Změna odpadů kvůli výstvavbě obecní kanalizace

Dobrý den. V naší obci se začíná budovat splašková kanalizace a kvůli připojení musím provést změnu stávajícího stavu. Můžete mi někdo posvětit zda je můj návrh změny v pořádku, aby vše fungovalo jak má. Děkuji
Odpovědět
Trasa je vzhledem k vývodům z domu nejspíše pevně daná, z toho pohledu návrh těžko připomínkovat. Spíše to bude chtít vyjasnit průměry a spád, to uvedeno není.
Odpovědět
Jak píše Wacko, určitě zvolit vhodné průměry, spád a také bych tam do trasy zařadil revizní šachtu aby bylo možné trasu kanalizace na Vašem pozemku v případě potřeby tlakově vyčistit ( víko šachty nemusí být nad terénem ( může být schované těsně pod zemí /dlažbou/ a v případě potřeby lze odkrýt a propláchnout. A ty pravé úhly napojení vedení bych se snažil minimalizovat - udělat tam ten úhel postupně. Ale to Vám poradí nějaký instalatér.
Odpovědět
Profilova fotka

Odpověď na příspěvek od milanbu:

Dobrý den. V naší obci se začíná budovat splaškov…
@milanbu Nevidím v tom problém. Jen udržet spád a používat odbočky a kolena po 45° ( ne 90 °). @franti_p Dyk tam šachtu má malovanou.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od pyramis:

@milanbu Nevidím v tom problém. Jen udržet spád …
@pyramis Otazna je dlzka kanal. potrubia na pozemku, ale jedna sachta bude v pripade pruseru malo. Idealne zaradit este 1, pripadne 2.
Odpovědět
No právě - ta šachta co je nakreslená je šachta připojovací - ta se dává na okraj pozemku ( nelze se na hlavní kanalizační potrubí připojit z pozemku bez šachty - kanalizační potrubí má trubky pevnosti SN 12 nebo i více, u nás i připojení šachty bylo provedeno trubkou SN 12, potom následně vlastní potrubí po pozemku asi jen SN 4 ). Já jsem psal o REVIZNÍ šachtě a ta by byla nějlépe někde mezi domem a septikem a pak klidně ještě jedna na té podélné trase ( delší strana domu ) a to podle délky potrubí. Může být klidně jedna šachta a jedna kolmá trubka nahoře s víčkem ( aby se dalo sejmout, vložit hadice a pročistit tlakovou vodou ). U té navrhované revizní ( čistící ) šachty jde prvořadě o zajištění možnosti číštění potrubí a musí být někde na začátku a v průběhu potrubí - tou napojovací se pročistí maximálně potrubí mezi napojovací šachtou a mezi kanalizačním řadem.
Odpovědět
Profilova fotka

Odpověď na příspěvek od franti_p:

No právě - ta šachta co je nakreslená je šachta p…
@franti_p Proč by napojovací šachtou, jak píšeš, nešločistit mezi šachtou a barákem? Každou šachtou se dá čistit na obě strany.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od pyramis:

@franti_p Proč by napojovací šachtou, jak píšeš,…
@pyramis No dá, ale zkušení instalatéři doporučují těch šachet raději více a čistít ve spádu, ne proti spádu ( asi mají víc zkušeností než já jako laik v této záležitosti ). Napojení mi dělal člověk, který pracoval u vodárenské firmy provozující i kanalizační síť a radil dle zkušeností. Ono se dá klidně čistit i tak, že se zdemontuje WC, tam se strčí hadice a protlačuje se směrem do potrubí - i tak to lze ( a taky se to tak někdy musí udělat ). Nehledě na to, že pokud jsou na trase nějaká zakřivení, tak je lepší vždycky jít shora než zespoda a pokud se udělá na tase vícero takovýchto čistících / revizních / otvorů je to lepší
Odpovědět
Profilova fotka
Zas bych to s šachtami nepřeháněl. U moderních KG, pokud jsou v správně instalovány ucpání nehrozí.
Odpovědět
Profilova fotka
Jo a ještě ohledně čištění, vždy je lepší čistit proti směru toku, protože to, co vyčištíš, tak postupně odplouvá pryč, narozdíl čištění po směru toku.
Odpovědět
Zakreslil jsem nový návrh i včetně rozměrů a z toho nové plynoucí dotazy: 1) Pod kuchyní je menší sklepní prostor kudy vede vodovodní přípojka a rozvněž i stávající odpad (rozměrově 1x1x1 metr. Postačuje odtok z kuchyně ze stávajícího DN 40? Je nutné mezi kuchyni a odbočku dávat zpětnou klapku kvůli případnému zápachu? Existuje něco jako ,,síto,, na tuky do tohoto potrubí ve sklepním prostoru, které by eliminovalo nečistoty z myčky do odpadů a jednou za čas by se čistillo nebo není možné, aby myčka zanesla odpadní potrubí a nemusím toto řešit? 2) Doplnil jsem 3 revizní šachty i jejich přibližnou polohu umístění - je to takto v pořádku? Je nutná v některém místě revizní šachta se zpětnou klapkou kvůli zápachu? U těch revizních šachet jsem nalezl informaci, že šachtová dna mají napojení DN 160 - není to zbytečně moc? 3) Můžete mi dát někdo radu, kde zvolit jaké konkrétní průměry porubí a případně spády. Pozemek 20x9 metrů je zcela na rovině, až za ním v místě odbočky z kuchyně se začíná postupně svažovat a obecní šachta je na úrovní cca 4 metry níže než pozemek pod domem. 4) Jaká musí být minimální vzdálenost mezi domem a tím novým dlouhým odpadním potrubím podél domu? Chtěl bych to dát co nejblíže domu protože pak je tam oplocení. 5) K čemu se používají čistící tvarovky a mají v mém případě nějaký význam? Děkuji za rady PS: Na obecní projekty přípojky se čeká, ale pochopil jsem, že v něm jde hlavně o ten poslední úsek cca 2 metry a obecní šachtu, než o to jak to budu mít na vlastním pozemku vytvořené a funkční.
Odpovědět
Profilova fotka
1/ Odtok z kuchyně musí být ve sklepě "redukován" z HT40 na KG110 a z toho na KG160. Zpětná klapka netřeba. Pach je řešen sifony. Lapač tuků existuje, ale si ne ve formě "na trubku". Ale není třeba, pokud se neleje friťák do odpadu apod. 2/ Revizní šachty tam takto můžou být, ale za mě je to zbytečné, stačila by jedna např. za odbočkou na WC. Zpětná klapka netřeba, zápach řeší sifon. Ano šachty jsou DN160, protože to je norma pro venkovní část kanalizace. Tak proč to měnit? 3/ Držel bych se normy DN160. Spád 1 - 3 % (3 jsou lépe). Před obecní šachtou si pomoci vyšší sklonem, tak cca 30 % 4/ Minimální vzdálenost se neuvádí, ale je dobré, když to není přímo nalepené na základech, aby se neobnažovaly při výkopu a také se to hůř kope. 5/ Čistící tvarovky se používají pro čištění potrubí. Při použití šachty nevidím pro jejich použití žádný význam. To je primárně pro stupačky v baráku.
Odpovědět
Děkuji moc za rady
Odpovědět
Článek se načítá
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?