Vypínače k chytrému osvětlení

Zdravím, chtěl bych se zeptat, jak máte řešené vypínače pro chytré osvětlení. Aktuálně stavíme, rozvody elektřiny začínáme právě teď plánovat a narazil jsem na to, že vypínače se smart osvětlením nejsou uplně jednoznačná záležitost. Plánujeme mít v celém domě stropní světla z Lidlu (je to v podstatě levnější alternativa Philips Hue, ktera ale taky podporuje Zigbee a je připojitelná k různým Hubům třetích stran - všechno bych pak chtěl spojit v Google Home) Většina chytrých vypínačů dodávaných přímo k těm světlům jsou bezdrátové, tzn na baterii (to neplatí jen pro Lidl, ale i Philips a další), což je fajn jako doplněk/dálkové ovládání, ale nechci to jako primární vypínač, abych ve všech vypínačích v domě musel neustále měnit baterie. Chytré světlo by mělo být možné připojit na normální vypínač (s polohou vypnuto/zapnuto), tak jak je to běžné pro "hloupé" světla, ale v tom případě bude "chytrost" světla přístupná jen tehdy, když je vypínač v poloze zapnuto. Pokud ho někdo vypínačem vypne, tak se k němu vůbec nedostává elektrický proud, takže není možné ho ovládat přes aplikaci (např zapnout přes pohybové čidlo, které je také napárováno v aplikaci). Uvažoval jsem o tom, dát na stěnu chytré vypínače AQARA Smart Wall Switch H1, které se zapojí klasicky do elektřiny jako standartní vypínače, ale navíc je možné je přidat i do aplikace (např Google Home) a v podstatě si je naprogramovat - např při stisknuti leveho tlačítka se rozsvítí 2 světla ze 4 v obýváku na 80%, při dlouhém stisku se všechno v místnosti zhasne atd, tam už je to jen o nastavení. Trochu se tohoto řešení ale bojím, protože nemám 100% jistotu, že se všechno povede propojit, tak jak by teoreticky mělo a abychom neskončili s nějakým nefunkčním řešením na tak základní věc jako je osvětlení. S elektrikářem to budeme detailně řešit ještě příští týden, ale mluvil o ještě dalším možném řešení - použít vypínače, které mají jen jednu polohu - tzn ty jakoby cvakací, které se vždy vrátí do stejné polohy (používají se typicky např na pouštění větráku v koupelně/WC) - prý by snad mělo být možné je zapojit takovým způsobem, aby světla byla stále pod proudem (tzn chytře ovladatelné), ale zároveň cvakání vypínače by umělo "hloupě" měnit jejich stav - vypnuto/zapnuto. Nemáte s tímto náhodou někdo zkušenosti?
Odpovědět
Profilova fotka
Smart vypínače, které se zapojují přímo do instalační krabice(toho válce ve zdi) v sobě mají klasické relé, tedy některé, takže i když je dům offline, tak vypínače fungují, což je rozumné takto mít. A jinak je samozřejmě pravda, že chytré osvětlení lze ovládat pouze tehdy, když je zapnutý vypínač, ale "Smart" aplikace mívají možnost(byť omezenou) programování akcí. Můžete udělat tedy to, že tlačítkem na jednu polohu(ono se mu spíš říká přepínač scén), aktivujete program, který dá vypínač pro světla do pozice Zapnuto a následně nastaví světlu hodnoty, které si nastavíte. Já mám takto řešený celý dům, ale elektřinu jsem si udělal tak, aby bylo možné "smart" řešení vyhodit z krabičky, osadit klasický vypínač, a všechno by fungovalo dál, jak má. Tedy vám silně doporučuji si do krabiček, kde plánujete vypínače rozvézt korespondenční kabely, tam kde si říkáte, že budete vše ovládat dálkovým ovládáním, tak stejně dát do zdi krabičky atd atd.. prostě připravit si řádně "hloupou" elektroinstalaci a pak si hrát se "smart". Ono, mezi námi, pořád to jsou spíš hračky z Číny, které si sem tam postaví hlavu, a kdybyste pak do hotového domu musel sekat drážky, tak by to byl určitě silný zážitek
Odpovědět
Použít klasické vypínače, dát hluboké instalační krabice a pod každý vypínač, který by měl být chytrý nebo světlo na něj napojené dát tento modul. https://www.autodily-pema.cz/shelly-1... Aplikace pak nabízí možnost programování vypínače. Tzn může to být klasický vypínač, nebo třeba s ním půjde světlo jen rozsvítit. Když nepůjde Wi-Fi, tak to nevadí, protože i přesto bude plná funkce světla zachována. Já mám celý dům automatizovaný a aby třeba návštěva omylem nevypla světlo, tak většinou mých vypínačů světlo jen zapnete, ale vypnout již nejde. Vypne se po čase samo.
