Hezký den, kdo máte dešťovku na zahradu i do domu na splachování, jak to máte vyřešeno když voda v nádrži dojde? Přepnete někde v technické na vodu z řádu nebo máte nastaveno dopouštění pitné vodný z řádu na minimální čerpatelnou hladinu? Děkuji moc
Pokud vím, když se jede přes dotace, tak se instaluje nějaké (celkem drahé) zařízení, které všechno tohle hlídá. Přepne při nedostatku dešťovky na vodu z řadu, čímž zajistí, že vždycky budete mít čím splachovat a zároveň se tím chrání i čerpadlo v nádrži, aby se nespálilo. Nicméně mi tohle řešení připadá dost technicky komplikované a zbytečně drahé. Taky chceme kombinovat minimálně dva zdroje vody, ale popravdě to ještě podrobněji vymyšlené nemáme.
@jajinka121 Dej pak vědět, jak jsi dopadla. Taky se mi nechce instalovat zase další zbytečné zařízení. Navíc ani nechci, aby se to přepínalo samo, dělali bychom to ručně a na to mi dva kohouty (pro jistotu) přijdou absolutně dostatečné.
Nám se dopouští voda do minima automaticky. Přepínání vody v technické jsme nechteli. Fyzicky by se sice voda smíchat neměla, ale prakticky tam ty bakterie doputovat můžou. Správné zapojení nám i přijel zkontrolovat technik z vodáren před podpisem smlouvy o vypouštění dešťovky do kanalizace (splachování).
@jajinka121 Přesně jaký typ čerpadla ti neřeknu. Brali jsme to jako set i s retenčkou od Irrigy. V technické máme jen tlakovou nádobu a jemný filtr před ní. Z technické jde do retenčky pitná voda na dopouštění. A naopak z retenčky jde do technické voda do záchodů a do kohoutku, ze kterého beru vodu na zalívání kvítek v domě.
@jajinka121 Jinak tedy v praxi dopouštění do minima v podstatě nepoužíváme, i když to asi pro nádrž není ideální. Je nám líto napouštět vodu pitnou, když víme, že za 3 dny bude pršet. A taky pak odtok pitné vody není "pod kontrolou". Kdyby děti venku pustili hadici do trávy, ani nevíme, že nám nonstop běží dopouštění pitnou. Takže máme dopouštěcí kohout v technické zavřený a když nám začnou záchody "chrochtat"=není voda v tlakovce, tak dopustíme ručně. Ale samozřejmě tím riskujeme, že často je v retenčce nižší hladina než minimální. Za 2 roky provozu zatím ok.
@mikiliki děkuji moc. Nemáte prosím náhodou fotku technické místnosti jak to tam máte poskládáno? A jak zjistíte že vám došla voda v nádrži? Je pak jiný zvuk když se má dopustit wc nádržka že to špatně už teče třeba? Možná to přepínání je lepší v tom že pokud by se stalo něco s jímkou nebo čerpadlem třeba v ní tak to přepnete na pitnou a vůbec tu jímku nepotřebujete na chvíli? Nebo co vás k tomuto vedlo? a čerpadlo pak máte nějaké základní prostě jen v nádrži a filtr? Moc děkuji.
@mikiliki to je super ta vaše signalizace kolik je tam vody. Jinak já nádrž vybírám spíš asi betonovou, takže v ní žádná výbava není od výrobce, takže kromě čerpadla je pak asi všechno v TM v domě si myslím. Moc děkuji. Škoda že takovou signalizaci vyrobit neumím, kabel tam máme ven natažený. Ty originál řešení jsou hodně drahé a jsou všechny s dopouštěním.
Plánujeme také realizovat splachování dešťovou vodou, po 2 letech se ukázalo, že máme neustále přebytek v nádrži (12m3) a to i v létě přesto, že máme dost velkou zahradu.
Rozvody se nachystaly v průběhu stavby, zbývá dořešit v TM. Topenář říkal, že vodovodní řád a dešťovka musí být FYZICKY odděleny, tj. dle potřeby se to přepojí ručně, ale zde vidím fixní řešení. Jsou tedy někde k dispozici oficiální pravidla, jak je povoleno to realizovat?
@awakened Nikdy by se neměla dostat dešťová voda do rozvodu pitné vody. Nesmí být nikde potrubí propojeno a ani oddělení ventilem se nebere jako oddělené. V případě nedostatku dešťové vody vždy by měla být dopouštěna do nádrže z hora aby nemohlo dojít k nasátí vody do vodovodního řadu.
@wpavel@awakened tvoje řešení může mít logiku, ale není podle předpisů. To znamená, není legální. Také jsme to tak původně plánovali, ale např. u nás ČVAK toto řešení podmiňuje vložením nějakého schváleného zařízení do systému (jehož princip je stejný - nedopustit v žádném případě kontaminaci vodu v řadu vodou z tvé retenčky nebo studny), které celý ten systém tak prodraží, že je veškerá ekonomika tatam. Návratnost někdy po 60 - 70 nebo i více letech. Namísto toho, aby bylo takové řešení podporováno všemi možnými způsoby. Akorát je tady spousta chytrých, kteří si myslí, že svým geniálně jednoduchým řešením všechny předčí a že zdravý selský rozum bude upřednostněn před (dle mého názoru) lobbystickými tlaky velké firmy se zahraničním majitelem
@awakened Klapka se nedá brát jako oddělení, takže nevyhovující. Pružina praskne, co se může stát a při poklesu tlaku ve vodovodním řadu (co je také možné) se nasaje dešťovka do rozvodu pitné vody třeba pro celou ulici a ta se celá z toho třeba pos..e.
Koukněte na odkaz https://voda.tzb-info.cz/destova-voda...
kapitola - Řídící doplňovací jednotky obr. 25 takto muže být napojená pitná voda.
@esmeralda2 Ano dotační politika je určená pro firmy. Ať vezmete dešťovku, FV a třeba i kotle. Vždy z toho nejvíc má firma a to tomu říkají že je to podpora pro nás. Zvládne to trochu tech. zdatný člověk sám zapojit ale musí si o tom něco nastudovat. Ten kdo má v dnešní době dům a moc si toho neumí nebo nemá možnost udělat sám tak jenom platí a to hodně, někdy i za hodně mizernou práci.