Ahoj, potřeboval bych poradit k koupí bytu. Na byt jsme se byli podívat a rozhodli jsme se že by jsme ho chtěli. Chtěli by jsme ho financovat hypotékou jenže byt je v družstevním vlastnictví. A co jsem tak hledal tak družtevním bytem nejde ručit. Je složité byt převést do osobního vlastnictví(anuita splacena) a jaké to popřípadě nese výhody či nevýhody? Předem moc děkuji za jakoukoliv odpověď;-)
Přesně tak, musíte na družstvo, jaký mají podmínky pro převedení. A propo, proč to neudělali prodávající, když je to splaceno? Asi v tom nějaký problém bude..
U Hypoteční banky lze získat hypo na družstevní byt a nemusí se ručit jinou nemovitostí. Je potřeba, aby družstvo souhlasilo se zástavním právem a byt musí být evidován jako samostatný družstevní byt.
@slabici Třeba proto, že věděli, že budou byt prodávat. Pokud by ho měli v os. vlastnictví, platí při prodeji 4 % daň. U družstevního bytu neplatí nic.
@aneri53 Ale pak zase prodávají mnohem dýl, protože ne každý družstevní byt chce a prodávají ho levněji, takže kdyby ho převedli a zaplatili daň, jsou na tom stejně ;-)
@slabici No toť otázka, je to asi případ od případu. Moc o tom nevím, jen si myslím, že pokud by o převod do OS měl zájem jen třeba jeden člen družstva, tak to asi nebude tak jednoduché.
@aneri53 No právě ;-) A pak se taky může stát, že někdo koupí splacený družstevní byt, který nikdy nebude jeho. I když myslím, že už je zákon, že družstvo nemůže nikomu bránit to převést do osobního vlastnictví.. ale nevím to jistě, jen mi to bliká v hlavě, že jsem něco takového zaslechla
@slabici No a to je taková tragédie když byt zůstane družstevní? Jsi členem družstva, k bytu máš užívací právo a platíš určité poplatky. O společných věcech se hlasuje na členské schůzi. Nevýhodu vidím v tom, že bytem nelze ručit , i když jak psala @dadada007 už to třeba možné je, a že musíš družstvo žádat o souhlas s pronájmem,ale s tím většinou nebývá problém.Družstevní byt (tedy ne byt, ale členství v družstvu a užívací právo k bytu ) se normálně prodává, daruje, dědí. . Při prodeji (tedy při převodu členských práv) neplatíš nic.Od známých vím, že v jejich domě ani není o převod bytů do OV zájem.
Poku je byt v OV, tak je na Tebe psaný na katastru, je to tvůj matetek, můžeš jím ručit, můžeš ho pronajímat a nemusíš se nikoho ptát, ale také musíš platit daň z nemovitosti a při jeho prodeji daň 4 %, což je např. u bytu v hodnotě 2-3 mil. Kč 80-120 tis. Kč.
Společné věci se myslím v domě řeší obdobně, musí být založeno družstvo vlastníků byt. jednotek a je to v podstatě stejné. Takže obě varianty mají svá pro a proti.
@aneri53 Hlavní problém vidím v tom, že si s bytem nemůžeš dělat, co chceš, protože není tvůj. Takže pronájem, úpravy.. všechno musí schválit družstvo. Pokud družstvo zbankrotuje, přijdeš o byt, u SVJ to nehrozí.
Prodej bytu je sice jednodušší, ale právě proto se občas objeví případ, kdy ti někdo prodá družstevní podíl přímo pod nosem a nevíš o tom, protože stačí jedno razítko v kanceláři předsedy a je prodáno (družstevní podíl). Každý to má nastavené jinak já bych do družstevního nešla, stačí mi i takhle, že se musím domlouvat s babou z představenstva, která zamrzla v 60tých letech a má pocit, že mi může diktovat i to, kdy mám prát. Což v případě družstevního vlastnictví tak trochu může ;-)