Odpovědět
@jan_marecek Ano, rozhodně souhlasím s tím, že elektroinstalace by měla být nachystaná tak, aby se daly namontovat obyčejná světla a obyčejné vypínače a fungovalo to - tak to určitě taky plánujeme. Pokud tomu dobře rozumím, tak máte použité smart vypínače a zároveň teda i smart světla, je to tak? @blooddrunk Nejsem si jistý, jestli ty moduly pod vypínače jsou v něčem lepší, než použít přímo chytré vypínače. Nebo to myslíte tak, že ten modul funguje neusále, bez ohledu na připojení k ovládací aplikaci? To, čeho bych chtěl ideálně dosáhnout, je mít chytré světlo (připojené k Google Home) a k němu chytrý vypínač (také připojený k GH). Tlačítka vypínače bych si pak chtěl nastavit v GH - tzn nastavit si, která světla zapíná/vypíná, případně na kolik procent, jakou barvu atd, tam je samozřejmě spousta možností... Zároveň by ale ty vypínače měly být zapojené tak, aby fungovaly i v "hloupém" režimu, takže např když ani to světlo, ani na něj připojený vypínač vůbec do žádné aplikace nepřidám (nebo když je celá WiFi/Zigbee síť dole), tak stále bude mačkání vypínače to světlo vypínat/zapínat. Myslím si, že ten vypínač AQARA Smart Wall Switch H1 by tohle oboje mohl umět.
Odpovědět
Profilova fotka
@petr_21 ano mám jak vypínač, tak smart osvětlení. Ale chce si to buď pohrát s nastavením smart osvětlení, což jde dost blbě protože jak říkám, jsou to hračky a mi se třeba stalo, že se se mnou podhledová světla baví jen v čínštině(a to jsem je kupoval v ČR), a nebo chytrost osvětlení používat pouze na změnu chromatičnosti a intenzity, ale už ne na vypnutí.. vypínat vždycky vypínačem. Klidně přes telefon, ale vypnout vypínač, nikoliv světlo. Jinak by se vám stalo, že když zapnete vypínač, ale světlo je na "cloudu" vypnuté, tak budete mít doma prostě tmu. je s tím trochu štvaní no.. musíte být hračička
Odpovědět
@petr_21 no jde o to, že modul Sehelly nainstalujete pod jakýkoliv vypínač za pár Kč. Kdežto chytrý vypínač je dražší a co hlavně má omezený design. Zároveň vám trochu snižuje design baráku, protože všude asi chytré vypínače nedáte a dáte designove jiné.. pak bude každý druhý vypínač jiný. Např na chodbě- na celou chodbu vám bude stačit jeden Shelly modul po jeden obyčejný vypínač, kdežto když to budete chtít řešit cestou chytrého vypínače musíte dát jeden chytrý a na zbytek dáte obyc. a budou designove jiné ..
