Dobrý den,
Máme následující problém:
Máme postaven nový rodinný dům a v něm postaven nový komín 8,3 m. dlouhý z Schiedel keramickych vložek o průměru 200mm., lepených k sobě kamnářským tmelem Den Braven.
Okolo vložek je izolace Schiedel a obezděno plnými cihlami, okolo izolace dostatečně hutněno a nechány mezery v rozích kvůli odvětrávání.
Jeden rok topíme občas kamínkama.
Dnes jsem byl vymetat komín a kouřovod.
Vylezl jsem na komín, zkoukl ho, chytl kónický prstenec, abych zjistil, zda drží dobře nalepen na poslední vložce.
Kónický kus drží, ale s ním mi v ruce zůstala celá vložka, na ní vidím rozdrolený tmel. Ten samý tmel u sopouchu se drolí též, takže se dá předpokládat, že se rozpadá v celé výšce komínu.
Čím to může být způsobeno?
Je takový komín nebezpečný?
Projde revizí? (do léta se máme stěhovat)
Jaká je možná náprava?
Co výrobce tmelu, má vůči tomu nějakou zodpovědnost?
Se stavbou finišujem a tohle mě vážně nenechává klidným, proto děkuji za jakýkoli příspěvek.
S pozdravem Mirek Svoboda
Odpovědnost má za prvé stavitel, za druhé ten, kdo na takový komín vydal revizi. Pokud revizi nemáte a přesto topíte, potom si přičtěte i svůj podíl a buďte rádi, že doteď nevznikl žádný problém.
Kamnářský tmel vůbec není určený pro toto použití, nevím koho to napadlo. A koho dnes vůbec může napadnout, udělat si z kvalitních prvků určených pro stavbu systémového komína (tedy komína s garancí od výrobce) nesystémový (a tedy bez jakékoli záruky nejen na celek, ale hlavně na jednotlivé použité prvky).
Na komín rozhodně revizi nedostanete (tedy alespoň ne od poctivého revizáka) a budete nuceni ho buď celý rozebrat a přestavět a nebo vyvložkovat nerezem. To byla panečku úspora...
http://www.denbraven.cz/specialni-tme...
Uvádí-li výrobce tmele užití i na komínové systémy značky Schiedel pak je výrobek užit správně.
I systémové komíny běžně praskají a to i za dodržení všech náležitostí, a to nejen v tmelu ale i samotné vložky, .....
Plné cihly jsou taktéž velmi dobrým a stovky let osvědčeným materiálem zejména pálené červené s velmi dlouhou životností a samy o sobě jsou schopny tvořit naprosto bezpečný plášť komína i bez jakékoliv vložky, zejména jsou-li nově vyzděny.......
Neviděl bych to vůbec tak černě vložky v komíně drží především svou vahou, teplotní dilataci většinou neodolá trvale žádný tmel, nebo tmel odolá ale vložka ne, prakticky ale vložky nemají "kam jít".
Určitě počkejte na nezaujaté stanovisko revize a nestresujte se zbytečně.
nevím my jsme ke komínu schiedel dostali 3 kyble lepidla a vylévali jsme ty díry lepidlem plus i takto zdili - drží to fest, celý komín 11 metrů je i natažený v dírách roxory a venkovní střešní část je sešroubovaná na závitové tyče co ke komínu byli, takže nehrozí, aby mi poslední vložka na komíně nějak spadla apod.
Sákryš OMLOUVÁM SE, to doporučení výrobce vidím poprvé, to jsou mi věci... S kamnářským tmelem mám své zkušenosti a nikdy bych si netroufl ho použít na to, co sám výrobce deklaruje. Je to hmota, která po vypálení ztratí veškerou plasticitu a dilataci nezajistí absolutně žádnou, Z jakýchkoli spojů, které nejsou zcela uzavřené, se vydrolí. Např. těsnění kovových kouřovodů kamnářským tmelem je v praxi holá utopie.
Rozhodně nesouhlasím, že "systémové komíny také praskají". Samozřejmě praskají, pokud jsou špatně instalovány nebo jsou používány v rozporu s pokyny výrobce, případně pokud jde o špatné kopie kvalitních systémů.
