Odpověď na příspěvek od franti_p:
Ohledně napojení ke komínu se obraťte na zkušenéh… @franti_p Díky za odpověď :) No my se samozřejmě nejdříve radili s hromosvodařem, ale pak nás trochu dostal technik od kamen. Ale každopádně máme od hromosvodaře vyjádření: Dle ČSN EN 62 305 ed.2:2012 jsou v zásadě přípustné tyto dvě varianty : 1 Pokud není dopočítána tzv. přeskoková vzdálenost S LPS se instaluje jako tzv. pospojení "všeho se vším". _V tomto případě ale musí být komínová vložka u země vodivě spojena s uzemňovací soustavou. Jímač resp. pomocný jímačse může, ale nemusí instalovat přímo na vodivý plášť komínu. Není pravdou, že komín se stává jímačem, neboť funkci jímače ( přijímače bleskového proudu ) přebírá pomocný jímač, nebo jímací tyč. Tato je na příjem bleskového proudu dostatečně dimenzována dle výše uvedené ČSN EN. Kovový plášť komínu tedy funguje pouze jako vedení bleskového proudu. Svojí plochou těmto požadavkům vyhovuje - viz čl.5.2.5. tab.3 ČSN EN 62 305 ed.2. 2 Jako druhou možnost instalace JT lze použít tzv. oddálený jímač. Pro tuto variantu je nutné spočítat vzdálenost S. JT se po té instaluje min. v S vzdálenosti od komínu a následně se může, ale nemusí vodivě spojit s komínem. JT musí svojí výškou zajistit ochranný prostor Op pro chráněné zařízení. Komínová vložka je spojena s potenciálem PE. Asi chápu, že jistota je to oddělit, ale normy by to mělo být takto OK. Uvidíme nakonec, co zvolíme. Jako určo nechci mýt kamna, která se budou chovat neočekáváně.Odpověď na příspěvek od lilscrash:
@franti_p Díky za odpověď :) No my se samozřejmě … @lilscrash Také děkuji za informaci, my jsme se přiklonili k tomu oddálenému jímači, vložky v krbech - jedná se o kombinovaný komín s krbem zn. Schiedel mají uzemňovací přípojku, máme k ní přitažený měděný vodič, který bude vodivě spojen s uzemněním. V krbu můžeme mít elektroniku, ale nebudeme instalovat. No a právě bleskové přepětí by mohlo elektroniku poškodit, proto jsem se přiklonil k oddálené variantě. No a jak je vidět, obě varianty jsou přípustné a správné. Tak se ani nedivím, že co hromosvodář to jiný, ale správný názor.Odpověď na příspěvek od lilscrash:
Ahoj, máme pasivní dům a budeme pořizovat hermeti… @lilscrash udělej te to jak doporučuje technik ví co říká vždy se může nějaké přepětí stáhnout do kamen a spálit elektroniky případně si to zavlečete i jinam.Odpověď na příspěvek od franti_p:
@lilscrash Také děkuji za informaci, my jsme se … @franti_p Já bych to dal normálně okolo ocelovou objímku a vyřešené, stejně když to bude oddělené tak co? Prší, mokrá střecha a je úplně jedno jestli bude na tom ta tyčka nebo půl metru vedle. Voda je vodivá. A když ten blesk praští, tak vám stejně něco odpálí, vím to z vlastní zkušenosti ani nemusel tady udeřit a odešly za 13 let 3 routery, po úderu další router včetně napáječe, síťová karta v PC, praskly žárovky na půdě, vyletělo fíčko v rozvaděči atd..... A to máme celou plechovou střechu pokrytou hromosvodem..... A ani to není spojené na PE svorku domu ani nemáme žadný pásek okolo základů, ale jen zakopané zemnící tyče 2m hluboko a 2m daleko od domuOdpověď na příspěvek od vladimir_sacha:
@franti_p Já bych to dal normálně okolo ocelovo… @vladimir_sacha mlčeti zlato. 😉Odpověď na příspěvek od danelko:
Mám stejný problém. Nerez komín, peletový kotel, … @danelko tak buď budete doufat že nebudete mít Černého Petra a v blízkosti neuhodí blesk a nic se s kotlem nestane a nebo budete muset udělat ochranu před bleskem. Nejjednodušší je mít dobrou pojistku aby v případě spálení kotle vám zaplatili nový ale chce to pořešit s pojišťovnou aby se nekroutily kdyz prodejce doporučuje hromosvod a vy ho nemáte jak se pojišťovna zachová.