslovit. Kdo by nám mohl navrhnout nějaká řešení, případně celý projekt - dům je celkem členitý a bude tam potřeba vymyslet lépe dispozice atd.. Případně jestli můžete někoho konkrétního doporučit? :-) :-) Předem moc děkuji
@xvlcv00 Nepíšeš oblast, takže jen obecně. Pokud je to historické centrum památkově chráněno, ke všem záměrům a projektům potřebujete závazné stanovisko od památkářů. Takže v takovém případě od projektanta/statika dostanete návrh projektu, ke kterému se vyjádří památkáři a až když to odsouhlasí, teprve pak máte projekt hotový a můžete s ním na stavební úřad.
Z našich osobních zkušeností ve starém domě v památkové zóně: na místním stavebním úřadu jsem se byla poptat, zda nemají nějaké plány (od prodávajících jsme neměli nic) - na úřadě měli fascikl s plány ale jen od začátku 20. století. Takže plánek ze 70. let na přestavbu (která neproběhla přesně jak bylo nakresleno), což nám úplně nepomohlo. Nejlepší je nechat si dům zaměřit, čím je členitější a když není nic v rovině, je ideální na tom nešetřit a nechat si dům zaměřit firmou, která dělá historické budovy. Dostanete od nich plán na papíře i elektronicky a pak cokoliv budete poptávat, každý vám poměrně přesně nacení, protože má všechny rozměry k dispozici.
Pokud chcete bourat nějaké zdi nebo měnit otvory okenní či dveřní, to vám naprojektuje i statik. Ohledně hydroizolací anebo odvětrání základů a podlah je dobré oslovit projektanty na odvlhčování staveb. Pozor na vyjádření různých stavitelů, majitelů stavebních firem anebo zedníků - málokdo má zkušenosti se starými domy a pak to tak dopadá. Nejlepší je postupovat tradičně, vyhýbat se co nejvíce betonu a cementu, omítky nechat vápenné nebo hliněné. Chce to hodně studovat na netu a v knížkách, konzultovat s památkáři přes e-mail a podobně.
My jsme kvůli financím zvolili cestu na etapy, takže nemáme projekt na celkovou obnovu, ale v takovém případě je nutné zamýšlet se nad tím, co a jak navazuje, aby se pokud možno do již opraveného nemuselo šahat.