No a červené cihly - to je kapitola sama pro sebe. Stovky let staré cihly ještě dnes drží, ale vezměte si do ruky ve stavebninách běžně dostupnou červenou cihlu dnes. Rozpadá se jen se na ní špatně podíváte. Takže je to samozřejmě opět o konkrétním výrobku. Nicméně to nemění nic na tom, že nesystémovým použitím systémových prvků se investor připravuje o velkorysé záruky výrobce. To je prostě fakt, ať je cihla sebelepší.
Jinak jak je psáno, chce to prostě pozvat revizáka, ať si k tomu poví své a podle toho se zařídit...
@bchannu
Ale tazatel nemusel použít "systémové prvky" do nesystémového komínu, protože Schiedel vyrábí komínové vložky i "univerzálně" i do "nesystémového komínu tedy individuálně stavěného" ty jsou určené k výstavbě individuálního komína jak se to dělalo i dříve, to není tak že dotyčný musel vzít šamotky určené do systémového komínu....V tomto směru se tazatel žádného přestupku nedopustil....
A ke kamnářskému tmelu, spojování kovových částí jistě nelze dávat naroveň keramickým vložkám , ale jinak nejen že je tmel určen i na komíny Schiedel ale kamnářský tmel musí vyhovět trvale daleko vyšším teplotám než pokud by byl určen "pouze" na komín, v případě komína totiž teploty nikdy nedosáhnou takové úrovně jako teploty v topeništi vyjma toho kdy by v komínu vyhořely saze, v tomto případě je ale velké riziko poškození i samotné vložky byť "odolné proti vyhoření sazí" bez ohledu na užitý tmel....ovšem je to havarijní stav a zdaleka není tak častý jak se jím "straší", k vyvolání tohoto stavu je opravdu nutno po delší dobu zajistit "souhru" velmi špatných podmínek, což se ne vždy v praxi zadaří
@petrmm
A ještě k těm cihlám je pravda že není pálená červená jako pálená některé se opravdu i drobí ale byť by i tazatel postavil komín z těch "horších cihel" je nutno si uvědomit že takový komín i bez vložky má stěnu silnou cca 14, cm ! + omítka a plášť má rázem minimálně 15 16 cm , stěnu nejen nehořlavou ale navíc i s velmi špatnou kondukcí (vedení tepla) čili bezpečnost takového komína z hlediska požárního je více než dobrá.
@petrmm Neměl jsem vůbec na mysli potíže tmelu odolat teplotám, tam nemám obavu, ale z praxe vidím, že tmel po vytvrdnutí neodolá sebemenšímu dynamickému zatížení, tzn. při jakémkoli pohybu těsněných ploch vůči sobě je úplně bezmocný. Použité vložky mají jistě osazení a tedy spára není jen na tupo, takže to drama být nemusí...
Pálené cihly bych co do vlastností vedení tepla nepřeceňoval, pokud by kolem keramické vložky nebyla ještě např. vláknitá izolace nebo provětraná mezera. Ale izolaci i provětrání tazatel má.
Každopádně bych problém špatného spojení, resp. "nespojení" komínových vložek nebagatelizoval. Těsnost průduchu je zásadní nejen pro funkci spotřebiče, ale i pro bezpečnost.
Právě proto bych funkci tmelu "nepřeceňoval" jakýkoliv tmel při dilataci neskýtá trvalou pevnost...
Vložky osazení mají, tudíž drama to opravdu není
Co se týká pálených cihel, vzhledem i k síle stěny jde o materiál naprosto bezpečný a to i za předpokladu že je komín "po staru bez vložky".
Je naprosto nemyslitelné aby přez stěnu komína bez vložky jen z pálených cihel cokoliv chytlo plamenem jen na základě vedení tepla.Požáry které od komína vzniknou nemají příčinu v tom, že by se stěna komína z cihel natolik rozpálila že by něco zapálila, to je prakticky nemyslitelné. Příčiny požárů jsou jednoznačně dány efektem "vyhoření sazí" kdy teplota v komíně dosáhne takových hodnot, že dojde k "roztržení" pláště komína a následnému prošlehnutí plamenů ...
Těsnost průduchu je dána i těsností pláště, vložky byť by byly do komína vyskládány i bez tmele nepředstavují z bezpečnostního hlediska problém, jde o předsudek avšak nepodložený, problém by to byl pouze v případě že by byl komín tvořen pouze a jen vložkami bez jakéhokoliv pláště pak ano, ale takové komíny se nikdy nestavěly ani nestaví..........