Odpovědět
Profilova fotka
@rumcajk no, abych byl upřímný, tak jsem se to snažil pochopit, ale nechápu 🙂 s omezeným designem máte pravdu, je to pruda a každý pes jiná ves.. ale jak mi jeden Shelly vyřeší víc vypínačů, tomu nerozumím. Nedochází mi návaznost na korespondenční vodič.. a vlastně ani na hloupý vypínač 🤔 když vypnu shelly hloupým vypínačem, tak si pak můžu mačkat co chci na telefonu, ale nemám šanci relé aktivovat. Nebo jak by to mělo fungovat? To není vykousávání. Já se rád přiučím. U sebe to mám zapojené strašným způsobem.. v podstatě jsem utratil kolem 5tisíc za to, co by vyřešily dva vypínače 🙂
Odpovědět
@jan_marecek Shelly ma suche kontakty pro vypinac. Tzn pokud je vypinac sepnuty a telefonem ho vypnete tak jednoduse receno rele rozepne a nejde 230V do svetla. Stejne je to v opacnem pripade.
Odpovědět
Profilova fotka
@majkl86 jenže původní myšlenka byla taková, že relé je Smart a vypínač hloupý. Jak tedy telefonem vypnete hloupý vypínač, aby se rozeplo smart relé?
Odpovědět
Podívejte se na YouTube jak to funguje. Pomocí Shelly jde zautomatizovat prakticky vše "hloupé" vrata, brána, světla...
Odpovědět
Profilova fotka
@rumcajk jo, pěkný, Shelly to má "v sobě". Tu informaci, že se stiskl suchý okruh pošle na cloud(dokonce s možností on/off nebo volitelně jen tlačítko). To je chytré. Moc chytré. Schválně zkusím, jestli to umí i Smart relátka od Tuya. Každopádně moc děkuji za objasnění.. tím máme vyřešený "problém" obvodu se Smart relém + hloupý vypínač 🙂 přitvrdíme - Chodbová světla, ale i průchozí kuchyně se ovládají dvěma vypínači. Zapojení vypadá nějak takhle(obrázek dole) ale když rozepnu smart Relé, tak můžu druhým vypínačem světlo zapnout jen v jedné poloze, v jiné ne. To by Shelly musel mít druhou polohu, jak mají vypínače a relé obecně. Takže ten "korespondeční" okruh nemám jak vytvořit, je tak?
Odpovědět
@jan_marecek a nerozmýšľali ste nad takou klasickou Smart inštaláciou? Od každého svetla 3x1.5 kábel do rozvádzača, od každého vypínača cat5e kábel do rozvádzača a tam si kúpiť napr nejaké Unipi a až to Unipi napojit do nejakého asistenta? No a neviem aké máte požiadavky na svetla, ale ja plánujem 24V, trafo vždy v rozvádzači, dualwhite, CRI>90. Človek si môže kúpiť skoro akékoľvek lacné svetlo, vykuchat ho a osadiť kvalitnými ledkami. Dokonca sa dá dohodnúť s niektorými predajcami na aliexpresse, že vám poslu len obal na svetlo a kedky si dorobiť človek sám.
