ČOV a jímka - dohromady nebo zvlášť?

Ahoj, potřeboval bych poradit... Budeme mít ČOV a taky určitě jímku, ale řeším, jestli mít společnou jímku na dešťovou vodu a ČOV nebo je oddělit. Vodu z obojího budeme používat na zalévání zahrady... A potom ještě, jak řešíte čerpání vody z jímky? Já jsem našel dost různých jímek, ale snad kromě jedné firmy to systémově řešené nebylo. Přeci nebudu pokaždé odendávat kryt z nádrže, připojovat čerpadlo a tak... Díky za rady, nápady a doporučení. Martin
Odpovědět
@atilius nejsem si jistá že by ti ŽP povolilo mít jednu jímku na ČOV a dešťovku, u nás chtěli dokonce zvlášť vsaky, záleží jak to máte s kanalizací a na využití dešťové vody, my s ní budeme i splachovat na WC, prát, zalívat a mýt auta... máme tam na stálo ponorné čerpadlo... máme ji od firmy SINEKO (Mošnov).
Odpovědět
Samozřejmě ještě závisí na úřadech, to teď nevím...máme dešťovou kanalizaci, tak předpokládám, že vsak pro dešťovou není nutný, ale pro ČOV možná jo - zkrátka se připravuju na všechny možné varianty :D Ale myslel jsem to tak, že tu přečištěnou vodu bych hnal do stejné jímky jako dešťovku a přepad by šel do kanalizace, ale jestli to takhle půjde - to netuším..
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 7 měsících
@atilius Můžu se zeptat, jak jsi to nakonec vyřešil? Máme biologický septik, pískový filtr a tuto odpadní vodu svedenou společně do jímky. Strašně to zapáchá, budeme to předělávat, tak mě zajímají zkušenosti ostatních. Děkuji
Odpovědět
@asen V zásadě to nezáleží moc na nás...řešení nám v podstatě nadiktovalo magistrát, odbor životního prostředí. Museli jsme použít jímku. Vsak nám povolit nechtěli, že na to není půda. Ale na stavebním úřadě jsme se domluvili, že to budeme řešit čističkou a nádrží na vyčištěnou vodu, kterou budeme používat na zahradě, případně vyvážet. Nádrž na dešťovou vodu jsme nakonec zrušili úplně, protože z čističky bude k dispozici ročně cca 120m3 vody, z deště cca 5m3, takže nám to pak už přišlo zbytečné. Jen k okapu dáme sud na vodu, aby měly děti čistou vodu na hraní.
Odpovědět
@atilius Děkuji. Je to zajimavé, my vsak mít zas naopak musíme a přitom máme těžkou jìlovitou půdu. ..
Odpovědět
@asen Tam podle mě záleží na hydrogeologickém posudku. Jestli to výjde, že vsak jde, tak to asi ten úřad bude chtít. Ale v podstatě, co úřad, to upřednostňované řešení.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 7 měsících
Profilova fotka
Dobrý den, prosím o radu. Nakonec to vypadá, že budeme mít čov ale vůbec se v tom nevyznám. musíme mít tedy jímku na dešťovou vodu a pak i jímku která vede z čov? rádi bychom nějakým způsobem slachovali wc právě vodou z jímky..kolik stojí nějaký ten "přepínací" systém jímka vs. obecní vodovod? a z které jímky je lepší udělat to čerpání? musí být opravdu ty jímky dvě? jsem nějaká zmatená z toho, co jsem tu všechno četla. Děkuji!
Odpovědět
@verulicek88 Pokud chcete používat dešťovou vodu na splachování, tak musíte mít extra nádrž a tu přivedenou do domu, kde jsou oddělené okruhy vody. Jde to i přes ventil, ale nesmí se míchat voda z vodovodního řádu a dešťová. Pokud máte ČOV, tak většinou se to řeší tak, že za ní dáte nádrž a do ní se ukládá ta přečištěná voda. A tou třeba zaléváte, případně ji vsakujete nebo co vám prostě úřady povolí. Jinak si spočítejte, když budete dávat dešťovou vodu do domu, za jak dlouho se to vyplatí....nádrž, výkop na nádrž, čerpadlo, rozvody, elektřina, rozvody po domě pro druhý okruh. A je to voda jen na splachování, případně na praní. Navíc, jestli máte čov, tak nejspíš nebudete platit stočné, a pak je ta voda ještě levnější. Podle mě se dopočítáte k návratnosti za 15-20 let.....
Odpovědět
Profilova fotka
to nějak nechápu..dešťová přece přečištěná být nemusí ne? ta by se dala přivést zrovna..mě prostě připadá splachování pitnou vodou jako hrozné plýtvání proto jsme uvažovali nad splachováním dešťovkou. to je tak drahé ty rozvody?
Odpovědět
Profilova fotka
@atilius
Odpovědět
@verulicek88 však na použití dešťové je nádrž č. 1, na přečištěnou z čov je nádrž č.2. A co se týče návratnosti - počítejme, že domácnost má spotřebu 100m3/rok vody (teplá se vyrábí v bojleru) a platí se cca 40Kč/m3, takže za rok na vodě to je 4000Kč. Ale nemůžete ušetřit všech 100m3, ale jen něco na splachování a možná praní. Řekněme půlku (a to si myslím, že je i tak nadsazené), tj 2000 Kč/rok. Nádrž 5 m3 cca 30t + výkop a usazeni 10t(?), čerpadlo 5t, rozvody 5t(?), spotřeba elektřiny na čerpadel 2t/rok (to mi psal přímo jeden dodavatel takovéhoto systému. Takže celkové náklady jsou cc 50t + 2t/rok. Takže jak je vidět, tak co se ušetří na vodě, to se propálí elektřinou. A i kdyby ta elektřina byla zadarmo, tak návratnost je 25 let. A to nemluvím o tom, že pochybuji o životnosti čerpadla na 25 let.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 letech
@atilius Ahoj, už je to stará diskuse, ale chci se jen zeptat, jak velkou máte tu akumulační jímku po ČOV? Taky nás to teď čeká.
Odpovědět
Článek se načítá
@pilousot ahoj, máme 5m3. Uživila by se i větší takhle přes léto.
Odpovědět
Je to fakt smutné, že se to ekonomicky nevyplatí (splachování). Já mám 7m3 za ČOV a 7m3 na dešťovku.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?