Ahoj stavaři :-) chtěla bych se zeptat zda máte někdo zkušenost s dřevostavbou od firmy HP Domy, nebo s touto firmou vůbec? Velmi nás zaujala cena, která je včetně základové desky a už i cena s DPH :-D, a i že jsou projekty od Euroline. Moc děkuji za názory a zkušenosti
@werroona Podle webových stránek tyto domy staví jako parotěsné ! To znamená že celá konstrukce stěn je neprodyšně uzavřená igelitem. Zvenku pak polystyren. Tyto domy se nazývají dřevostavbou, protože konstrukce je dřevěná. Ale vlastnosti a klima uvnitř s dřevostavbou srovnat moc leze. Rozdíl proti zděné stavbě je v nižší akumulaci tepla, protože stěny se skládají prakticky jen z izolace.
U tohoto typu staveb je kritické především precizní provedení parozábrany, lidově řečeno, utěsnění igelitu kolem stěn. Jakmile se to nepodaří udělat dokonale, časem dojde k problémům s konstrukcí, protože vlhkost a uzavřený prostor udělá se dřevem svoje.
Nemám zkušenost konkrétně s kvalitou provedení u této firmy, ale tuhle technologii bych se asi bál koupit, i kdybych věděl že firma to udělá dokonale. Je to riziko. Zapomenete, zašroubujete šroubek do stěny, porušíte parozábranu a za 10 let se budete divit, proč se vám bortí stěna.
Navíc výhody dřevostavby tato technologie úspěšně potlačuje. Musíte mít řízené větrání, to si jistě dovedete představit, že v igelitovém pytli by se vám bez důkladného pravidelného větrání moc dobře nežilo. Teplo a vlhko jsou ideální podmínky pro růst plísní a hub.
Když dřevostavbu tak z masivu nebo difusně otevřenou konstrukci bez plastů a igelitu. Ideální kombinací z tohoto pohledu je systém Holz100 od Rakouské firmy Thoma, ale bohužel je to dost drahé.
@weinfurt Děkuji za odpověď, toto jsem vůbec netušila a na jejich stránkách ani nenašla. Takže nejlepší bude klasika cihla nebo ytong. Teď jsem dostala tip od jedné uživatelky, tak budeme přemýšlet někde jinde :-)
@werroona tak jsem to ale nemyslel. Na stránkých firmy HP Domy to mají popsáno v sekci konstrukce.
Obecně na dřevostavbě není nic špatného a cihla nebo Ytong rozhodně nejsou lepší nebo horší, jsou zkrátka jiné. A na problémy se zateplením a rosným bodem u Ytongu či cihly narazíte také.
Pozor u Ytongu, ten má sám o sobě velkou izolační schopnost a proto svádí k použití menší tloušťky izolace zvenku, čímž zajistíte rosný bod právě uvnitř zdi nebo na rozhraní izolace a zdi. To může při vyšších mrazech dělat velké potíže a skončit až praskáním a odlepením izolace.
Vybrat dům zkrátka není tak jednoduché, musíte se o technolgiích něco dovědět a teprve pak porovnávat podle toho jakým stylem také dům budete užívat.
Má smysl stavět drahý velký dům, když v něm budete jenom přespávat a schovávat se před deštěm, ale jinak budete převážně v práci, na výletech, za kulturou, na nákupech nebo na zahradě ? Má smysl stavět dům i pro auto ?
To jsou první otázky, na které musíte najít odpověď podle toho jak žijete a kde. Teprve pak uvažujte nad velikostí a dispozicí domu. Teprve pak, až budete mít jasno jestli chcete budovat dvougenerační hrad s životností 500 let, nebo jen něco na přespání pro 4 lidi pro 1 generaci, můžete začít uvažovat jakou zvolíte technologii. V prvním případě to bude nejspíš železobeton, cihla, betonové bloky nebo panely, v tom druhém postačí lehká montovaná dřevostavba.
@weinfurt Jůůů, vy jste chytrý :-D. My o velikosti a funkčnosti jasno máme, jen nevíme zda dřevotřísku či cihlu (ytong). Na jednu stranu nás tlačí peníze, ale koho ne :-) a na druhou stranu chceme kvalitní bydlení. Já třeba od mala vyrůstala v Okálu, takže tak nějak vlastnosti dřevostavby vím. A teď jsou vlastnosti daleko někde jinde, než před 30 lety. Už u toho ležím asi měsíc od rána do večera a jsem vyřízená :-). A zeptám se Vás, paní mi dala tip na domy za hubičku, že jsou velmi pokojeni. Co toto :-D ?
@werroona Jenom se v tom už půl roku přehrabuju a lecos jsem už zjistil. :-D A od malička jsem vyrůstal na staveništi, protože rodiče stavěli svépomocí, takže jsem postupně vstřebal všemožné profese.
