Odpověď na příspěvek od rumcajk:
Ahoj, jdu si pro radu a názor na technické řeše… @rumcajk Pokud vám stavební úřad dovolí postavit a zkolaudovat defacto pasivní dům s TČ a rekuperací tak bych šel do toho. Schválně zmiňuji ´´ pasivní dům ´´. Protože to přímo indikuje nízké tepelné ztráty. Schválně si nechte spočítat stačí odhad koli Mwh ročně elektříny by jste měl mít spotřebu pro ohřev TUV a topení. Tipnul bych, že v dnešním standardu výstavby se dostanenete na 10Mwh ročně. Maximálně. Ona cena silové energie není nízká. Ale cílem asi není topit levně, ale topit co nejméně. A to by vám měla zajistit izolace a řízené větrání. Přípravu na FVE bych si udělal. Hlavně opravdu dostatek místa v rozvaděči a prostup do domu. Člověk nikdy neví co bude nebo nebude zapotřebí za XX let.Odpověď na příspěvek od jirkajiri:
U té izolace stěny je dobré uvádět i jaká je zeď.… @jirkajiri stěny 30 Porotherm a 20 EPS Grey, střecha úplný jih, sklon 30 a délka 17 m, pak ještě asi 10m na východ a já západ.. Je to prostě myšlenka, zda těch řekněme 150k do krbu má smysl. Návratnost to asi nemá. Takže to bude spíše o emocích. Teď bych se raději přikláněl k tomu peníze za krb s komínem ušetřit a pak je investoval do FVE větších dimenzí.Odpověď na příspěvek od kossakowski1980:
@rumcajk Pokud vám stavební úřad dovolí postavit … @kossakowski1980 Řekl bych že tazatel bude hodně pod 10MWh.... Když my v 2x takovém domě s polovinou nebo dokonce někde čtvrtinou izolace (Porotherm 44 stará varianta/ Citherm CTZ 40 + 5cm EPS, podlaha 4cm EPS + podlahovka, dvojskla, 15 - 20cm vaty 0,043 ve stropě a bez rekuperace, bez čerpadla bez venkovních žaluzií, klimy atd)... máme 20MWh ročně průměr.....Odpověď na příspěvek od edison101:
Taky nevím kde chodíte na takové částky komín 20… @edison101 Jednoduše do domu na hraně pasivu s rekuperaci nemůžu dát levný komín s krbem. Potřebuji aby to splnilo BD test a oboje tedy bylo těsné. Budu rád, když mi ukážete, který komín kromě Schiedel Absolut toto splňuje? A ten pod 60 nekoupíte. Krb potřebuje splnit totéž a zároveň se tam nemůže dát kde co a musí se volit dle výkonu do vzduchu a do vody. Jinak se zatopí a v obýváku bude sauna po druhém polenu. Akumulační krby mě právě odrazují i v tom, že podlahovka bude mít doběh, já k večeru zatopim a defacto hned přetopím. Načež výplně Tč, podlaha zchladne a pak se bude zase několik hodin nahřívat. Akorát si tím rozhodim topení a úspora nikde. Jak přemítám, tak opravdu varianta 3 asi dává největší smysl.. Edit: No a když vypnout proud? Člověk bude mít něco v baterce, tak nějakou dobu vydrží. Když to bude vypadek na dny, tak něco by dala fve a pokud by to bylo v zimě, tak to jde vyřešit levnějšími způsoby než se jistit kominem a krbem na apokalypsu. Stačí topení na PB lahve, centrala.. na těch pár dní to člověk přežije a komfortní by to nebylo ani kdyby měl člověk krb.Odpověď na příspěvek od rumcajk:
@edison101 Jednoduše do domu na hraně pasivu s re… @rumcajk Mám pasívny barák (165m2 do patra, TZ 2.7kW) a tiež som rozmýšľal nad komínom a krbom a nakoniec som ho nedal, pretože s akumulačnou obestavbou a všetkým by to bolo okolo 400+kKč. Aktuálne fungujeme len na TČ. Zvláda to vpohode. Ako zálohu si môžem kúpiť kempingový varič a pár malých plynovúch bombičiek za pár stoviek a s tým sa dá variť aj topiť pár dní. FVE v zime (aj s baterkou) by som moc nebral v úvahu, väčšinu decembra, ledna a minimálne polovičku února to denne nevyrobí ani 1kWh. Holt slniečko síce nikam neušlo, ale je tak vysoká oblačnosť, že vôbec na panely nesvieti. Ak sa bojíte studenej podlahy a vychladnutého okruhu PT, tak s tým nič neurobíte, pretože aj keby TČ nonstop topí do podlahy (stále sa bavíme o pasíve), tak mu stačí mať na výstupe vodu o teplote 25-27°C a nakoľko je to pod teplotou ľudského tela, tak Vám príde podlaha nonstop studená. Keby topíte s výstupom 40°C, tak si zrazíte COP na polovičnú hodnotu, dom sa zachvíľku nahreje, chvíľku Vás bude hriať od nôh ale 80% dňa bude podlaha stále studená, lebo tč nebude bežať, nakoľko už vytopilo dom. Navyše treba rátať s tým, že nakoľko väčšina ľudí prepadla vynilu, ten by nemal vidieť teplotu vyššiu ako cca 27°C, takže topením na výstupe 40°C by ste prišli o záruku.Odpověď na příspěvek od rumcajk:
Děkuji všem za cenné rady a připomínky. Vidím, že… @rumcajk Stačí spraviť prípravu aby sa tam krb dal potom dorobiť. Vynechať podlahové topení, zosíliť izoláciu v podlahe (xps za eps, možno pridať kari sieť) a možno prívod vzduchu podlahou (ale to má nerezový komín asi vyriešené).Odpověď na příspěvek od rumcajk:
Děkuji všem za cenné rady a připomínky. Vidím, že… @rumcajk a ty máš s FVE spočítaný PENB? Nebo ji v něm nemáš uvedenou?Odpověď na příspěvek od vladimir_sacha:
Je to pochopitelně na vás, pro co se rozhodnete. … @vladimir_sacha Jaké případy mohou nastat, že člověk bude za tento sekundární zdroj rád? Při rozbití TČ mohu po dobu opravdy přepnout na elektrický kotel. Takže jediné co mě napadá je fakt ten déletrvající blackout, který bude trvat řádově déle jak 3 dny, kdy do domu nedostanu ani Kwh, abych si třeba aspoň rychle dobil baterie... Na jednu stranu je to na tyto apokalyptické scénáře fajn a chápu to. Ale když budeme myslet takto, tak bychom si měli stavět v domě kryty a panické místnosti, protože může přijít válka a rakety od Rusů.. A nezdá se mi, že by tu někdo zakládal podobné témata. Je to všechno zhodnocení míry rizika a financí, které chceme do těchto řešení dát.Odpověď na příspěvek od jirkajiri:
Komín lze samozřejmě v budoucnu přidat, dokonce k… @jirkajiri Jak to říká se tomu V2H vehicle-to-home. Již to docela dost aut právě umí. https://energytheory.com/what-are-v2h... https://driivz.com/glossary/vehicle-t... https://www.carexpert.com.au/car-news...Odpověď na příspěvek od rumcajk:
@vladimir_sacha Jaké případy mohou nastat, že člo… @rumcajk Nejde o nějaké scénáře a kdyby mělo, my takovou místnost máme v domě a to je koupelna, železobetonový strop, 45 zdi a jen malé okno..... Jinak prostě je to úspora peněz, já si tak vyjedu autem, poberu v sobotu, neděli kde co leží u cest, větve. u břehu řeky atd.... Naházím do kufru na sedadla na střechu a jedu. Mám to zdarma.Odpověď na příspěvek od vladimir_sacha:
@rumcajk Nejde o nějaké scénáře a kdyby mělo, m… @vladimir_sacha ale to dřevo když někde leží není vaše a víte jak se tomu říká?Odpověď na příspěvek od rumcajk:
@jirkajiri Jak to říká se tomu V2H vehicle-to-hom… @rumcajk Běžně prodejné wallboxy neumí posílat elektřinu do sítě. Možná nějaké existují, ale budou drahé, protože kromě wallboxu musí takový wallbox plnit i úlohu střídače, který u FVE stojí asi 50 tisíc Kč. A co se týče cen elektřiny, tak majitelé FVE mají elektroměry, které počítají cenu EE po čtvrthodinách. Do budoucna se postaví hodně FVE a větrníků. Když bude svítit, tak postačí vlastní FVE, když nebude svítit ale bude v Německu foukat, tak bude silovka levná, ale bude se platit distribuce. Když nebude svítit ani foukat, tak bude elektřina drahá. Otázkou je ale kolik takových týdnů v roce bude.Odpověď na příspěvek od edison101:
@vladimir_sacha ale to dřevo když někde leží není… @edison101 Ale kuš! 😁 "Chování návštěvníků v lese upravuje zákon o lesích, který hovoří o tom, že návštěvník lesa kromě lesních plodů může sbírat suché na zemi ležící klesti pro vlastní potřebu. Toto platí v jakémkoli, tedy i soukromém lese. Klest jsou na zem spadlé větve, které nesmějí na silnějším konci mít větší průměr dřeva bez kůry než 7 centimetrů. Dřevo o větších průměrech si z lesů nikdo nesmí samostatně odvážet bez toho, aby k tomu měl od vlastníka lesa povolení"Odpověď na příspěvek od kopca89:
@edison101 Ale kuš! 😁 "Chování návštěvníků v lese… @kopca89 ale to platí v lese ne kolem řek a cest kde to není vedené jako les tam je to majetek majitele pozemku 😉😉 😁 takže tam to neplatí.Odpověď na příspěvek od edison101:
@rumcajk a ten test musíte mít nebo víte jak to c… @edison101 s tím souhlasím. Je něco jiného topit dřevem v domě s vysokým TZ nebo v pasivu. Patřím taky mezi topiče. Na rok mi opravdu stačí kolem 1.5m3 dřeva. Svépomocná příprava dřeva je perfektní odreagování určitě efektivnější než blbnutí ve fitku. Jinak nařezat a nastipat toto množství je práce tak na jeden vikend. Mám krb s AN s ohřevem TUV. Dneska jsem např zatápěl kolen 18.00. Přinést dřevo a zatopit mi zabere tak 2min. Při současných mrazech jednou až dvakrát přikládám a topím asi 4h. O nějaké pracnosti nebo ničení zad se opravdu nedá mluvit. Pokud si dřevo dělám svépomocí oficiálně, tak cena topení a TUV mi vychází tak 5000Kč/rok a to do toho počítám i amortizaci motorovkyOdpověď na příspěvek od zubr487:
@edison101 s tím souhlasím. Je něco jiného topit … @zubr487 můžete mi prosím rozvést váš systém. Jak to máte vše propojeno a seřízeno? Přibližnou plochu domu a tepelné ztráty? Já se před chvílí díval do štítku a tam máme měrnou spotřebu tepla 7,1 MW/rok a tepelnou ztrátu podle nějaké kalkulačky 3 kW. Zazněli tu zajímavé argumenty. S těmi výkyvy cen elektřiny souhlasím, zdá se to logické. A v tomto ohledu myšlenka více topit krbem a v létě být (díky FVE, byť slabší) víceméně soběstačný má něco do sebe.Odpověď na příspěvek od zubr487:
@edison101 s tím souhlasím. Je něco jiného topit … @zubr487 tak to co popisujete je pro mne neco, co bych nechtel u sebe v dome resit, zbytecne starosti navic. Nemuset myslet nad drevem, sekanim, topenim, prikladanim, uklidem, bezpecnosti pro deti, udrzbou ... to je svoboda, kterou mi pocit sobestacnosti nenahradi. Prepoctete si taky, kolik casu celkem Vas ta sranda se drevem stoji, tj. vemte si Vasi hodinovou sazbu a vynasobte ji poctem hodin, kolik stravite hobikovanim s klacikama za rok. Sectete to s temi 5k za rok a uprimne pochybuji, pokud tedy nejste v duchodu, ze topeni drevem bude davat i vyraznejsi smysl z financniho hlediska.Odpověď na příspěvek od rumcajk:
@zubr487 můžete mi prosím rozvést váš systém. Jak… @rumcajk já Vás v žádném případě nechci přesvědčovat, že je to ideální varianta. Jen nemám rád podobné řeči, jako zde napsal např. @cast. Sám jsem ale trochu výjimka, protože jsem si stavěl dům na důchod. Takže menší domek s TZ kolem 2.5kW s rekuperačním větráním. Jako vstupní požadavek bylo podlahové topení a nějaký krb. Z toho logicky plyne, že vzhledem k malému TZ byla nutná akumulace. Dále mám výhodu, že si to celé umím udělat sám a měl jsem k dispozici i AN. Takže výsledkem je systém z složený z teplovodního krbu, který topí do AN 500l. V AN je patrona pro elektrický ohřev a výměník pro průtokový ohřev TUV. Na AN mám napojený rovaděč PT s trojcestným ventilem na regulaci teploty. Takže v podstatě klasické zapojení. Celá je to primitivní systém, který mě zřejmě přežije. Proti tomu s TČ bych měl daleko víc starostí. Loni jsem konkrétně kupoval dřevo za cca 800Kč/m3 a jak jsem psal, tak komplet odvoz, rozřezání a naštípání je práce tak na 2 až 3 dny. V současnosti mám dřevo cca na 10 let. Pro mě je toto svoboda, nezávislost a minimum starostí. Finanční hledisko vůbec neřeším.Odpověď na příspěvek od cast:
@zubr487 tak to co popisujete je pro mne neco, co… @cast vemu můj případ topím plynem podlahová plocha 100m2 ztrátu nevím o proti projektu jsme hodně přidali na zateplení topím na 22 stupňů do radiátorů jde teď cca 32. Den teď spali. Nějakých 3,5m³ plynu v Etně vaření o ohřevu TUV. Mám krb samostatně strojní do ničeho dalšího netopim když se mi chce tak k večeru tam zatopim dám buď dvě polínka nebo brikety a když je pod -5 přidám pak ještě jedno doma se mi to vytáhne na 25-26 stupňů a teplo se roztáhne i do pokojů ale ne zas tak moc že by se blbě spalo. Tím ušetříme nějakých 8 hodin topeni plynem a cca 1m3 plynu . Tak za rok spalin do jednoho metru dřeva. A kolik mě stojí výroba dřeva ten metr na samovyrobe stojí 250kc nadelane i naložené to mám do půl hoďky pokud nemusím daleko nosit ale počítejme hodinu pak naaspalkovani a nasekani celkem cca 5 hodin vemu 200kc/hod takže dřevo mě stálo i smym časem 1250kc/m3 vím že 30l kýbl mám na cca 3 dny takže hrubé spočítano za den spalim dřevo za cca 12,5 Kč a tím ušetřím plyn za cca 33kc takže jsem nějakých 20kc v plusu za každý den topení dřevem. A topení v krbu má ještě další výhodu ikdyz máte doma třeba 23 stupňů tak když přijde člověk opravdu vymrzli tak se těžko zahřívá ale kdyz si zatopite v krbu a necháte na sebe salát tu teplo to je hned líp.😉 Ale každému vyhovuje něco jiného a určitě nikomu krb nevnucuju.