Odpovědět
Profilova fotka
@pepco2 přemýšlel, ale mám to v rámci rekonstrukce no a: - rozvaděč mám z bůhví jakého důvodu v kuchyni! 😞 - sice jsem ho vyměnil za "méně" hnusný, ale pořád mám jen dvě řady a ty jsou skoro plné - kvůli tomu, že je to rekonstrukce, tak pár drážek domlátit můžu, ale dělat komplet novou elektriku, když je sotva 10 let stará se mi nechce - už teď co můžu, to dávám do podhledu - podle toho už ten podhled vypadá no a z těchto a mnohých jiných důvodů jsem skončil u "komerční" smart domácnosti s CRI>90 mě štvete.. já jsem tak dlouho hledal vysoké CRI pro 12V CCT Led řešení.. a nenašel.. mám 85 a to si ještě myslím, že kecají. Podhledová světla jsem vyzkoušel 4, abych stejně skončil u těch prvních, s kterými nejsem spokojený 😠 máme strašně malé stropy - 250cm, v koupelně dokonce 243.. takže mi většina světel svítí do obličeje. Jako technologii jsem zvolil Wifi+Zigbee+Tuya.. mám(resp mám teď ještě ve starých palubkách, pak to přenesu do podhledu) kombinaci stropních svítidel, digestoře a led pásků. Všechno napojené na chytrou domácnost. Ale má to své mouchy - jako třeba že propojit dva vypínače pro jedno světlo nestojí 15 kč za kabel, ale 1000,- za dva chytré vypínače 😬
Odpovědět
Článek se načítá
Kluci delší dobu takto přemýšlím...hloupý vypínač (ABB) a pod něho Shelly a taky alternativa dávám TYP Somfy IZYMO https://www.somfy.cz/produkty/osvetle... je to samé ale má podporu CZ a dělají to u nás .... když mám jeden okruh 2vypínače (typicky 1x dole1NP u schodu vypínač a 1x nahoře 2NP a chci ovládat schodištové světla z tohoto jednoho okruhu , tak dotaz stačí dát Shelly jen dole kde začíná přívod proudu do jednoho vypínače a bude kdy fungovat na dálku /ať děti vypnou vypínačem světlo a já dálkově ho umím zapnout?
Odpovědět
ps: Shelly 1 prodej skončil (tak to není aktuální chytrá krabička - ani na stránkách výrobce již není
Odpovědět
Profilova fotka
@7lucas7 to je právě ta otázka za 100 bodů, resp za 1000,- protože já to momentálně řeším druhým smart vypínačem a přijde mi to strašně překombinované 🙂
Odpovědět
Ja budu davat Sonoff TX ultimate - komplet vypinac s led osvetlenim coz je uzitecne jako nocni osvetleni. Jinak co se tyce schodistaku, idealni dat 1 shellynu nebo jakekoliv smart rele a zapojit to takhle. Klasicky schodistak, pred svetlo Shelly.
Odpovědět
Profilova fotka
@majkl86 ha, už tomu rozumím.. ono se shelly totiž nechová jako relé, které je on/off.. Shelly funguje na principu změny, tzn Toggle. A proto to celé funguje. Kdyby to bylo jenom relé a já bych ho vypnul telefonem, tak před ním můžu mít vypínačů kolik chci a on se mi stejně nezapne, protože tam už tu logickou 1 nedostanu i kdybych se na hlavu stavěl. Schodišťové zapojení funguje na XOR principu.. Shelly přidává další XOR. noooo, pánové, já valím večer schválně do OBI a koupím první chytré relé pro Tuyu/Zigbee jestli to funguje stejně.. a jestli jo, tak jste borci a já mám jeden smart vypínač k dobru třeba do kanclu. tak to je tedy velká paráda
Odpovědět
@jan_marecek bez radsi do Datartu a kup shelly...
Odpovědět
Profilova fotka
@majkl86 pozdě bycha honiti.. domácnost už mám naplánovanou pro Tuya/Zigbee.. už jsem v tom naložený za moc, abych to jen tak vyhodil.. žena by mě zabila 🙂
Odpovědět
Postav to celé na Homey a máš to vyřešené.