Co se týče kvalitního bydlení, to je taky širokej pojem. Každý má o kvalitním bydlení jiné představy, bohužel poslanci si myslí, že ty jejich představy jsou ty nejlepší a tak nám dost zúžili možnost volby a vnutili spoustu parametrů povinně. Například zateplení, světlou výšku místnosti a pod. Některé nařízení jsou přitom proti sobě, například výška místnosti 2,6 m. Co když někdo měří 150cm, na co potřebuje 1,1 m nad sebou ? A proč to takový člověk musí vytápět ? Jedna norma nařizuje investovat velké peníze do zateplení, kde se člověk dohaduje o každý watt a druhá norma vám nařídí zbytečně vytápět o polovinu více prostoru než potřebujete. A teplo jak známo stoupá nahoru, takže 150cm člověku je déle zima jenom kvůli poslancům.
Co se týče domů za hubičku, to jsou přesně ty domy o kterých architekt Rajniš říká, že to jsou "vobludky" a "šmoulí domečky". Jinak se jedná o zděný systém s masivním zateplením dle výběru, takže v technologii nejspíš zakopanej pes nebude. Otázka je, zda vám kvalifikovaně poradí co a jak zkombinovat dohromady, protože nabídka je široká.
Pokud Vám to dovolí pozemek a územní plán, zkusil bych oslovit architekta, aby vám navrhnul něco hezkého. Hezké nemusí být nutně drahé, někdy je to i naopak levnější.
A ty domy za hubičku mi nepřipadají nijak super levné, ceny mají řekl bych obvyklé. Otázka je co za tu cenu nakonec dostanete.
Obecně ale platí, že velká firma má velkou režiji a tudíž vyšší cenu. Když si na jednotlivé práce sjednáte živnostníky, dost ušetříte. Ještě víc ušetříte, pokud budete stavět svépomocí, ale to není pro každého. Záleží na možnostech a schopnostech.
Myslím že je lepší stavět svépomocí 5 let a bydlet třeba na staveništi v jediné místnosti, než 30 let splácet hypotéku, a zaplatit ve finále téměř dvojnásobek, ale jak říkám, to si musí každý rozhodnout sám za sebe podle svých možností a schopností.
Další možnost jak ušetřit je nechat si postavit hrubou stavbu od firmy a tu nejdražší část domu si dodělat svépomocí nebo pomocí řemeslníků. Nakoupíte si jen to co opravdu chcete, můžete natrefit na různé akční slevy a pod. takže prostor pro úspory při srovnatelné nebo i vyšší kvalitě je dost velký.
Dobře a výhodně se dá nakoupit na výstavách.
Dobrý den, neznám architekta Rajniše ani Vás, s udanou firmou stavíme a žádná obludka ani šmoulí domek to není. Vy jste jejich domy viděl? Asi ne, že! Takže kritizujte to, co znáte a i to je diskutabilní. Názor a vkus máme každý různý a uniformovanost a jednota jsou snad zaplaťpánbůh za námi.
@1hruskova Viděl jsem jejich domy, realizace i katalog a viděl jsem takových desítky od různých firem. Tomu se říká uniformita. Celá satelitní sídliště jsou jich plná. Respektuji že to někomu vyhovuje, že se to někomu může i líbit.
Máte pravdu, že vkus je individuální, ale to není důvod k tomu, abychom si svůj názor museli nechávat pro sebe.
Tyhle katalogové projekty se od sebe liší asi jako paneláky na sídlišti. Jeden má okrovou fasádu s oranžovým pruhem a druhý oranžovou s pruhem okrovým. Občas to oživí nějaký infantilní obrázek aby se děti dokázali lépe orientovat. Satelitní sídliště s katalogovými domy jsou na tom dost podobně.
Individuálních a zajímavých projektů je velmi málo a na vině jsou hlavně územní plány, které tu uniformitu konzervují. Ostatně zřejmě i proto ty firmy tohle nabízejí, aby ty jejich domy byly co možná nejprůchodnější u úřadů, s individuálními projekty by neuspěli, protože i kdyby se to lidem líbilo a kupovali to, naráželi by na problémy na úřadech a tudíž by firma moc zakázek nakonec nezískala.
@1hruskova dobrý den, kde stavite, jak jste spokojeni a co se vám na hp nelíbilo. a jaké máte vytápění? Budu vděčný za info. Uvažujeme o nich...Jakoukoliv info uvítám - klidně do IP. Děkuji
@fotrtom vadilo nám, že spoustu pro nás zcela samozřejmých věcí jsou pro ně "nadstandardem" a tudíž za příplatek.
Počínaje komínem, přes hromosvod, požarní schody na půdu /která je v ceně/ ....
Co se týče technologie, doporučovali nám právě kvůli difuzně uzavřené konstrukci rekuperaci, která je poměrně dosti nákladná.