Zdravím,
řeším na jílovitém pozemku (30cm ornice a pak 3-4m jíl) vsak a nádrž na dešťovku. Nádrž budu volit nejspíše samonosnou plastovou (polyethylenovou) s přepadem do vsaku (případně pokud máte tip na dobrou firmu/značku). Dle projektu mám vsak trubkou DN160 (viz obrázek) řeším spíš jestli ten vsak neudělat - vykopat jen díru hlubokou, abych se dostal pod ten jíl, obložit geotextilií a zasypat štěrkem. Na vsak chci napojit také drenážní trubky z pozemku, nebude ale jíl zanášet trubky a následně vsak? Někdo radí obalit trubky geotextilií někdo zase naopak.
Budu rád za vaše praktické zkušenosti, názory.
Taky máme jílovité podloží a vsak nám nebyl vůbec doporučen. Voda by se mohla dostat pod dům ..... Máme nepodsklepený bungalov a tak jsme si pořídili jímku s přepadem do kanalizace - dešťová kanalizace neexistuje. Pokud je zahrádka, voda nasbíraná v nádrži má své uplatnění .......
Hloubka (si myslim) ze nic nevyresi - i v 5.metrech muze byt jil. Spise bych to vyvedl dal na pozemek (rozumej od domu) a tam misto diry 2x2m udelat 4x2m, vylozit geo, zasypat kamenim..
měl jsem podobné výchozí podmínky a zvolil jsem betonovou jímku . Plastová se snadnějí zbortí (u jílů bývá i problém s podzemní vodou.)
Vsak jsem nedával vůbec .
@lezlaha Pouštět dešťovou vodu do splaškové kanalizace může být problém a většina obcí co mají biologické čističky to zakazuje! Připojení je pouze na povolení. To že to většina lidí nedodržuje je druhá věc.
Dešťová kanalizace samozřejmě existuje a záleží zda ji má obec zbudovanou. U nás to takto máme a nemuseli jsme dělat vsak na pozemku. Taktéž je dům postavený na jílovém podloží.
@sargic
U ná je také striktně zakázáno mít přepad napojený na kanalizaci.
Jímka je na 10m3. Přebytek se dle projektu řeší "rozstřikem na pozemku". V reálá to mám tak, že v jímce mám čerpadlo a sondy, (na určení výšky hladiny). U jímky mám rozbočku (přepínací ventil) , který vodu vede budto do zabudované závlahy nebo přepnutím do kohoutu, na který napojím hadici ...... a tuto hadici můžu vyústit kdekoliv...
Přítel taky objednal plastovou,máme jílov.podloží.Bagr ji usadil,utrhlo se kus jílu a 50 tis vyletělo luftem.To je sice mimo otázku,ale hlavně opatrně:-)Ted máme betonovou.
Nahlodali jste mě ohledně té betonové jímky :-) i cenově to vychází lépe jak se dívám. Jen jak se tak dívám ty betonové nemají přepad, dá se do toho vrtat?. Pod domem máme jinak udělanou drenáž a svedenou do menšího vsaku, pod tím Jilem máme už písek a dobrou zem co to pojme (dělal se vrt na složení půdy) jímku budem mít cca 5m za barakem a ten vsak cca 2m za jímkou. Nakonec asi nechám jen vykopat jámu a zásypu štěrkem. Tohle vše máme v projektu protože nemůžeme vypouštět vodu do kanalizace.
@lindaaa10 Nádrž je zabudovaná v zemi, nahoře má jakýsi vstup podobný komínku. Je tam čerpadlo na čerpání vody na zahradu. Přepad do kanalizace je ve výšce na kterou dosud voda nedosáhla - zatím bez závad, bez zápachu a s minimem vody..... :-) Pokud nebudete vodu odčerpávat a bude tam jen dlouhodobě "uskladněná", tak v těchto vedrech se i můžou rozkládat různé částečky a tím by možná i nějaký zápach mohl vzniknout …. Zatím nevím, máme v provozu 3 měsíce a srážky byly za tu dobu minimální.