Ahojte střecháčci, chtěla bych se zeptat na vsakovací "jámu" na deštovku. Někde jsem četla, že se dá-vyjde i levněji, vykopat jen díra a zasypat-makadem či něčím podobným. Řešily jste někdo takhle? Popř. bych byla ráda za fotku... ;-) Máme vykopanou díru a už bych ráda dořešila :-D
To podle mě hodně záleží jaké je složení zeminy a odkud tam budeš svádět dešťovou vodu.
Soused to má na zahradě a přizpůsobil tomu svažování pozemku.
Nicméně děšťová jímka nestojí tolik peněz, abych kvůli tomu řeši podmáčení v blízkosti domu.
Je toho plny internet i tohle forum. Pokud nechceš využívat dešťovou dale, staci vyspadovat odtok od okapu do vsakovaci jimky, kterou tvoří jáma pokryta geotextilii a vysypana štěrkem. Na svod okapu dej gajgr, at se vsak nezanese.
@kossakowski1980 : Nesouhlasím, ze jimka nestojí tolik peněz. Plastová jimka stoji minimálně 20tis. Kc a její vyuziti je dost sporne, pri suchu ti dojde voda za dva dny. Navíc pokud ma někdo vysoko spodní vodu ani tam jimku nedá, max. betonovou, která vyjde ještě draz.
Na to aby jste mohli bez rizika zasakovat, potřebujete geologický průzkum (nebo reserži, ale opravdu z toho místa, kde chcete zasakovat ne třeba od sousedů) a výpočet a návrh zasakování vůči objemu, může se např. stát, že vsak bude možný třeba až 2-3 m hluboko, vůbec apod. a to se takhle bez informací vážně střílet nedá :). Vymyslet to jde ale vždycky. To co píšeš (jáma a makadam) je v podstatě velká retence, ze které se to musí mít možnost vsakovat do okolí - a to záleží na tom co tam je. Pokud je tam nevsákavé prostředí jsou i možnosti vrtů, které to z té retence "pošlou" hloub, kde už je přirozená možnost vsaku. Ale nevím, zda pak už není finančně i obecně lepší ta jímka a zalévat s tím zahradu :).
@wries deštovku určitě dále využívat nechceme, máme právě vyspádované od okapů k té "jímce" a i náš projektant nám o způsobu vysypání štěrkem říkal. Tak jsem se chtěla poptat zda to tak řeší i někdo jiný. Jako upřímně ta plastová za 20 tis. mi přijdou vyhozené peníze-pozemek máme asi 2500m2, tak si myslím, že by vsakovací jímka mohla stačit...?
Máme jímku na dešťovou vodu. Vzhledem k tomu, že se jímka občas naplní, tak se musí v jímce udělat přepad a za ním vsak. Udělal jsem za jímkou vsak z geotextile a štěrku o velikosti asi 3 kubíky. Vše funguje jak má.
@luculka23 A má projektant k dispozici geologický průzkum místa, kde bude zasakovací jáma umístěna? Nebo to navrhl na základě vykopané díry? Vyřešit to jde, opravdu je jediná podmínka, aby se to skutečně zasakovalo a neudělali jste si tam akorát bazén :). Technické řešení už pak najdete, nejjednodušší je nějaká geotextilie (aby se Vám hlína nemísila se štěrkem) a pak zásyp. Ten zásyp je tam jako "retence", zachycení vody, která se postupně vsákává do okolní půdy. Objem (velikost jámy) by Vám měl být projektant schopný spočítat podle vsákavosti půdy v místě, sváděné plochy a objemu dešťové vody v dané lokalitě.
@geodett vy tam máte slušné šutry to příležitostně ukážu našemu vodohospodáři, my vždycky poctivě hledáme správnou frakci :)
@tulda27 my mame postaveno na pisku, takze vsakovani vyborny, mame od kazdeho okapu 1-3 zakopany otoceny sudy - geotextilie a drobny sterk na dne, zatim spokojenost
@zeneva my máme jíly, trochu písku se tam sem tam najde, ale zasakovat bych tam nechtěla, koupíme nádrž a vesnice nám postavila dešťovku, do té dáme přepad, ale nepočítám, že by se využil máme velkou zahradu. Ale i na písku jste něco počítali ne?
@tomassvoboda Dělá vám dobře otevírat staré neaktivní diskuze a spamovat svou firmu? Nemáte stokoruny na zřízení placeného profilu? Doufám, že taková dětinská sebepropagace bude mít naprosto opačný efekt.