V súčasnosti vlastním pozemok (výhradne), na ktorom sa spolu s priateľkou chystáme stavať dom na hypotéku. Tento dom chceme do spoločného vlastníctva a spoločnú hypotéku. Je to vobec takto možné? Dakujem
V Čechách je s tím problém. Dům vlastní ten, kdo vlastní pozemek. Někde jsem četla, že je problém s kolaudací, není možné mít jiného vlastníka domu než pozemku. Není jednodušší půlku pozemku "darovat"?
@puhelin Ale právo stavby má omezenou platnost, i když myslím 100 let ;-) A banky to pak akceptují? A úřady při kolaudaci? Někde jsem četla, že s tím byly problémy.
@puhelin Prosímtě a to tedy znamená, že vlastník pozemku bude jeden a v hypotéce mohou figurovat oba, aniž by spolužadatel vlastnil nějaký podíl na pozemku?
@slabici Urady pri kolaudaci to akceptuji, vyzaduji to uz k povoleni, tak by si protirecily. Je to jako kdyz cez nebo cetin stavi nove vedeni, dostanou s majiteli pozemku podepsane smlouvy o pravu provest stavbu. Vlastnikem vedeni je cez/cetin, ale ne cizich pozemcich. Jak je to s hypotekou nevim.
@adula000 Stavebnikem je i ten, komu vlastnik provest stavbu umoznil. Stavebnin urad jedna s obema, jsou si sobe rovni. Jak je to s hypotekou nevim, nikdy jsem si zadnou nebrala.
@puhelin A co katastrální úřad? Mám takový dojem, že někdo tu problém měl. Vlastníkem pozemku byl jeden, zapsat dům chtěli na dva a katastrální úřad měl velký problém. Ale už si nepamatuju podrobnosti.
My máme s manželem mezi sebou smlouvu, že smím stavět na jeho pozemku a tak jsme to dokládali i ke stavebnímu povolení. Hypo máme jen na dokončení. Reálně to tedy znamená, že manžel je vlastník pozemku, oba jsme stavebníci a oba jsme podepsaní pod hypotékou, zatím jsme ke kolaudaci nedošli, takže jak to dopadne na katastru nevím. Ale jsme manželé a manžel je stále příslušníkem cizího státu a nebyl nikde problém.