Dobrý den, setkal jste se někdo s kondenzaci kanalizace či vodovodního potrubí v novostavbě? Voda je vedena klasicky podlahou. Kanalizace má odvětrání. Poté, co jsme udělali omítky, se nám objevil mokrý flek na zdi. Po otevření podlahy a zateplení, jsem zjistili že místo kolem potrubí je mokré ale žádný únik z samotných trubek. Tlakové zkoušky se dělali, ale na nic se zásadního nepřišlo. Hydraulik tvrdí, že je to kondenzace. Nějaké rady, postřehy, jak na to. Budu vděčná za každou odpověď.
@czyz Asi neporadím ale podle mě kondenzuje vzdušná vlhkost na studeném povrchu to je třeba na rozvodu studené pitné vody bez izolace. Teplota kanalizace se asi běžně nedostane pod rosný bod.
dodatek
Nemáte náhodou TČ kterým chladíte podlahu?
@wpavel děkuji za odpověď. Zatím je pořád stavba.bude se teprve malovat. čerpadlo zatím nainstalováno není. Ale ty vodovodní trubky k té kondenzaci by seděly víc, než kanalizace. My už hledáme chybu všude no. Tak snad se na to přijde....
Vodovodní trubky by správně měly být izolované. Pokud nejsou, můžou na povrchu navlhnout kvůli kondenzaci, podobně jako půllitr studeného piva. Že by ale bylo vše kolem úplně mokré a prosáklo to až skrze omítku, to se mi nějak nezdá.
Mohla by to být netěsnost té kanalizační trubky. Možná je někde rozbitá nebo špatně sesazená. Zkusil bych do té trubky pustit pořádný proud vody a pár minut čekat, jestli to začně vlhnout víc.
@m_i_r_e_k děkuji za odpověď. Trubky jsou izolované (ale ve spojech jak jsou takové "kolena"izolované nejsou, to je fakt) a kanalizace ještě v provozu není, nebydlí se tam.
@czyz
Vodovodní trubky se můžou rosit jedině pokud se pouští voda. Když se voda nepouští, obsah trubek se po nějaké době zahřeje na okolní teplotu a pak už se trubky nerosí.
Stejně tak se nemůže rosit kanalizační trubka, pokud v ní nic neteče.
@m_i_r_e_k zkusili jsme to místo (díra v podlaze)vysušit a zateplit na několik dní. Po otevření , jsou trubky v záhybech a víčko od kanalizace oroseny jak půllitr a vše kolem zase mokré. Únik na vodoměru po 5 dnech není. Jsme opravdu s nápady v koncích. Ještě zkusíme tu místnost přes týden sušit pomocí speciálního zařízení, jestli to něco dá...
@czyz Než nějaké hokusy pokusy tak v prvé řadě si nechat udělat tlakovou zkoušku rozvodů vody! Na vodoměru nepoznáte absolutně nic. Pokud je únik nepatrný jako u vás tak to vodoměr nenaměří.
@czyz Jak je dlouho co se dělala tlaková zkouška? Co topení? Drží tlak? Jaká je vlhkost v domě? Jsou již omítky vysušené? Máte někde fotku vybouchané podlahy jak to vypadá orosené?
Příčin může být spousta a neznáme tady vaší stavbu, takže se dá jenom spekulovat.
- Podlahy nějakou dobu po dokončení vysychají - to předpokládám víte, ale pro pořádek raději píšu.
- Porušená spodní izolace - voda vzlíná z terénu
- Zatékání dešťové vody
- Voda začala unikat z trubky až po tlakové zkoušce
- Voda uniká z přívodní trubky ještě před vodoměrem
- Únik otopné vody
- Únik z kanalizační trubky - i když si myslíte, že tou trubkou nic neteče, může tam téct třeba kondenzát z bojleru, nebo řemeslníci vodu občas využívají na stavební práce, nebo nemáte správně ukončené odvětrání a do kanalizace teče dešťová voda, atd.
@dyrup tlaková zkouška před napuštěním byla v lednu. Koncem února, když nehrozily mrazy, se napustila voda, bohužel už byl položený polystyren. Když se položily omítky, vyšla nám mokrá mapa na zdi. Udělali se tlakové zkoušky na teplou i studenou vodu asi před třemi týdny, tam pustilo vždy kolem té 1,5 atmosféry, pak se šipka nehla. Topení je ok, také se dělala zkouška. Zatím tam není žádný bojler, nebydlí se tam. Je tam pouze hotová omítka, stropy, anhydrit byl vylity asi před dvěma měsíci. Orosení jsem si přímo nevyfotila, blbě se to tím telefonem fotí. Přikládám pár fotek.