Odpovědět
Bohužel se mě stále nedaří vymyslet, jak to udělat. V podstatě bych chtěl mít např na chodbě světlo (a vypínač), které bude umět současně tyto věci: 1) Když cvaknu vypínačem, tak se rozsvítí, když cvaknu znovu, tak zhasne (případně 2 polohy, to je jedno) 2) Na základě pohybového (+světelného) senzoru (také na chodbě) mít nastavenou jednoduchou automatizaci - pokud je zaregistrovaný pohyb a zároveň je tma, tak rozsviť světlo na 10% jas 3) Pokud cvaknu vypinačem a světlo sviti na 10%, tak ho rozsvit na 100% Navíc bych ale ideálně chtěl, aby vypínač přímo ovládal relé - tzn aby základní rozsvěcení a zhasínání fungovalo i čistě elektricky, bez jakýchkoliv smart aplikací V podstatě mě to svádí k tomu, co psal @jan_marecek: "Můžete udělat tedy to, že tlačítkem na jednu polohu(ono se mu spíš říká přepínač scén), aktivujete program, který dá vypínač pro světla do pozice Zapnuto a následně nastaví světlu hodnoty, které si nastavíte." Tzn v mém případě by pohybový senzor spustil akci, která zapne relé (at už chytrý vypínač, nebo jen neco jako Shelly modul) a zároveň nastavil světlo na 10%. Tohle jsem si zkusil nastavit s jedním smart světlem (Livarno z Lidlu) a vypínačem Aqara H1 (který je vlastně to samé jako obyčejný vypínač + smart relé). Oboje jsem si přidal do Google Home, ale když jsem si tu automatizaci nastavil a vyzkoušel, tak jsem zjistil, že to nefunguje. Problém je totiž v tom, že když je světlo vypnuté (tím myslím že do něho vůbec nejde elektřina), tak je v aplikaci pro jakékoliv nastavování atd nedostupné. No a když ho v rámci jedné automatizace zapnu a zároveň chci nějak nastavovat, tak to nastavení se většinou neprojeví - zřejmě proto, že v tom okamžiku ještě není "naběhlé" a online. Takže moje automatizace funguje tak, že to světlo se sice zapne, ale jas se nenastaví (resp. možná tak jednou ze 4 zapnutí to třeba funguje) Ten bod 3 jsem kvůli předchozímu problému ani nezačal zkoušet - ale myslim si, že by byl taky velmi problematický, protože jakmile světlo na 10% svítí, tak je relé sepnuto, takže další cvaknutí vypínače to relé určitě rozpojí. Možná by šlo v této automatizaci zkontrolovat, jestli světlo svítí na 10% a pokud ano, tak to relé automaticky znovu sepnout - tzn asi by to probliklo (mechanicky se vypne a hned automaticky zapne) - ale nejspíš by tam byly podobné problémy, je to dost krkolomné Takže ve výsledku jsem dospěl k tomu, že jediné řešení pro to co chci je, mít ty světla neustále pod proudem a opravdu ovládat jen ty chytré světla - tzn nezapínat/vypínat relé, ale přímo to světlo. Bohužel pak jsem ale opravdu závislý na tom smart řešení a když např nepujde internet, tak je možné, že ani světla nebudou fungovat (např v případě Google Home). Navíc určitě nechci vypínače na baterie a najít takové, které jsou do elektřiny a zároveň neovládají relé je opravdu velmi složité - vlastně to umí ta Aqara H1, které má tzn "Wireless mode", kde se odpojí od relé a je ten vypínač funkční jen jako cvakátko pro tu aplikaci, ale bohužel jsem zjistil, že tento jeho wireless mode asi nepodporuje Google Home... je to fakt past vedle pasti :) Co by se mě uplně nejvíc líbilo (a nechápu že to dávno někdo nevyrábí) by byl prostě vypínač, který jde standartně připojit do elektřiny - tzn uměl by i hloupě ovládat relé, ale zároveň by měl i ten "wireless mode", kdy ty tlačítka jsou od relé odpojené. Tohle v podstatě umí ta Aqara (i když ne v Google Home), ale zároveň bych tam udělal možnost (nějaké maličké přepínátko třeba zespodu toho vypínače), tyto módy jednoduše přepínat - tzn běžně bych ho měl v tom wireless modu, ale kdyby se cokoliv pokazilo, tak si ho prostě přepnu na ten mód ovládání relé. Je tu ještě někdo, kdo má chytré osvětlení a nějak zajímavě vyřešené vypínače?
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od petr_21:

Bohužel se mě stále nedaří vymyslet, jak to uděla…
@petr_21 Komu není rady, tomu není pomoci...
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?