Hledám, ale nemůžu se dopátrat, jaký je postup při koupi družstevního bytu (převodu práv). Jedná se o družstevní byt 3+1, který je po částečné rekonstrukci. Majitelka ho prodává bez RK (s RK zatím nechce jednat). Co všechno je potřeba zařídit? (Hypotéku bychom měli předběžně schválenou). Na co si dát při smlouvách pozor? Nestačí pouze zajít na družstvo a jednoduše to přepsat?
A když budeme do roka převádět byt do osobního vlastnictví, bude se platit daň z nabytí nemovitosti? A jaká výše?
Děkuji
@isonic Pokud budete čerpat hypotéku, tak zřejmě budete v prvé řadě potřebovat potvrzení z družstva, že byt lze převést do os.vlastnictví a za jakých podmínek (výše anuity atd.). A co se týče smlouvy, tak bych doporučovala řešit přes advokáta, včetně úschovy peněz.
@isonic POkud se nepletu, tak družstevním podílem ručit při hypotéce nelze, tudíž budete muset dát do zástavy nějakou jinou nemovitost, nikoliv ten podíl co kupujete.
Jinak advokát na smlouvu, úschova ideálně v bance, jakmile bude převod dokončen ( jen se to dá družstvu písemně na vědomí, musí podepsat dva zástupci družstva) peníze se uvolní .
už mi ze všeho de hlava kolem...
byt do roka musíme převést do OV, to jde, anuita na bytě není.
@lopp zástava bude na bytě díky převodu vlastnictví do 1 roku (aspoň tak nám to tvrdila u jiného bytu RK)
@simusin Třeba se něco dozvím, tohle není můj obor, takže se zeptám :-)
To mi jako chcete říct, že banka někomu půjčí hypotéku na byt, který je v družstevním vlastnictví s tím, že se možná do budoucna převede? A čím jako ten klient ručí než se převede? A co když se z nějakého důvodu nakonec nepřevede?
musí být ten souhlas družstva, že lze převést do OV a zároveň se bance zavazujeme, že do roka byt do OV převedeme. Předpokládám, že jsou tam určitě sankce ze strany banky.
@simusin To bych chtěl v praxi vidět, jak do tohohle banka jde. Nemá nic v ruce a půjčí někomu třeba dva miliony... Známý tohle nedávno řešil, musel zastavit jiný dům, aby hypotéku dostal na družstevní byt, ikdyž ho pak převedl do osobního vlastnictví, třeba to umíte lépe... :-)
Nemluvě o tom, že nevím proč by se družstvo mělo k čemukoliv zavazovat jen protože někdo chce hypotéku na byt ve vlastnictví družstva.
Koupě členských práv a povinností v družstvu se dá financovat předhypotečním úvěrem, který je nezajištěný. Podmínkou je obvykle to, že do roka je třeba převést byt do osobního vlastní. Následně se předhypoteční úvěr převádí na hypoteční úvěr, který je zajištěný bytovou jednotkou v osobním vlastnictví. Osobně bych do toho ale nešel.
@lopp Pokud by se byt nepřevedl do osobního vlastnictví, banka má možnost z předhypotečního úvěru udělat spotřebitelský úvěr, což je pak průšvih :-)
@isonic daň z nabytí nemovitých věcí platit nebudete, ta se týká jen úplatných převodů nemovitých věcí
@isonic Protože převod do osobního vlastnictví nemá kupující ve svých vlastních rukou a je závislý na libovůli vedení bytového družstva. Družstvo nepodepíše v potřebné lhůtě smlouvu o převodu bytu do osobního vlastnictví a problém má kupující, ne bytové družstvo... Pak jsou s tím zbytečné nervy a stresy.
Ale ve většině případů by to mělo být v pohodě.